Tu organizuje sdružení Děti Země z Brna. V minulých letech si odnesl dvanácté a sedmé místo, za rok 2006 se umístil na desáté příčce. Opět za podporu výstavby kontroverzní spalovny odpadů v Opatovicích nad Labem. Za Ropáka 2006 byl vyhlášen Martin Říman.

Pořadatelé mu ji udělili za snahu o zvýšení emisních limitů, za podporu plánu rozšíření těžby hnědého uhlí v severních Čechách a za souhlas s výstavbou dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín (JETE). Nelichotivé ocenění Zelená perla 2006 za nejhorší antiekologický výrok získal teplický primátor a senátor Jaroslav Kubera (ODS).

"Důvody, za které jsem cenu dostal, svědčí o tom, že cena vůbec nemá se skutečnou ochranou životního prostředí nic společného, ale je to totálně zideologizovaná, zpolitizovaná záležitost, protože dát Ropáka za tak politicky kontroverzní témata, jako jsou jaderná energetika a emise kysličníku uhličitého, mohou jen ideologové, a ne ochránci přírody," řekl Říman.

Podle Římana prý "takzvané ochránce životního prostředí" nezajímají jeho jiné aktivity, které sám považuje za příspěvek k životnímu prostředí: "Třeba moje snaha urychlit odstraňování vředu, který je uprostřed Ostravy, kde jsou statisíce kubíků velmi nebezpečných toxických látek už několik desítek let. O tom ekologové nepřemýšlí vůbec," dodal Říman.