VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rabování vlaků v Pardubicích. Vojáci spustili palbu do lidí

Pardubice - Černé chvíle na sklonku Velké války. Maďarská patrola před sto lety zastřelila tři nevinné lidi.

9.6.2018
SDÍLEJ:

Předehra celé tragedie. Dav lidí obléhal odstavené vagony se slaninou. Dle kroniky se srocení lidu účastnilo na dva tisíce občanů, většinou žen.Foto: Východočeské muzeum Pardubice

Červen roku 1918. Velká válka trvá už čtvrtý rok a zabředla do bahna a krve v zákopových bojích. Umírá se ale nejen na frontě. S datem 7. června se v Pardubicích pojí smutná událost. Městem, které je daleko za frontou, se ten den nese střelba.

Pardubicemi už několik let doslova cloumá hlad. Rakouské hospodářství nebylo na vleklý válečný konflikt nijak připraveno a jeho hospodářství se za léta doslova propadlo do zmatku. Stát reguluje ceny potravin, zavádí přídělový systém, který však mnohdy nemá co přidělovat.

Zatímco venkov ještě vlastní produkcí zvládá přežít, města jsou odkázána na chatrné zásobování. Nejen jídlem. Nedostatek je úplně všeho. V Pardubicích jej navíc ještě podtrhuje největší válečná nemocnice v Evropě, která vysává už tak nedostatečné příděly.

PŘEDEHRA TRAGÉDIE
To je předehra tragedie, od které zítra uplyne rovných sto let. Zásobovací vlaky, o kterých se vědělo, že převážejí potraviny, často křižovaly Pardubice a pochopitelně se staly terčem zájmu obyvatelstva. 7. června se roznesla zpráva o tom, že na nádraží je odstaveno šest vagonů se slaninou.

Kolem osmé hodiny ráno se kolem nádraží shlukl dav lidí, který se dožadoval vydání potravin. Zaměstnanci dráhy chtěli dostát svým povinnostem a žádosti odmítali. S časem a rostoucím počtem lidí však troufalost stoupala.

Předehra celé tragedie. Dav lidí obléhal odstavené vlaky se slaninou. Dle kroniky se srocení lidu účastnilo na dva tisíce občanů, většinou žen.

„Jitření shromážděného lidu rostlo a několik žen vniklo do vagonů a odnášelo kusy slaniny a rozdávalo je druhým. Zpráva o tom, co se děje na nádraží se rozšířila velmi rychle a ze všech stran spěchal sem lid. Poněvadž bylo nádraží zavřeno, vnikli lidé z nynější Masarykovy třídy a vraty od hotelu Libuše. Asi dva tisíce osob, vesměs diváků, zaujalo celou rampu u skladiště pro zboží a přihlíželo nezvyklému divadlu,“ popisuje dění Kronika města Pardubic.

STŘÍLET DO LIDÍ?
Na výzvy četníků a vojáků část diváků odešla. Četa maďarských vojáků pak ale dostala rozkaz do zbylých střílet, čemuž v poslední chvíli zabránil až policejní komisař Augustin Jung.

Řetězec neštěstí toho dne už ale běžel. „Následkem těchto událostí vázla značně železniční doprava a na trati mezi zastávkou a kaplí svaté Anny nahromadily se četné vlaky a vyčkávaly, až se uvolní vjezd do nádraží. Mezi nimi se nalézal vlak s cukrem, moukou, kávou, rýží a obilovinami, také vlak s uhlím,“ zmiňuje kronika.

Kolem patnácté hodiny začali dle kronikáře přihlížející ženy a výrostci ve vagonech rabovat. Opět až příchodem četníků a vojska se dav rozprchl. Jenže napotřetí už přišla katastrofa.

Kolem osmnácté hodiny maďarská vojenská patrola přibližně v místě nynější „Myší díry“ ve Sladkovského ulici vedla po kolejích zadrženou podezřelou ženu.

V tomto místě nacházel se přechod trati se závorami do ulice Sladkovského. Někdo z čekajících vykřikl na maďarskou hlídku, aby ženu pustili. Nešťastná se pokusila patrole vytrhnout.

Vojáci pod velením nadporučíka Remenyho však začali bez varování od boku pálit směrem do Sladkovského ulice. Mezi prvními zasáhli sami sebe. Při nabíjení totiž jeden z vojáků nešikovností postřelil kolegu (jediného Čecha v patrole) do nohy. Tuto ránu však velitel vzal za útok z hloučku čekajících chodců u závor a záminku k další palbě.

