Ve vísce Morašice na Přeloučsku je možné opět po dlouhé době zaslechnout pláč kojence. Počátkem března se zde narodil další morašický občánek, mezi zdejšími dospělými jde takřka o zjevení.

Morašice čítají na devět desítek stálých obyvatel, v drtivé většině jde však o dospělé lidi. Průměrný věk je ve statistických údajích uváděn v rozmezí od 42 a půl let až po 47,3.

Pátého března ale spatřila světlo světa malá Šarlota Ulrichová, která je prvním dítětem, které se v této obci narodilo od roku 1993. Jejímu předchůdci bylo letos patnáct let.

„Pravděpodobně je prvním českým občanem Morašic po rozdělení federace a zcela určitě prvním dítětem narozeným v době existence krajů,“ uvedla tisková mluvčí Pardubického kraje Kateřina Nohavová.

Nic jim nechybí

Na malou holčičku se přijel podívat ze zvědavosti i hejtman kraje Ivo Toman.

„Je to tak trochu rarita. Chtěl jsem vidět holčičku, která zachraňuje počet obyvatel na našem venkově,“ řekl s nadsázkou Ivo Toman. Ten děvčátku přivezl jako pozornost hračky a oblečení.

Dědou Šarloty a současně starostou obce je Jiří Drechsler, který stojí v čele vesnice s více než pěti desítkami domů. „Bohužel, úbytek trvá,“ sdělil s tím, že do jejich obce spíš v současnosti míří chalupáři a chataři. Ještě před několika lety zde žilo trvale hlášených občanů 107, dnes je to o deset méně. Tedy od počátku března o devět méně, díky novému přírůstku.

V minulých letech obec ze svých prostředků či s pomocí úvěru zavedla inženýrské sítě. I proto Jiří Drechsler věří, že se úbytek občanů podaří zastavit. „Máme tu vše – plyn, vodu, kanalizaci. Nyní jsme udělali asfalt na vedlejších cestách. A kdyby někdo chtěl stavět, tak také může, pozemky na to máme,“ pravil starosta obce, jejíž roční rozpočet se pohybuje kolek půl milionu korun. „Investice ale splácíme bez problémů,“ dodal.

O připojení k nějaké větší obci podle starosty Morašice nikdy neuvažovaly. „Nestěžujeme si. Kdybychom šli třeba pod Zdechovice, tak bychom asi neměli to, co tam teď máme. Ale mladých tady žije více, jedna rodina plánuje dítě možná příští rok. Takže to snad nebude trvat dalších patnáct let,“ nebere demografickou situaci Morašic nijak tragicky Jiří Drechsler.

V kraji se narodilo nejvíce Ann a Jakubů


Nejoblíbenějším dívčím jménem v lednu letošního roku byla v Pardubickém kraji Anna, která v celé zemi skončila na bronzové příčce.

Celorepubliková vítězka Tereza se v kraji umístila společně s Kateřinou na čtvrtém až pátém místě za druhou Adélou a třetí Karolínou.

„Mezi chlapci v kraji triumfoval stejně jako v celorepublikovém hodnocení Jakub před Janem. Na třetím až šestém místě skončili Daniel, Martin, Tomáš a Vojtěch,“ říká Hedvika Fialová z pardubického statistického úřadu.

Nejčastějšími rodičkami byly v kraji Lenky, v celé zemi pak Jany. Ty skončily v regionu na druhém místě společně s Luciemi. Na čtvrté příčce se utábořily Hany s Petrami.

Nejrozšířenějším jménem otců dětí narozených v lednu v kraji byl Petr před Jiřím.

„Stejné pořadí měla i celorepubliková statistika,“ doplňuje Hedvika Fialová.