Nejde jenom o peníze, důležitá je i dostupnost hromadnou dopravou a možnost parkování. To jsou podle vedení města výhody budovy ČSOB Pojišťovny na Masarykově náměstí. Politici totiž uvažují o tom, že by budovu koupili a přestěhovali do ní magistrátní úředníky. Pro pojišťovnu je již objekt příliš malý a chystá se stěhovat.

„Otázka nového sídla magistrátu se řeší již několik let. Občané si zaslouží mít komplexní služby na jednom místě, ideálně v centru města s možností parkování. Ne všichni totiž vědí, že v budově je 150 míst k parkování, která by si nerozebrali úředníci, ale byla by k dispozici návštěvníkům úřadu. Výhodou je také naprostá blízkost zastávek MHD," vysvětlil náměstek primátora Jan Řehounek.

Nové sídlo

Další možností, jak dostat úředníky na jedno místo, je postavit nové sídlo magistrátu. Jenže v centru města by mohl být problém s hledáním vhodných prostor. Navíc by vedení města muselo sáhnout hlouběji do městské kasy. „Mám ale obavy, že prezentované odhady, za kolik bychom byli schopni nový magistrát postavit, neodpovídají realitě," podotkl Jan Řehounek.

V případě budovy ČSOB Pojišťovny se hovoří o ceně zhruba 300 milionů korun. Mnohým ale připadá, že by takovou částku bylo možné investovat účelněji. „Sestěhování úředníků na jedno místo ano. Ale pouze tehdy, když se objeví jednorázový zdroj financí, třeba účelová dotace, která pokryje rozhodující část nákladů na pořízení takové budovy radnice. Do té doby by město mělo řešit svými finančními prostředky především jiné, pro občany potřebné věci, především dopravu ve městě," nechal se slyšet zastupitel za ODS Petr Klimpl.

Otázkou také je, co by s budovou bylo, pokud ji ČSOB Pojišťovna opustí a město ji nekoupí. „Nechci samozřejmě předjímat, kdo by mohl být kupcem a co by tam bylo, ale město nebude mít žádné možnosti ovlivnit budoucí využití budovy v centru města," řekl Jan Řehounek.

Vhodná lokalita

Je zřejmé, že politici se budou snažit najít pro pojišťovnu vhodnou lokalitu, kam by mohla své sídlo přesunout. Pokud by totiž přešla třeba do sousedního Hradce Králové, přišly by Pardubice o stovky pracovních míst.

„A předpokládám, že odchodem z města by pominul jakýkoliv důvod ČSOB Pojišťovny finančně podporovat sport, kulturu a další věci, na kterých se nyní ve městě podílí. Navíc každá prosperující společnost, která má sídlo na území města, přispívá do městského rozpočtu prostřednictvím daní nezanedbatelnou částkou. Město tak podmiňuje odkup budovy tím, že pojišťovna své nové administrativní sídlo postaví v Pardubicích," dodal Jan Řehounek.