Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Půl století? To je teprve začátek, věří si na polabinské "jedničce"

Pardubice - Rozloučení se školním rokem chystá polabinská „jednička" dnes o půl čtvrté v tělocvičně školy. S vystoupením žáků i oceňováním.

23.6.2015
SDÍLEJ:

ZŠ Polabiny 1 v roce 1965. Takhle začínala.Foto: Archiv ZŠ Polabiny 1

Program Rozloučení se školním rokem:
15:30 Pardubická hříbata
16:00 Dětská akademie
17:00 Mixle v Piksle – program pro děti
18:10 Vystoupení aerobiku (Alfa fitness)
18:15 Ocenění úspěšných žáků školy
18:30 Vystoupení aerobiku (Alfa fitness)
18:35 Loučení s 9.A
18:50 Loučení s 9.B
19:15 Loučení s 9.C

Nejstarší základní škola v pardubické městské části Polabiny si připomíná padesátileté výročí.

I když se hlavní oslavy uskuteční až v příštím školním roce, připravují se na veselí zaměstnanci a žáci školy již nyní. „Už se nám ozývají první absolventi a bývalí zaměstnanci školy," sděluje radostně ředitelka polabinské školy Jana Lokvencová.

U příležitosti oslav založení školy tu nachystali například různé soutěže pro její současné žáky. Jednou z nich je třeba ta, v níž mohli ovlivnit budoucí podobu školního trička, nebo na facebooku hádat, který z učitelů se skrývá za svým dětským já.

„Plánujeme i společenský večer. Na něm se budou moci setkat všichni ti, kteří jsou jakýmkoliv způsobem spojení s naší historií," přibližuje nadcházející události Jana Lokvencová a dodává, že by touto formou chtěla na nadcházející událost všechny bývalé žáky, učitele a zaměstnance pozvat.

„Bohužel na všechny samozřejmě kontakt nemáme, proto to zkoušíme alespoň takto, prostřednictvím novin. Každého, koho tato akce zajímá, prosíme, aby sledoval webové stránky naší školy, kde se dozví více informací," podotýká Jana Lokvencová.

Chystají almanach

Jak už to tak při podobných příležitostech bývá, plánují na škole vydat i almanach, který připomene bohatou historii nejen místa, ale i lidí, co ve škole působili. „I když jsme škola poměrně velká, vždycky v našem kolektivu vládl přátelský duch. To potvrzuje i fakt, že k nám chodí například již druhá a možná brzy i třetí generace. Právě tuto ‚rodinnou' atmosféru bychom chtěli prostřednictvím almanachu přiblížit," vysvětluje záměr tvůrců Jana Lokvencová a zároveň apeluje na všechny pamětníky, kteří by mohli poskytnout jakékoliv materiály přibližující minulost školy, aby ji zkontaktovali.

A ti, kteří chtějí mít i nějakou hmatatelnou vzpomínku na školu, si mohou objednat trička s motivem výročí.

„Na našem facebookovém profilu si mohou zájemci tričko prohlédnout a případně nám mohou na e-mail lenka.lokvencova@zspolabiny1.cz poslat objednávku," upřesňuje Jana Lokvencová.

Montessori, počítače

V dnešní době přibývá základních škol, které se ve své výuce specializují na určitý pedagogický směr nebo poskytují rozšířenou výuku v určitých oblastech. Ani polabinská škola není výjimkou.

„Naše škola je jediným zařízením v Pardubicích, které nabízí na prvním stupni možnost výuky metodou montessori," přibližuje specifika učitelka Marcela Žáková. Podle ní to neznamená větší rizika ve vzdělávání dětí z těchto tříd, neboť žáci plní stejné učební plány jako děti z běžných tříd.

Deváťáci ZŠ Polabiny I - ročník 2015

„Hlavním rozdílem je větší důraz na samostatnou aktivitu dítěte včetně tvorby různých projektů," podotýká Jana Lokvencová.
Vedle tříd montessori na prvním stupni je možné přihlásit děti do tříd s rozšířenou výukou informatiky.

