Školní premiéra čeká v úterý řadu prvňáčků. Ale nejen je. Na pardubické základní škole na Benešově náměstí i dvě slečny učitelky. Michaela Ruprechtová a Klára Kusáková jdou poprvé do třídy jako pedagožky.

Nervozita trochu panuje i mezi nimi, i když největší strach nemají ani tak z dětí, jako spíš z rodičů.
„Nevím, v kolik dnes půjdu spát, spíš vůbec neusnu," říká s úsměvem Michaela Ruprechtová.

„Zkušenosti samozřejmě máme. Není to naše první zahájení školního roku. Při školní praxi už jsme třídu s prvňáčky zažily, takže víme, co náš čeká," doplňuje Klára Kusáková.

Třídy 1.A a 1.B, které obě učitelky dostanou na povel, jsou sportovní, a tak i mladé slečny učitelky musí jít příkladem. Zatímco Michaela Ruprechtová ovládá tenisovou raketu, kolegyně Klára Kusáková ke svému hudebnímu vzdělání doplnila běhání a také plavání.

Přípravy finišují

Dnes také finišují poslední přípravy třídy pro nové prvňáčky. Každý najde na lavici úhledně vyskládanou výbavu pro svůj první školní rok: čítanky, písanky a další učební pomůcky i dárečky. A každá třída má také vlastní tematickou výzdobu.
V 1.A to budou Mimoni. Animované postavičky z filmu Já, padouch budou všude. Nakreslené na tabuli, na nástěnkách, ale i jako maňáskový talisman na katedře.

Mimoni, námořníci

„Ne, že bychom byli třída Mimoňů, ale budou nám pomáhat všude. S abecedou, číslicemi i povídáním ve skupině," plánuje Klára Kusáková.

Ve vedlejší třídě 1.B zase dominuje modrá a bílá barva. Po stěnách jsou sítě.

„Budeme námořnická třída. Ryby, kotvy, lodičky a chobotnice. S výzdobou a přípravami končíme definitivně až dnes, aby na zítra bylo všechno nachystané," doplňuje Michaela Ruprechtová.
Obavy nemají. „Těšíme se. Obě jsme chtěly být učitelky už od malička. A všichni doma museli trpět," dodává se smíchem Klára Kusáková.

„Společně jsme studovaly, prošly praxí a teď spolu máme i vedlejší třídy. Každá budeme mít ve třídě sedmnáct dětí, což je ideální počet, se kterým se dá pracovat, vymýšlet nové projekty. A elánu máme dost," uzavírají mladé učitelky.

Práce bylo dost 
i přes prázdninyDva měsíce prázdnin? Ani nápad. Práce na Základní škole Benešovo náměstí se nezastavily ani přes prázdninové měsíce. Škola obměnila část šaten pro žáky. Plechové kóje nahradily skříňky.
„Prvnímu stupni šatny zůstaly, ostatní už mají nové. Vyráběli je pro nás přes prázdniny a pardubický magistrát jako náš zřizovatel za ně zaplatil půl milionu korun. V šatnách se také dodělávaly podhledy, aby se zakrylo potrubí, a malovalo se," popisuje prázdninové práce ředitelka školy Ema Jičínská. Jenže příprava nebyla jen o stavebních úpravách. „Přes celé léto se vyřizuje úřední agenda, kterou chce hlavně ministerstvo. Formuláře, dotace, programy, výběrová řízení. Některé tendry na učebnice musíme vypisovat až nyní, protože je spousta věcí, které přes prázdniny nemůžeme vědět. Například jde o dotační programy na výlety do zahraničí. Tam musíme komunikovat především s rodiči žáků. Na jednu stranu je to výborná příležitost pro děti, protože dotace hradí prakticky vše – od cesty přes ubytování až po pojištění. To je šance i pro žáky ze sociálně slabých rodin. Na druhou stranu je s tím asi největší administrativní zátěž," dodává Ema Jičínská.