„Po prvém výstřelu krátce se ozvaly nové výstřely směřující do ulice Sladkovského a do Karlovy. Vojáci si počínali jako divoši, hůře než nepřátelé ve válce,“ píše se o události v kronice.

OBĚTI STŘELBY
Za oběť střelby padli Josef Slezák, osmadvacetiletý profesor městské obchodní školy, který nic neutše šel klidně z procházky s Vinice. Padl u domu č. 433. v ulici Sladkovského a František Hatle, padesátiletý letý koželuh zdejší, který si nesl z Baršovy bednárny prkno, aby si pořídil nástroj na oškrabávání koží. Padl u plotu nedaleko vrat, jimiž se vchází do ohrady pily fy. Kerhart a Tachecí. Oba byli okamžitě mrtvi.

Zemřel také dvanáctiletý školák z Ohrazenic Oldřich Kudrna, který byl střelen ze strany do břicha, padl vedle profesora Slezáka a zemřel o několik hodin později.

Mimo to byl postřelen další dvanáctiletý chlapec Josef Hostovský a osmašedesátiletý krejčí Josef Zelinka, který byl střelen do stehna. Všechno to byli náhodní chodci, kteří s událostmi neměli co do činění.

Maďarská patrola se z místa stahovala k nádraží, když přiletěl kámen vržený jedním chlapcem. Krveprolití v té chvíli zabránil opět policejní komisař Jung, který v uniformě přiběhl na poslední chvíli a Maďarům německy velel nestřílet. Ti si jej zřejmě spletli s vojenským hejtmanem a uposlechli. Neštěstí však už bylo hotovo.

Ve městě bylo vyhlášeno stanné právo a vojenské orgány pomalu zahájily šetření této zbytečné střelby.

Památku obětí dodnes připomíná pamětní deska. K vidění je na domě číslo 433 ve Sladkovského ulici.

Autor: Jiří Sejkora

9.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 20 000 Kč

Finanční poradci specialisté HYPOTEČNÍ SPECIALISTA/SPECIALISTKA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 51600 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Využijte svých zkušeností a rozšiřte naše řady. Hledáme optimistické a cílevědomé kolegy, kteří se nebojí posouvat hranice., Místo výkonu práce Pardubice. , Co budete dělat:, - pomáhat lidem získat vlastní bydlení, - prodávat a sjednávat s klienty hypotéky, - spolupracovat s ostatními kolegy a hledat optimální financování pro zákazníka, - starat se a pečovat o naše klienty, , Co požadujeme:, - ukončené středoškolské vzdělání, PC, ŘP-B, - přirozeně aktivní proklientský přístup, - příjemné vystupování, - zkušenosti v oblasti finančního poradenství, - chuť vzdělávat se a rozšiřovat své znalosti nejen v hypotékách, - schopnost navázat vztahy v novém prostředí, - spolehlivost loajálních zaměstnanců, , Co nabízíme:, - nadstandardní ohodnocení, - příjemnou nabídku zvýhodněných firemních produktů, - příležitost stát se odborníkem ve vybrané oblasti, - občerstvení na pracovišti, - o víkendech nepracujeme, - přátelská spolupráce na zajímavých projektech , - podpora úspěšného týmu při práci i servisu, , Chcete-li s námi spolupracovat, pošlete svůj životopis na cvpardubice@cleverpeople.cz, rádi se sejdeme.. Pracoviště: Clever people s.r.o.- pracoviště pce, 17. listopadu, 17. listopadu, č.p. 360, 530 02 Pardubice 2. Informace: -, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 100 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče Pracovník/ce v sociálních službách pro Azylový dům pro muže (DPP). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , Požadujeme:, • vzdělání min. SOU;, • kvalifikační kurz pro PSS výhodou;, • spolehlivost, trestní bezúhonnost, zodpovědnost;, • ochotu k průběžnému vzdělávání., , Nabízíme:, • práci na dohodu o provedení práce (12 hodinové směny – den, noc), • týmovou spolupráci;, • nástup možný ihned;, • mzdová sazba: 100,-Kč/hod., , Místo výkonu práce:, • Pardubice., , Náležitosti písemné přihlášky:, • Strukturovaný životopis s uvedením kontaktních údajů zasílejte do 18. 6. 2018., • Prohlášení uchazeče v následujícím znění (součást životopisu): „Poskytnutím svých osobních údajů v rozsahu podkladů pro přihlášku do výběrového řízení dávám ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlas k jejich zpracování.“, , Požadované materiály zasílejte na e-mailovou adresu: lucie.urlichova@skp-centrum.cz. Bližší informace na tel.: 776 736 120.. Pracoviště: Skp-centrum, o.p.s. - provozovna i, Milheimova, č.p. 694, 530 02 Pardubice 2. Informace: , .