„Tyto třídy mají větší hodinovou dotaci výuky počítačů. Žáci se tak v průběhu druhého stupně například učí pracovat s kancelářskými či grafickými programy a zároveň mohou v osmém ročníku získat certifikát ECDL Core, který dokládá počítačovou gramotnost," zdůrazňuje učitel informatiky Jan Horálek.

Škola slaví už dnes

Základní škola Polabiny 1 poprvé otevřela dveře všech svých pavilonů dětem 1. září roku 1965, tedy přesně před padesáti lety. Za tu dobu se škola pochopitelně změnila zvnějšku i uvnitř. Zatím poslední úpravy si nadělila ke svým kulatým narozeninám.

Momentálně totiž prochází kompletní venkovní rekonstrukcí fasády a zateplením pavilonů. „V brzké době budeme rekonstruovat také naše hřiště a žáci by se měli dočkat nového hokejbalového hřiště s nalajnováním na lakros, dále víceúčelového hřiště, hřiště na softbal, doskočiště na skok daleký, běžecké dráhy, venkovní posilovny, zázemí pro sportovce a pro správce hřiště. Navíc bude mít hřiště odvodňovací systém," informuje náš Deník ředitelka školy Jana Lokvencová.

První část oslav se studenty se odehraje již dnes v tělocvičně školy společně s akcí Rozloučení se školním rokem. Ta se koná již po jedenácté a její obliba každým rokem roste. Na studenty, současné i minulé, čeká žákovská akademie, zábavný program pro děti, loučení s vycházejícími devátými ročníky i vyhlašování osobností školy. Nebude chybět ani doprovodný program a též něco k zakousnutí.

Letos se studenti dočkají i balonků či odznáčků, které byly vyrobeny k padesátému výročí školy. „Doufáme, že žáci přijdou v našich oficiálních tričkách, které si pro tuto příležitost mohli objednat," věří Jana Lokvencová.
Po škole budou vyvěšeny i fotografie a další práce, které vzpomenou na bohatou historii školy i její studenty.

Vydají almanach

Historii také přiblíží almanach, který vyjde v září k oficiálním oslavám. Do něho přispělo několik bývalých i současných studentů svými postřehy, perličkami a vzpomínkami. Škola doufá, že tak důstojně připomene padesát let polabinské „jedničky".

Kdo by měl již teď chuť kousek ochutnat, může navštívit facebookové stránky ZŠ Polabiny 1 Pardubice a zapojit se do tipovacího klání „Kdo jsem? aneb I učitelé byli dětmi".

„Rozloučení se školním rokem začne dnes o půl čtvrté v tělocvičně školy. Všichni jsou srdečně zváni," uzavírá ředitelka.

Lenka Lokvencová

Autor: Redakce

23.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Úderem páteční druhé hodiny odpoledne se otevřely volební místnosti pro volby do Poslanecké sněmovny.

Odvolí všichni a zavřeme místnost dřív? To nepůjde

Pohřešovaný Jaroslav Malimánek.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Jdou k volbám poprvé. Důraz kladou na ekologii, digitalizaci a vzdělání

Pardubice - V České republice je až 400 tisíc prvovoličů, kteří mohou výrazně ovlivnit výsledky právě probíhajících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Čtyři sta tisíc to je pro srovnání čtyřikrát více hlasů, než kolik byl v parlamentních volbách v roce 2013 rozdíl mezi první a druhou stranou.

Rušení ordinací praktických lékařů ve velkém prý nehrozí

Pardubicko – V souvislosti se stávkou praktických lékařů, ke které došlo tento týden, se mluví o úplném skončení některých praxí. Zejména starší lékaři se prý nechtějí zařizovat k vydávání elektronických receptů, které mají být od ledna povinné.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se znovu otevřely, účast zatím vysoká

Pardubický kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení