Zatímco hnutí ANO prosazuje opravu fotbalového stánku a okolí za více než 550 milionů korun, občanským demokratům se projekt nelíbí. Je podle nich drahý a nemá vyřešené třeba parkování nebo nábřeží Labe. Z dnešního jednání zastupitelstva tak byl stadion stažen, politici tápou, jak mají s rozpracovaným projektem naložit. Jeho příprava už teď podle náměstkyně primátora Heleny Dvořáčkové (ANO) vyšla město na téměř 20 milionů korun.

Jak pokračovat

„Pro přípravu projektu v roce 2017 hlasovalo 31 zastupitelů. Projekt jsme obdrželi na konci loňského roku a naplňoval vše, co zastupitelé schválili. Revitalizace celého území měla stát 630 milionů korun. Zdálo se nám to moc, takže začala důkladná prověrka celého projektu. Dopracovali jsme se tak na částku 553 milionů korun. ODS projekt připomínkovala a my jsme na základě toho vyřešili třeba parkování nebo dopravu,“ řekla Dvořáčková.

„O to víc nás překvapilo úterní jednání rady města, kde naši koaliční partneři projekt nepodpořili, přestože jsme na tom byli domluveni. V tuto chvíli nevím, jak máme pokračovat,“ dodala Dvořáčková.

Podle Petra Klimpla (ODS) ale jejich připomínky vyslyšeny nebyly. „Chybí tam třeba parkovací dům s hotelem, nelíbí se nám parkovací plocha vedle budovy České správy sociálního zabezpečení, to do centra města nepatří. Nutné by bylo také upravit křižovatku od ulice U Stadionu, což by byly další náklady navíc,“ řekl Klimpl.

Vyřešeny podle něj nejsou ani provozní náklady. „Fotbalisté by v případě postupu do první ligy byli schopni financovat maximálně polovinu provozních nákladů, zbytek by zaplatilo město,“ doplnil zastupitel.

Největší přešlap

Proti přestavbě stadionu se postavili i opoziční Piráti, kteří záměr označují jako „největší přešlap současného vedení“. Projekt je podle nich předražený. Nesouhlasí s tím, aby vzácný prostor ve středu města sloužil jen určité skupině obyvatel. „V této lokalitě bychom mnohem raději viděli park, nové bydlení, obchůdky či kavárny na nábřeží. Tyto městské funkce by nevyužívalo jen pár tisíc lidí jednou týdně, ale desítky tisíc obyvatel města každý den. To ale nikdy nebude fungovat například na Hůrkách, na rozdíl od fotbalového stadionu, který zde může bez problémů stát,“ uvedla zastupitelka Ivana Böhmová.

Město však tribuny Letního stadionu opravit musí, jsou památkově chráněné. „Nechali jsme si vypracovat financování obnovy tribun, které jsou nyní v dezolátním stavu. Pouhá oprava by přitom vyšla na 170 milionů korun. Chráněn je dokonce i výhled z Brány borců na protější tribunu. Nějaké jiné využití plochy hřiště je proto v tuto chvíli jen fikcí,“ poznamenala Dvořáčková.

Nechat to spadnout

Na jednání rady podle ní padaly i absurdní návrhy, jako nechat tribuny být, než spadnou. „Nebo zbourat památkově chráněné tribuny s tím, že zaplatíme milion pokutu. Není to oficiální názor, ale já bych se k němu nechtěla hlásit ani vzdáleně, protože kromě milionu korun pokuty by s tím byla spojená i trestní odpovědnost,“ dodala náměstkyně.

„Na ministerstvo bychom ale mohli dát návrh na vyjmutí z památkové ochrany. Zákon to v případě závažných důvodů umožňuje,“ kontroval Klimpl.

Fotbalisté nesou rozhodnutí politiků s velkou nelibostí. „Všechny naše mládežnické týmy hrají nejvyšší soutěže v rámci svých kategorií a seniorský A-tým se přirozenou cestou, opíraje se o vlastní odchovance, dostal až do profesionální 2. ligy. Celý pardubický fotbal potřebuje k dalšímu kroku mít odpovídající stadion. Už v předchozím volebním období bylo odsouhlaseno, že Letní stadion se dočká rekonstrukce a nebude se budovat jinde. Respektujme toto rozhodnutí,“ vyzval předseda představenstva FK Pardubice Vladimír Pitter.

Jde o první zásadní rozkol mezi koaliční ODS a ANO. „Doufám, že to nebude takový ten kolorit, že zastupitelé nejdřív něco schválí a když dojde na lámání chleba, couvnou. Aby to nebyl stejný příběh jako s demolicí bytového domu na náměstí Jana Pernera nebo nákupem spalovny v Rybitví,“ uvedl primátor Martin Charvát (ANO).