Pardubický deník uspořádá veřejnou diskuzi v Kulturním domě Hronovická. Začíná ve středu v 18 hodin.

Své argumenty můžete přijít říct vládnímu zmocněnci pro komunikaci o radaru Tomáši Klvaňovi, Peteru Bednarčíkovi z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové a Petru Čechovi, řediteli Odboru obranné politiky Sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany České republiky.

Přestože s úmyslem vlády umístit v Česku radar lidé nesouhlasí, Topolánkův kabinet chce občany o jeho prospěšnosti přesvědčit. Zmocněnec vlády Tomáš Klvaňa začal kampaň Proti raketám a věří, že předloží dostatek informací, aby lidé stavbu podpořili.

„Budeme objektivně informovat o faktech kolem radaru,“ říká Klvaňa. Jeho odpůrci namítají, že kabinet lidem lže.

„Nemyslí to vážně,“ tvrdí Jan Tamáš z iniciativy Ne základnám. Řada osobností se obrací na vedení státu, aby nechalo lidi rozhodnout v referendu. Příznivci radaru si myslí, že jsou Češi Američanům dlužní za pomoc v obou válkách.

Nejasné jsou i zdravotní dopady základny. Kritici varují, že podobný radar v Ázerbájdžánu způsobuje několikanásobný nárůst rakoviny a také poruch růstu. Podle sdělení hlavního hygienika Michaela Víta však měření u radaru na Marshallových ostrovech nic takového nepotvrdila.


Další informace o radaru a besedě čtěte ZDE.