Vedení Pardubického kraje se bojí odlivu komunálních politiků právě kvůli nutnosti tohoto oznámení, které je navíc veřejné. „Příští rok jsou obecní volby, lidé zvažují, zda vůbec budou kandidovat. Už minule byl problém kandidátní listiny sestavit i bez těchto hloupých povinností,“ uvedl hejtman kraje Martin Netolický.

Již při vyplňování oznámení se mnozí setkávají s potížemi. „Mám v radě bankéře, který podal demisi, protože má v pracovní smlouvě zákaz sdělování příjmu třetím osobám. Takže buď poruší pracovní smlouvu, nebo nezveřejní tuto informaci v registru a je případ bude projednáván přestupkovým úřadem,“ popsal starosta Dolní Čermné Petr Helekal.

Pro všechny veřejné funkcionáře navíc platí stejná pravidla. „Zákon srovnává poslance a senátory s neuvolněnými funkcionáři, jako jsou například radní, kteří mnohdy pobírají odměnu v řádu sto korun měsíčně. Pracují v jiném zaměstnání a tuto funkci dělají po večerech, proto podle nás není dobře je svléknout donaha,“ poznamenal Helekal.

Martin Netolický
Kraje budou chtít po vládě jisté peníze na silnice

Právě o vyjmutí neuvolněných členů zastupitelstva z kategorie veřejných funkcionářů se snaží iniciativa Pardubického kraje k novele zákona o střetu zájmů, která má podporu i ze strany vedení kraje.

Iniciativa chce změnit také pravidla nahlížení na oznámení. Nyní si je může bez žádosti zobrazit kdokoli. „Když se budu na někoho zlobit, tak si toho funkcionáře rozkliknu a dám podnět Ministerstvu spravedlnosti,“ kritizoval změnu hejtman.

Iniciativa tedy požaduje, aby se na oznámení funkcionářů dalo nahlížet pouze na základě žádosti. „Pokud to zůstane v tom módu, centrální registr se stane výkladní skříní pro zloděje, protože tam funkcionáři upozorňují na veškerý svůj movitý i nemovitý majetek,“ vyjádřila se manažerka Dobrovolného svazku obcí Mikroregion Severo-Lanškrounsko Lenka Bártlová, od kterého iniciativa pochází. (las)