Radní Pardubic si včera vyslechli na svém jednání nabídku na odkup části podílu města v hokejovém klubu HC Moeller Pardubice. Před radu předstoupili postupně dva zájemci, přičemž jedním z nich byl známý pardubický podnikatel Roman Šmidberský, který založil úspěšnou a velkou autodopravu. Po radních se bude možným prodejem balíku akcií v hokejovém klubu zabývat hlavní orgán města, a tím je zastupitelstvo.

Město Pardubice drží v hokejovém klubu přes 84 procent akcií. Nabídka, kterou v tuto chvíli radnice má od Romana Šmidberského, se týká odkupu 50,11 procenta akcií klubu. Hovoří se přitom o nabízené částce za tento balík akcií ve výši 25 milionů korun. Podle bývalého primátora Jiřího Stříteského, který je stále radním a současně i členem dozorčí rady HC Moeller Pardubice, by si město mělo i v budoucnu ponechat svůj vliv v klubu. Nemusí ale činit stávajících 84,1 procenta. „Protože přece jenom hokej tady je určitý fenomén. Na druhé straně, když jsme kupovali tento podíl, tak jsme už tenkrát deklarovali, že to bude jenom na krátkou dobu, po dobu stabilizace klubu. Myslím si, že v současné situaci by město nemělo řídit vrcholový sport. Jednak je tam potřeba pevného vedení, jednak je třeba – a nebojím se to říci – jej i odpolitizovat.“

Hrozila tržnice

Město získalo stadion i klub před více než deseti lety. Tehdejší majitelé se dostali do dluhů a vyrukovali s kartou možného zániku sportoviště a prodeje klubu do sousedního Hradce Králové. To radnice nemohla dopustit a město nakonec zaplatilo za stadion zhruba 35 milionů korun, dalších přibližně 15 milionů stál majoritní podíl v klubu. Pardubice v průběhu let investovaly do dvou rekonstrukcí a přístavby druhé kryté ledové plochy. Náklady na modernizaci sportoviště a jeho proměnu na víceúčelovou halu dosáhly půl miliardy korun.

Rada schválila záměr prodat akcie klubu s tím, že o prodeji rozhodne mimořádné zastupitelstvo 23. dubna. V mezidobí budou probíhat jednání o podmínkách prodeje, dořešeny musejí být i dílčí smlouvy s ostatními akcionáři.

Fanoušci by Šmidberskému hokejisty bez obav prodali

“Nebyla by to žádná tragédie, spíš naopak. Já jsem již v minulosti říkal, že by mi vůbec nevadilo, kdyby byl hokejový klub prodán. Pochopitelně za předpokladu, že zůstane v Pardubicích,“ reagoval na dotaz Deníku ohledně případného prodeje klubu HC Moeller Pardubice podnikateli Romanu Šmidberskému šéf fanklubu Karel „Karlos“ Klodner.

Spíše přínos

Podle šéfa pardubického hokejového fanklubu by byl vstup Romana Šmidberského jednoznačným přínosem. „Myslím si, že by pan Šmidberský byl tou pravou osobou pro klub. Má zkušenosti s vedením obří firmy a navíc má o pardubický hokej opravdový zájem. Řekl bych, že patří ke skalním fanouškům,“ pěje chválu na potenciálního majoritního vlastníka hokejového klubu Karel Klodner. Ten je navíc o správnosti této volby přesvědčen i z toho důvodu, že bývalému majiteli pardubické autodopravy věří i oba nejvlivnější muži pardubického hokeje. „Pro mě je záruka už to, že jak pan Kusý, tak pan Heřman se vzdali předkupního práva právě ve prospěch podnikatele Šmidberského,“ řekl Pardubickému deníku první muž pardubických hokejových fanoušků.

Ani řadoví fandové ale nijak nesmutní. „Vlastně je mi to jedno. Myslím, že se to klubu, hráčů a hlavně ani nás fanoušků nijak nedotkne. Možná, kdyby se pomyslně o prodeji hlasovalo, zvedl bych bez obav pro pana Šmidberského ruku,“ řekl Deníku Martin Kosina, který na hokej chodí již téměř dvacet let.
Přesto, že se do této rozehrané partie vložil v těchto dnech ještě další zájemce o koupi, fanoušci věří Šmidberskému. „O něm vím, že je to fanoušek a že by to s klubem myslel opravdu. Zárukou může být i to, že jeho syn chytá v přípravce Moelleru. Je tedy předpoklad, že to myslí vážně!,“ věří fandové potenciálnímu majiteli. (Petr Doubrava, Jan Šafář)