Včera si to vyzkoušeli žáci Základní školy Nadporučíka Eliáše v Polabinách.

Sedmáci se zde vystřídali v jednotlivých učebnách, kde si postupně vyzkoušeli základy ošetření. „Šlo o interaktivní výuku základů první pomoci pro žáky základních škol. Na čtyřech stanovištích si školáci otestovali aktivní první pomoc v modelových situacích. Setkali se s resuscitací krevního oběhu dospělého člověka, vyzkoušeli umělé dýchání, ošetření zlomenin, zástavu tepenného krvácení a seznámili se s obsahem lékárničky,“ vysvětlila odborná učitelka Iva Ročková.

Lektorkami první pomoci byly studentky druhého ročníku pardubické střední zdravotnické školy.

Do situace, kdy by bylo potřeba volat záchranku, se prý žáci sedmé třídy zatím nedostali. „Zavolat záchranku by nebyl problém. Poskytnout první pomoc třeba ve dvou bychom asi zvládli. Sám bych se možná bál, že budu pomalý, i když bych věděl, co přesně dělat,“ řekl jeden ze sedmáků Dominik Živný.
S kurzem první pomoci se většina populace setkává až při lekcích autoškoly.


„Znát základní postupy by ale měly děti už dříve. Jen samotné zavolání záchranky na místo ne vždy postačí. Proto nabízíme základním školám možnost využít naše studentky jako lektorky. Tento rok jsme už podobný kurz uspořádali na čtyřech základních školách,“ uvedla Iva Ročková. O tom, že správně a včas poskytnutá první pomoc přináší ovoce, se na Pardubicku přesvědčilo už několik zachránců. Shodou okolností šlo často o žáky či studenty.

Například v říjnu roku 2009 díky duchapřítomnosti šestnáctiletého Jana Meisnera přežil pád do zahradního jezírka sedmnáctiměsíční chlapeček. Letos zase díky pohotovosti mladého páru nepřišel o život pětiletý chlapec, který na kole v Pardubicích sjel do řeky Chrudimky.