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 25 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Přípravář/ka výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Staré Hradiště u Pardubic.Jsme mezinárodně známý výrobce stavebních a průmyslových výtahů, pro export do celého světa., Požadujeme: výborná orientace ve, výkresové dokumentaci,manuální zručnost,, samostatnost,fyzická zdatnost,výhodou VZV., Náplň práce: příprava materiálu pro výrobu, manipulace s vyrobenými díly,příprava zboží k expedici. , Mzda dohodou v závislosti na zkušenostech. Nástup možný ihned., Prosíme zaslat životopis na info@pega-hoist.com. Pokud Vás do 14 dní nebudeme kontaktovat, byl upřednostněn jiný kandidát. Děkujeme za pochopení.. Pracoviště: Pega hoist, s.r.o. - provozovna, Fáblovka, č.p. 547, 533 52 Staré Hradiště u Pardubic. Informace: Klára Půlpánová, +420 466 536 350.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 25 000 Kč

Technici elektronici Mechanik/mechanička vývoje. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice. , Náplň práce:, " montáž a optimalizace prvních vzorků nových výrobků bez přípravků k dosažení předepsaných parametrů, " návrhy změn ve vývojové dokumentaci, " hledání konstrukčních návrhů výrobků a přípravků k dosažení co nejefektivnější a nejjednodušší mechanické montáže, " poskytování odborných konzultací R&D týmu, konstruktérům a RF inženýrům a podpora NPI týmu během předávání výrobku do sériové výroby, " podílení se na vyhodnocení rizik pro mechanickou montáž, kontrole 3D návrhů výrobků a přípravků z hlediska montážní proveditelnosti a reprodukovatelnosti, účast na D-FMEA a DFM, " podpora při tvorbě mechanických pracovních návodek, " péče o strojní zařízení a přípravky - pravidelná kontrola, doporučení objednání nového, " možnost služebních cest do zahraničí (Čína, Německo), Požadavky:, " alespoň SŠ technického zaměření (elektro mechanická specializace výhodou), " velmi dobrá znalost výrobních procesů, čtení technických výkresů, " manuální zručnost a technické myšlení, " znalost pájení, " samostatnost, schopnost řešení dílčích technických úkolů, " flexibilita, proaktivní přístup a důraz na kvalitu, " uživatelská znalost MS Office (Word, Excel, Outlook), " předchozí zkušenosti v oblasti montáže RF komponentů a podsestav zejména pasivních/aktivních, duplexerů a multipásmových slučovačů výhodou, " obsluha stojanové vrtačky, frézky, soustruhu výhodou, " ŘP sk. B, Nabízíme:, " zázemí mezinárodní výrobní společnosti, " osobní rozvoj - jazykové vzdělávání a další školení, " zvýhodněné stravování ve společnosti, " firemní akce, " kolektiv zkušených kolegů, " možnost nastoupit IHNED, První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Commscope cz, spol. s r.o., U Moruší, č.p. 888, 530 06 Pardubice 6. Informace: Iveta Hrnčářová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár porostu zastavil provoz na pardubickém hlavním nádraží.

Požár na pardubickém hlavním nádraží zastavil vlaky

Dobové fotky ukazují, jak se žilo ve městech a obcích regionu za Československa. Unikátní seriál ve vašem Deníku najdete každý pátek.

V seriálu Jak jsme žili představíme obec Zdechovice

Dvě nehody se zraněním. U Barchova motorkář, v Pardubicích cyklistka

Pardubicko – U dvou nehod zároveň zasahují záchranáři na Pardubicku.

Laguna orámovala zlatou pětiletku. V obřím stylu

Pardubice – Pátý titul v řadě! Suverénním způsobem si pro první místo v nejvyšší soutěži Pamako dokráčel FC Laguna Pardubice. Touto sezonou prosvištěl obhájce bez ztráty bodu, i když ve čtyřech případech byl z důvodu absence soupeře zápas kontumován. Na hřišti získala Laguna osmnáct výher. Druhou ligu ovládla FC Beercelona.

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. června 2018.

Šokující pohled do slepičích koncentráků. Jsou i u nás v regionu

Čeperka/Svinčany - Chovy odpovídají normám. Ale pohled na normu v praxi není příjemný.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT