VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rabování vlaků v Pardubicích. Vojáci spustili palbu do lidí

Pardubice - Černé chvíle na sklonku Velké války. Maďarská patrola před sto lety zastřelila tři nevinné lidi.

9.6.2018
SDÍLEJ:

Předehra celé tragedie. Dav lidí obléhal odstavené vagony se slaninou. Dle kroniky se srocení lidu účastnilo na dva tisíce občanů, většinou žen.Foto: Východočeské muzeum Pardubice

Červen roku 1918. Velká válka trvá už čtvrtý rok a zabředla do bahna a krve v zákopových bojích. Umírá se ale nejen na frontě. S datem 7. června se v Pardubicích pojí smutná událost. Městem, které je daleko za frontou, se ten den nese střelba.

Pardubicemi už několik let doslova cloumá hlad. Rakouské hospodářství nebylo na vleklý válečný konflikt nijak připraveno a jeho hospodářství se za léta doslova propadlo do zmatku. Stát reguluje ceny potravin, zavádí přídělový systém, který však mnohdy nemá co přidělovat.

Zatímco venkov ještě vlastní produkcí zvládá přežít, města jsou odkázána na chatrné zásobování. Nejen jídlem. Nedostatek je úplně všeho. V Pardubicích jej navíc ještě podtrhuje největší válečná nemocnice v Evropě, která vysává už tak nedostatečné příděly.

PŘEDEHRA TRAGÉDIE
To je předehra tragedie, od které zítra uplyne rovných sto let. Zásobovací vlaky, o kterých se vědělo, že převážejí potraviny, často křižovaly Pardubice a pochopitelně se staly terčem zájmu obyvatelstva. 7. června se roznesla zpráva o tom, že na nádraží je odstaveno šest vagonů se slaninou.

Kolem osmé hodiny ráno se kolem nádraží shlukl dav lidí, který se dožadoval vydání potravin. Zaměstnanci dráhy chtěli dostát svým povinnostem a žádosti odmítali. S časem a rostoucím počtem lidí však troufalost stoupala.

Předehra celé tragedie. Dav lidí obléhal odstavené vlaky se slaninou. Dle kroniky se srocení lidu účastnilo na dva tisíce občanů, většinou žen.

„Jitření shromážděného lidu rostlo a několik žen vniklo do vagonů a odnášelo kusy slaniny a rozdávalo je druhým. Zpráva o tom, co se děje na nádraží se rozšířila velmi rychle a ze všech stran spěchal sem lid. Poněvadž bylo nádraží zavřeno, vnikli lidé z nynější Masarykovy třídy a vraty od hotelu Libuše. Asi dva tisíce osob, vesměs diváků, zaujalo celou rampu u skladiště pro zboží a přihlíželo nezvyklému divadlu,“ popisuje dění Kronika města Pardubic.

STŘÍLET DO LIDÍ?
Na výzvy četníků a vojáků část diváků odešla. Četa maďarských vojáků pak ale dostala rozkaz do zbylých střílet, čemuž v poslední chvíli zabránil až policejní komisař Augustin Jung.

Řetězec neštěstí toho dne už ale běžel. „Následkem těchto událostí vázla značně železniční doprava a na trati mezi zastávkou a kaplí svaté Anny nahromadily se četné vlaky a vyčkávaly, až se uvolní vjezd do nádraží. Mezi nimi se nalézal vlak s cukrem, moukou, kávou, rýží a obilovinami, také vlak s uhlím,“ zmiňuje kronika.

Kolem patnácté hodiny začali dle kronikáře přihlížející ženy a výrostci ve vagonech rabovat. Opět až příchodem četníků a vojska se dav rozprchl. Jenže napotřetí už přišla katastrofa.

Kolem osmnácté hodiny maďarská vojenská patrola přibližně v místě nynější „Myší díry“ ve Sladkovského ulici vedla po kolejích zadrženou podezřelou ženu.

V tomto místě nacházel se přechod trati se závorami do ulice Sladkovského. Někdo z čekajících vykřikl na maďarskou hlídku, aby ženu pustili. Nešťastná se pokusila patrole vytrhnout.

Vojáci pod velením nadporučíka Remenyho však začali bez varování od boku pálit směrem do Sladkovského ulice. Mezi prvními zasáhli sami sebe. Při nabíjení totiž jeden z vojáků nešikovností postřelil kolegu (jediného Čecha v patrole) do nohy. Tuto ránu však velitel vzal za útok z hloučku čekajících chodců u závor a záminku k další palbě.

„Po prvém výstřelu krátce se ozvaly nové výstřely směřující do ulice Sladkovského a do Karlovy. Vojáci si počínali jako divoši, hůře než nepřátelé ve válce,“ píše se o události v kronice.

OBĚTI STŘELBY
Za oběť střelby padli Josef Slezák, osmadvacetiletý profesor městské obchodní školy, který nic neutše šel klidně z procházky s Vinice. Padl u domu č. 433. v ulici Sladkovského a František Hatle, padesátiletý letý koželuh zdejší, který si nesl z Baršovy bednárny prkno, aby si pořídil nástroj na oškrabávání koží. Padl u plotu nedaleko vrat, jimiž se vchází do ohrady pily fy. Kerhart a Tachecí. Oba byli okamžitě mrtvi.

Zemřel také dvanáctiletý školák z Ohrazenic Oldřich Kudrna, který byl střelen ze strany do břicha, padl vedle profesora Slezáka a zemřel o několik hodin později.

Mimo to byl postřelen další dvanáctiletý chlapec Josef Hostovský a osmašedesátiletý krejčí Josef Zelinka, který byl střelen do stehna. Všechno to byli náhodní chodci, kteří s událostmi neměli co do činění.

Maďarská patrola se z místa stahovala k nádraží, když přiletěl kámen vržený jedním chlapcem. Krveprolití v té chvíli zabránil opět policejní komisař Jung, který v uniformě přiběhl na poslední chvíli a Maďarům německy velel nestřílet. Ti si jej zřejmě spletli s vojenským hejtmanem a uposlechli. Neštěstí však už bylo hotovo.

Ve městě bylo vyhlášeno stanné právo a vojenské orgány pomalu zahájily šetření této zbytečné střelby.

Památku obětí dodnes připomíná pamětní deska. K vidění je na domě číslo 433 ve Sladkovského ulici.

Autor: Jiří Sejkora

9.6.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 24 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních soustruhů Soustružník/soustružnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Mezinárodně známý výrobce stavebních a průmyslových výtahů hledá do svého týmu pracovníky na pozici Soustružník. Nevyučené uchazeče zaškolíme, důležitá je pro nás ochota učit se., Náplň práce: , - příprava pracovního procesu, , - stanovení technologického postupu, seřízení funkce stroje , - upnutí a vyrovnání obrobku a nástrojů, , - obrábění, kontrola a měření dílů, , - práce s technickou dokumentací, , - jednoduché programování., , Požadavky na uchazeče:, - orientace ve výkresové dokumentaci,, - manuální zručnost, samostatnost, spolehlivost, odpovědnost,, - anglický jazyk na komunikativní úrovni., Místo výkonu práce Staré Hradiště. , Prosíme nejdříve zaslat životopis na tereza@grapecare.cz. Pracoviště: Pega hoist, s. r. o., Fáblovka, č.p. 547, 533 52 Staré Hradiště u Pardubic. Informace: Tereza Karásková, .

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 6 100 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pomocný/á pracovník/pracovnice - kompletace spodního prádla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice., Jedná se o práci v chráněné dílně., , Požadujeme pečlivost, manuální zručnost, samostatnost, aktivní přístup, ochotu učit se novým věcem, komunikativnost, praxe vítána, odpovídající zdravotní stav (dílna není bezbariérová, práce převážně v sedě)., , Pracovní náplň: kompletace spodního prádla - jedná se převážně o navlékání prádla na ramínka, připevňování etiket, lepení štítků, balení do krabic a evidenci dle požadavků dodavatelské firmy., , Do výběrového řízení se přihlásíte žím, že zašlete svůj profesní životopis na níže uvedený e-mail. Zasláním svého životopisu udělujete souhlas se zpracováním vašich osobních údajů v souladu se zákonem 101/2000 Sb. pro účely výběrového řízení., První kontakt emailem nebo telefonicky v době 8.00 - 14.00. Pracoviště: Péče o duševní zdraví - středisko výměník, z.s., Mladých, č.p. 325, 530 09 Pardubice 9. Informace: Petra Trojanová, +420 733 712 614.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka ZŠ - matematika, fyzika, informatika. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Pardubice - Ohrazenice., Požadujeme: odborná kvalifikace a předpoklady v souladu se zákonem č.563/2004 Sb., o ped.pracovnících.. Pracoviště: Základní škola pardubice-ohrazenice, trnovská 159, Trnovská, č.p. 159, 533 53 Pardubice 19. Informace: František Stejskal, +420 466 415 676.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 13 400 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13400 kč, mzda max. 55000 kč. Volných pracovních míst: 48. Poznámka: CEE Logistics a.s., je dynamicky se rozvíjející společnost, která se řadí mezi nejvýznamnější dopravní a logistické firmy Evropy. CEE Logistics nyní otevírá dveře perspektivní budoucnosti těm, kteří se cítí být rádi řidičem z povolání, umí "řídit kamion" a pomohou celé naší společnosti v rámci týmu splnit očekávané cíle. Do týmu tedy hledáme nové kolegy či kolegyně na pozici: , , ŘIDIČ / ŘIDIČKA KAMIONU - MKD , , Co Vám nabízíme: , Práce ve finančně stabilní firmě s pobočkami v ČR a SR , Měsíční výdělek dle zařazení na projekt (30.000 - 55.000 Kč) , Moderní vozový park (Mercedes Benz, Volvo) s nadstandardní výbavou (např.nezávislá klima) , Vlastní servis v nepřetržitém non-stop režimu , Dodržování právních předpisů AETR, nařízení ES č.561/2006 , Týdenní pracovní turnus dle zařazení (prácev EU, střídání víkendů, víkendy doma, aj...) , , Co od Vás požadujeme: , Řidičský průkaz skupiny C+E , Profesní způsobilost , Trestní bezúhonnost , Flexibilitu a spolehlivost , , Co můžete očekávat od nás: , Solidní jednání , Odměny závisející na Vašem pracovním výkonu , Stabilitu a podporu celého našeho týmu zaměstnanců , , , První kontakt:, - telefonicky Po - Pá 8.00 - 16.00, - emailem. Pracoviště: Cee logistics a.s., 533 53 Pardubice 19. Informace: Simona Filipová, +420 730 803 660.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Záložník Jan Jeřábek (FK Pardubice).

Jeřábek před derby: Tenkrát jsme hráli o první místo. Bude to boj i teď

Nehoda na rychlodráze v Pardubicích

Na rychlodráze u Globusu zemřeli dva lidé

Ve Svítkově hořelo auto. Někdo ho zřejmě zapálil

Pardubice – K požáru osobního automobilu do Svítkova vyjížděli dnes krátce po půlnoci profesionální hasiči z Pardubic.

Hejtman požádal o zastavení výběrového řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Pardubice - Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický požádal vedení Nemocnice Pardubického kraje a.s. o okamžité zastavení výběrového řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie v Pardubické nemocnici.

Zase po letech. Derby má náboj

Pardubice – Krajské derby po více než šesti letech, na scénu se vrací fotbalový souboj Pardubice – Chrudim. Tentokrát v druholigových kulisách. Páté kolo FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY přináší první střet východočeských konkurentů v sezoně. Hraje se v sobotu na stadionu Pod Vinicí, začátek duelu je v 10.15 hodin.

Nová trať mezi městy se odkládá

Pardubice – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) stále nemá jasno, jak bude vypadat nové železniční spojení Pardubic s Chrudimí. Ve hře zůstává ostřešanská i jesenčanská varianta. Už teď je ale jisté, že se stavba železniční trati oproti plánům o několik let posune.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT