Do prostorného sálu, ve kterém zasedly stovky lidí, poté nakráčely moravanské mažoretky, jež oslnily zejména mužskou část osazenstva svými červenobílými „šantánovými“ kostýmy, které se už pranic nepodobají tradičním uniformám pochodujících dívek. Proslovu se po úvodní chopili hosté, za radu Pardubického kraje to byl radní Petr Šilar. Tohoto muže pokládají hasiči za svého velkého přítele. Svědčí o tom jejich hromadné zasílání hlasů do soutěže Deníku „Oskar za lidskost a statečnost“, ve které byl Šilar jedním z nominovaných. „Na setkání hasičů jezdím moc rád, mám mezi vámi hodně kamarádů a kamarádek. Zasloužíte si poděkování, jste pro nás důležití. Držíte tradice, vzpomínky a předáváte své zkušenosti mladším,“ pronesl k nositelům hasičských vyznamenání Petr Šilar.

Setkání organizované krajským ústředím Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska využily ke své prezentaci desítky sborů. Některé představily účastníkům shromáždění své historické prapory, uniformy nebo hasičskou techniku.

Historický prapor přivezli do Úhřetic členové Sboru dobrovolných hasičů z Hrochova Týnce. Symbol jejich záslužné činnosti je už zchátralý a nutně potřebuje opravu. Ta je ale s ohledem na ruční vyšívání velice pracná a tudíž finančně náročná. Firma, která by mohla vlajku renovovat, odhaduje částku 150 000 korun.

Při setkání zasloužilých hasičů, z nichž jsou mnozí nositeli nejvyšších hasičských vyznamenání, svými písničkami a humornými scénkami okořenili ochotníci z Předhradí u Skutče. Když společně s osazenstvem kulturního domu zazpívali Ta naše písnička česká, mnohým, i nejotrlejším jedincům se v tu chvíli zaleskla slza v oku.