Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„První dojem z Kulturního centra nebyl valný,“ přiznává jeho nová ředitelka

Pardubice - „Nejprve se budu snažit organizaci stabilizovat po stránce ekonomické a personální," nechala se slyšet Markéta Ondroušková.

26.2.2016
SDÍLEJ:

Markéta OndrouškováFoto: Archiv M. Ondruškové

Markéta Ondroušková je absolventkou Fakulty humanitních studií Univerzity Pardubice. Hovoří anglicky, rusky a německy. 
V minulosti působila v oblasti logistiky, nyní se věnuje ekonomickému řízení, krizovému managementu, projektovému řízení či tvorbě business plánů, strategií a rozpočtů zejména v oblasti developmentu a výstavby.

Kulturní centrum Pardubice (KCP), které provozuje kulturní domy na Dubině, v Hronovické ulici, ale také Divadlo 29, výstavní prostor Mázhaus, Galerii města Pardubic, Zelenou bránu či Turistické informační centrum a letos hospodaří s rozpočtem 26.750.000 korun, bude mít od 1. března novou ředitelkou. Tou se stane MARKÉTA ONDROUŠKOVÁ.

Proč jste se přihlásila do výběrového řízení na post ředitelky?
Bydlím v Hradci Králové. Sama bych si asi ani nevšimla, že je výběrové řízení na tuto pozici vypsáno. Byla jsem na tendr upozorněna svými přáteli, kteří mě znají a vědí, že mým dlouholetým koníčkem je kultura a umění. Na druhou stranu, řízení organizace není jen o lásce k umění a vzhledem ke své praxi a zkušenostem i z jiných, ryze neuměleckých oborů, jsem se zkusila do tohoto konkurzu přihlásit. Podle požadavků jsem zpracovala koncepci rozvoje KCP a s ní pak jednoznačně uspěla.

Jaké máte vize rozvoje KCP?
Nejprve půjde hlavně o to, aby se KCP pod mým vedením stabilizovalo po stránce ekonomické a personální. Všechny procesy v této organizaci musí být nastaveny tak, aby KCP mohlo být smysluplně manažersky řízeno. To vše, společně s dramaturgií, tedy skladbou programů a jejich výsledným efektem, má zásadní vliv nejen na vnitřní fungování KCP, ale i na to, jak je přijímáno veřejností. Mým cílem je, aby bylo vnímáno pozitivně a aby ve společnosti převládal názor, že jsou za peníze z veřejného rozpočtu občanům a návštěvníkům Pardubic poskytovány kvalitní služby, které si lidé sami žádají, chtějí a využijí je.

Jak jste doposud vnímala KCP?
Nejsem z Pardubic a přiznávám, že akce nabízené KCP mi dosud nepřišly tak zajímavé, abych kvůli nim měla důvod jezdit z Hradce Králové do Pardubic. Kromě jedné velké výjimky, Divadla 29, které je svým směřováním a dramaturgií konkurenceschopné i v porovnání s jinými zařízeními tohoto typu v Česku.

Jaký byl váš obrázek o KCP?
Určitý názor jsem si udělala teprve z toho, co jsem si načetla v prezentaci na webových stránkách KCP a v dostupných pramenech. Úplně první dojem nebyl nijak valný. Nemyslím si, že by nabídka akcí tohoto zařízení byla špatná nebo úzkoprofilová. Možná není tak nápaditá a nereflektuje tendy, je cílená pouze na určité skupiny. Nechci kritizovat dosavadní činnost KCP, nevím, s jakými těžkostmi se organizace potýkala, ale myslím si, že by celkový dojem v budoucnu určitě mohl být lepší. Zvláště když se podaří vytvořit spolupracující tým kreativních a zapálených lidí, které baví vymýšlet nové a zajímavé věci.

Máte už nějaké konkrétní nápady na zlepšení?
V krátkém časovém úseku je potřeba změnit, respektive optimálně nastavit spoustu věcí. Otázkou ale zůstává, do jaké míry se rychle promítnou navenek, aby je veřejnost registrovala jako změny k lepšímu. To zřejmě nebude během první poloviny letošního roku reálné. Rozpočet už je schválený, akce z převážné části naplánované, takže 
v tomto případě asi nebude moc velký prostor k nějakému manévrování z hlediska dramaturgického plánu. Budeme zkrátka muset dotáhnout věci, které byly připraveny minulým vedením a také to, co je v běhu v rámci širší spolupráce s ostatními, podobně zaměřenými institucemi a organizacemi. Nejbližší změny budou spíše strukturálního charakteru, tedy v nastavení optimálních procesů, případně může jít o nějaké personální záležitosti. Tím není míněno, že se mnou nastoupí též nové tváře, ale spíše v organizační struktuře, rozdělení práce a kompetencích. S tím souvisí i změny, které se budou týkat využívání finančních prostředků. Nejprve je ale potřeba si udělat detailní obraz
o současném fungování KCP, tedy objektivní analýzu – tak, aby na ní mohl člověk začít stavět něco smysluplného.

