Své o tom vědí zejména v Pardubicích, kde situaci značně komplikují uzavírky třídy Míru a třídy 17. listopadu.

Pardubice kvůli tomu 1. září večer zažily několikahodinový dopravní kolaps v centru města.

Drobný zádrhel mělo první září i v Lázních Bohdanči. Před Základní školou Na Lužci se zde srazila dvě vozidla. Na dopravní nehodě se zřejmě podepsala nepozornost obou posádek v kombinaci s deštěm.
„Při otáčení v křižovatce nacouval řidič prvního vozidla do automobilu jedoucího za ním a rovněž vezoucího děti do školy. Řidič vozidlo za sebou přehlédl zřejmě i kvůli silnému dešti. Nehoda se obešla bez zranění a s minimálním poškozením vozidel," konstatovala vrchní strážník bohdanečské městské policie Aneta Hámorská.

Na bezpečnost školáků budou první zářijové dny dohlížet ve zvýšené míře také policisté a strážníci.

U přechodů pro chodce je potkáte mezi sedmou až osmou hodinou ranní.

„Máme posílené hlídky i kvůli uzavírkám. Kromě dohledu na dodržování zákazových značek na třídě 17. listopadu. S dopravními policisty nezapomínáme ani na prevenci a připomínáme školákům i rodičům pravidla pohybu na přechodech. Ve středu budeme například u Základní školy Gorkého v Pardubicích, ve čtvrtek zamíříme i se zástupci Besipu do Ostřešan a v pátek se zaměříme na sídliště Závodu míru," uvedla mluvčí pardubické policie Jana Drtinová.

Padaly i pokuty

"Na Holicku doplatil jeden řidič na neužití bezpečnostního pásu, v Horní Rovni nezastavila řidička před přechodem pro chodce ve chvíli, kdy na jeho okraji stál chodec chystající se přejít komunikaci, další řidička nerespektovala dopravní značku STOP, dej přednost v jízdě," vyjmenovává některé hříchy přistižených řidičů mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Pokutovalo se i v Pardubicích. "Kolegové z Pohotovostně eskortního oddělení během krátkého okamžiku za hustého provozu přistihli dva řidiče, kteří na benzínové čerpací stanici na Dubině nerespektovali přikázaný směr jízdy vpravo a se svými automobily odbočili na opačnou stranu, další řidič byl spatřen, jak užívá jízdní pruh vyhrazený pro autobusy, dva nedodrželi bezpečnou vzdálenost za před nimi jedoucími vozidly a způsobili dopravní nehody, dalších pět řidičů telefonovalo za jízdy a jeden neměl platnou technickou prohlídku vozu," vyjmenovává další seznam Eva Maturová.

Asi největší emoce vzbudila ten den policejní hlídka v jedné řidičce, která na Palackého třídě projela semafory na červenou. O svém právu jezdit si bez ohledu na bezpečnost provozu ostatních řidičů diskutovala s policisty tak vehementně, že jí byla na místě uložena pětitisícová kauce, aby se vůbec měla zájem dostavit k řešení svého přestupku na úřad.

"Za několik dní obdrží předvolání ke správnímu řízení, kde na základě dokazování získá peníze zpět. V opačném případě budou užity na uhrazení pokuty uložené ve správním řízení," vysvětlila Eva Maturová.