„I vzhledem k tomu, že zastupitelstvo stanovilo nejvýše přípustnou cenu rekonstrukce, soutěžilo se metodou Design & Build. Účastníci navrhli stavbu a tu pak vyčíslili,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO). Přidělení finančních prostředků vítězi tendru musí ještě na svém zasedání 4. března schválit zastupitelé, kterým bude návrh představen na pracovním semináři koncem února.

Lze očekávat další bouřlivou diskusi, jelikož část zastupitelů odmítá rekonstrukci fotbalového stadionu z městského rozpočtu. Zastupitelstvo už ovšem na opravu vyčlenilo peníze. Už na prosincovém jednání rezervovalo v rozpočtu na rok 2021 finance ve výši 96 milionů korun, dalších 180 milionů vyhradili v rozpočtu na rok 2022 a v roce 2023 počítají se 167 miliony korun.

Stavební firma PORR je rakouská společnost, která v České republice staví od roku 1991 a dočkala se řady ocenění, třeba za Obchodní centrum Letňany nebo most přes Jižní spojku. Podílí se například na stavbě obchvatu Chrudimi nebo na budování dálnice D11 mezi Smiřicemi a Jaroměří.

Město se bude snažit dosáhnout na dotace, aby nemuselo celou částku zaplatit z vlastní kasy. „První signály z Národní sportovní agentury jsou, že bychom mohli získat významnou dotaci, je tam naděje čerpat částku 150 až 200 milionů korun,“ avizoval primátor Martin Charvát (ANO).

Nejhlasitějšími odpůrci nákladné přestavby chátrajícího stadionu jsou v zastupitelstvu Piráti. „Chceme počkat alespoň rok a sledovat, jak se bude ekonomická situace vyvíjet. Teď už nejde o to, zda je člověk podporovatelem stadionu nebo ne, na ten projekt prostě zatím nemáme peníze,“ vysvětlil za Piráty Vojtěch Jirsa.

Rekonstrukci fotbalového stánku naopak s napětím vyhlíží fanoušci týmu FK Pardubice, který se v této sezoně po 50 letech vrátil do první fotbalové ligy. Jenže bez stadionu není účast v nejvyšší soutěži dlouhodobě možná. "Pokud bychom v této fotbalové sezoně, která skončí na jaře, neměli finanční zajištění stavby a veškerá potřebná povolení, stane se, že fotbalisté, i když skončí na snovém šestém místě, automaticky z ligy spadnou," řekl před časem zastupitel Jan Hrabal (ANO).

Letní stadion v centru Pardubic je v dezolátním stavu.
Na letní stadion přišly dvě nabídky