Stovky běžců se v sobotu opět vydají do pardubických ulic. Pardubického vinařského půlmaratonu se bude letos možné zúčastnit hned ve 27 kategoriích.

Start hlavního závodu na 21 kilometrů je naplánován na 13 hodin.

Trať je stejná jako v loňském roce, začíná se na Smetanově náměstí vedle divadla a cíl je tradičně na Pernštýnském náměstí. Se značením trati se začalo v noci na pátek.

„Na trati bude kolem 80 lidí, na důležitých křižovatkách budou také příslušníci státní i městské policie," řekl organizátor pardubického závodu Oldřich Bujnoch.

Půlmaraton poběží přes 1400 lidí

Na hlavní závod je přihlášeno přes 1400 běžců, dalších téměř 500 závodníků vyrazí na trasu Pernštejnské desítky. Populární je rovněž Lidový běh Vaňka Vaňhy, kde se očekává účast dalších 1500 lidí. Na trasu se vypraví i handicapovaní sportovci, kterých se zatím přihlásilo 26.

Zajímavá jména lze nalézt na startovní listině koloběžců. Těch letos bude více než sto. „Jsou tam závodníci, kteří v loňském roce ujeli celou trasu Tour de France pouhý den před cyklisty," podotkl Oldřich Bujnoch.
Bohatší by měl letos být i doprovodný program.

Je připraveno několik pódií, kromě Pernštýnského náměstí je přichystaný program i před divadlem, kde bude hrát cimbálovka, na třídě Míru vedle obchodního domu Magnum, ale i na kruhovém objezdu U Josefa.

Dopolední lidový běh vyláká do ulic mnoho školáků. Pardubické základní a mateřské školy totiž spolu soutěží, ze kterého zařízení se běhu zúčastní nejvíce lidí. Zájem je prý ohromný.

„Třeba ze Základní školy Staňkova mi nahlásili 235 dětí. Takovou masovou účast z jedné školy jsme snad ještě neměli," řekla ředitelka závodu Míla Kalinová.

V centru města je závod po desáté

Pardubický vinařský půlmaraton se přímo v centru Pardubic koná již po desáté. V roce 2007 se sem přestěhoval z okrajových částí krajského města.
„Trať tam byla mírně zvlněná, takže nebylo možné dosahovat těch nejrychlejších časů. Hlavně tam ale nebyli žádní diváci," vysvětlil za organizátory Jan Rýdlo.

Současná trať je prý velmi rychlá. Traťový rekord je jedna hodina a 49 sekund. „Na Pardubickém vinařském půlmaratonu by bylo možné zaběhnout čas pod hodinu. Jenže to bychom museli mít spoustu peněz jako prize money pro závodníky, zařídit jim letenky, ubytování," nechal se slyšet Oldřich Bujnoch.

Hlavního závodu se letos zúčastní běžci z 15 zemí, chybět mezi nim nebudou účastníci z Francie, USA, Japonska či Kazachstánu. K největším favoritům bude náležet trojice Keňanů včetně předloňského vítěze půlmaratonu. Z českých běžců bude k nejsledovanějším patřit Vít Pavlišta, který je trojnásobným vítězem Mistrovství České republiky v půlmaratonu. Z pardubických závodníků mají největší šanci Pavel Dymák a Marta Fenclová.

O některé kvalitní závodníky přišel Pardubický vinařský půlmaraton kvůli tomu, že se před pouhými 14 dny konal půlmaraton pražský.

Program půlmaratonu
9:20 Slavnostní zahájení u Východočeského divadla
9:40 Start Lidového běhu Vaňka Vaňhy
10:15 Vyhlášení osmi nejpočetnějších škol – Pernštýnské náměstí
10:30 Start Pohárového závodu a Mistrovství ČR handbike
10:40 Start Pohárového závodu koloběžek
12:00 Start Pernštejnské desítky
12:15 Vyhlášení Pohárového závodu handbike a MČR – Pernštýnské n.
12:40 Vyhlášení Pohárového závodu koloběžek – Pernštýnské náměstí
13:00 Start Pardubického vinařského půlmaratonu a Mistrovství ČR
13:15 Vyhlášení výsledků Pernštejnské desítky – Pernštýnské náměstí
14:40 Vyhlášení výsledků MČR
15:25 Vyhlášení Pardubického vinařského půlmaratonu