Přemýšlela jste už o nějakých dramaturgických změnách?
Mám v zásobě celou řadu námětů. Dlouhodobě spolupracuji s mnoha osobnostmi, které mají za sebou pořádání úspěšných festivalů různých žánrů, výstav, sportovních událostí či bohatou publikační činnost a jsou vážení nejen v Česku, ale i na mezinárodní úrovni. Budeme se muset nad novými koncepty seriózně zamyslet, což zabere určitý čas. Předpokládám, že konkrétní výsledky budou zjevné spíše až v příštím roce, kdy už bude dramaturgie v mé režii.

Výkladní skříní KCP dosud byly Městské slavnosti – jarní část nazvaná Zrcadlo umění, která byla přehlídkou amatérské kultury, a podzimní, jež měla za cíl oživit město v době konání dvou nejvýznamnějších sportovních svátků v Pardubicích – Zlaté přilby a Velké pardubické. Plánujete změny v této oblasti?
Zatím to nedokážu posoudit, protože jsem se Městských slavností nikdy neúčastnila. Jejich věhlas bohužel do Hradce Králové nedorazil. Obecně lze ale říct, že k akcím, které reflektují nějakou specifickou historickou událost nebo propagují amatérskou kulturu a regionální uměleckou i jinou produkci, se stavím velmi pozitivně. Určitě bych chtěla dostat lidi do ulic při různých festivalech či slavnostech. Tato koncepce však musí být dlouhodobě udržitelná, ne jen nějaký jednorázový výkřik do tmy. Je mi však jasné, že to je rozhodně běh na dlouhou trať, že ani po případném úspěšném prvním ročníku nemáte vyhráno.

Do jaké míry jste se zajímala 
o minulost KCP, jež byla poznamenána obviněním předchozí ředitelky ze zpronevěry a následným sporným výběrovým řízením na post ředitele, které muselo být zrušeno kvůli podezření z jeho manipulace?
Do těchto věcí příliš zasvěcena nejsem. Vím, že se tam nějaké kauzy odehrály, ale celkem mě to nezajímá. Nejsem soudce a různí lidé mají různé zájmy. Budu se snažit v KCP udělat pořádek, aby práce zaměstnanců tohoto zařízení byla maximálně efektivní a aby finanční prostředky, které máme k dispozici, byly využívány co nejvíce smysluplně. Nechtěla bych dopustit, abych se za svou práci v KCP musela stydět. Naopak doufám, že se mi podaří město Pardubice kulturně a snad i duchovně povznést. Veřejnost si to jistě zaslouží.

Jaký máte názor na stávající strukturu KCP?
Neznám ji. To, co se jeví navenek, nemusí odpovídat realitě. Nejprve si musím udělat představu o chodu KCP a pak až teprve mohu rozhodnout, jaká ze strategií řízení bude nejpřijatelnější. Byla bych nerada, kdybych se naivně pouštěla do nějakých zásadních změn a pak zjistila, že byly kontraproduktivní. Až oficiálně nastoupím, uvidím, kde je potřeba změny udělat a jakým způsobem, aby to nikoho moc nebolelo. Před akcí se vždy ráda dobře strategicky rozmyslím.

Jak by se dalo pomoct lepší propagaci Pardubic?
Chtěla bych navázat větší mezinárodní spolupráci v případě partnerských měst a podobných center zaměřených na kulturu a vzdělávání. Mám několik tipů. Řídila jsem i zahraniční projekty a v některých zemích, respektive městech, mám možnost jednat o oboustranně prospěšném partnerství – například v Irsku, Portugalsku či Polsku. Tam žijí lidé, kteří tyto věci dělají a jsou mi blízcí. Jde o to vypracovat dobrý, ekonomicky udržitelný koncept a oslovit správné osoby. Pak by se mohly otevřít i dveře k dalším zajímavým projektům a možnému přilepšení prostřednictvím dotačních programů či sponzorské podpory.

Autor: Tomáš Dvořák

26.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Velká pardubická 2017.

Na závodišti bude síň slávy

Ilustrační foto

Mistři světa! Zlato z Tuniska má i Rosůlek

Proměnu z ruiny na národní památku připomene koncert

Pardubice - Dílo, které rod Pernštejnů vybudoval jako výkladní skříň a své mocenské centrum, doputovalo do druhé poloviny 20. století jako ruina.

Okresní přebor: Fotbalová Křičeň si nedělala velkou hlavu

Pardubice - Dalšími zápasy pokračovaly o víkendu okresní fotbalové soutěže. Ve šlágru kola vedoucí celek okresního přeboru druhé Ostřešany absolutně nešetřil.

Chystáme on-line: Kolovratník bude odpovídat čtenářům

Pardubice - Poslanec a lídr krajské kandidátky hnutí ANO pro volby do Poslanecké  sněmovny Parlamentu ČR Martin Kolovratník bude čtenářům Deníku ve středu od 10 hodin k dispozici v on-line rozhovoru.

Stotisící návštěvník Východočeského divadla je „za dveřmi“

Pardubice – Východočeské divadlo včera oznámilo, že v nejbližších dnech očekává příchod letošního stotisícího diváka. Jubilejním návštěvníkem, který získá předplatné a hodinky, se může stát kdokoli, do celkového počtu diváků se vedle volně prodaných vstupenek započítávají i abonentky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení