Radnice za Domem hudby zkouší vybírat platby mimo systém parkovného, ale nedaří se jí to. „Spousta lidí v práci to měla za podvrh, kdy se někdo snaží vylákat peníze. Vypadalo to jako pokuta, ale papír od městské policie vypadá jinak. Tohle je obyčejný papír, kam si může napsat kdo chce co chce, ale je tam také číslo účtu, kam se má uhradit dlužná částka,“ popsal jeden z řidičů podivné oznámení.

Jak Deník zjistil, nejde o podvrh. Lístky za stěrače skutečně umístili zaměstnanci radnice prvního městského obvodu. „Je to takové upozornění, že si řidiči odstavili vozidlo na městském pozemku, a neuhradili poplatek za jeho užití,“ uvedla na vysvětlenou tajemnice UMO1 Gabriela Křížková.

Výzvy neumísťuje městská policie, protože za Domem hudby nejde o parkoviště ani pozemní komunikaci, ale o odstavnou plochu v majetku města. A to je rozdíl. Neplatí se zde za parkování, ale za užití plochy. Jde o podobný princip jako při platbě za užití veřejného prostranství.

Městská policie za Domem hudby řidiče pokutovat nemůže a ani nebude. „Toto je odstavná plocha, kterou původně provozoval pan Satrapa, který tam parkovné vybíral a odevzdával za to dvacet pět tisíc korun ročně. My jsme za pětatřicet míst ročně vybrali jeden milion. Jenže teď tržby klesly na polovinu, a tak jsme se s tím rozhodli něco dělat,“ uvedla Gabriela Křížková.

ZKOUŠEJÍ ODEZVU
A tak se „zrodily“ lístečky za stěrači. „Od advokátní kanceláře máme právní vyjádření. Tohle byla jedna z mála našich možností. Čekáme, jaká bude od řidičů odezva,“ dodala Křížková. Zaplatit na radnici však prý zatím nikdo nepřišel. A soud, kterým radnice na lístku řidiče straší, zřejmě nikoho nečeká.

„Z právní stránky nelze zaslané výzvě nic vytknout, za užití pozemku se platí,“ komentoval lístky opoziční zastupitel Karel Haas (ODS). Jinak za ně ale kritizuje jak „velkou“ radnici, tak obvod: „Naprosto nesmyslně vytrhla jednu jedinou parkovací lokalitu v Pardubicích – právě tento zmíněný pozemek za Domem hudby – a namísto její standardní správy Dopravním podnikem města Pardubic, se kterým má město uzavřenou mandátní smlouvu na kompletní správu placeného parkování v Pardubicích, ji dala do správy Městskému obvodu Pardubice I.“

DVA REŽIMY
V Pardubicích tak vzniká nepřehledná situace, kdy se parkování ve městě platí ve dvou režimech.

Není to první kontroverzní krok Městského obvodu 1 v kapitole parkování. Parkovné dříve inkasoval v ulici U Stadionu, kde vedle sociálky zřídil placené parkoviště ve své správě. Po kritice z „velké“ radnice jej musel zrušit.