Nejenom ho (fyzicky) vyhodit z domu, ale rovnou mu tam i zrušit trvalé bydliště. Je to jediný způsob, jak se ochránit před exekutory, kteří by synáčkovy dluhy přišli řešit zabavením majetku rodičů.

Těm to začali radit sami exekutoři, když zazvoní na šokované rodiče.

Však s tím také východočeské radnice v posledních letech pořádně zápasí.

„Ze stovky lidí, kteří mají na městském úřadě hlášené trvalé bydliště, jich padesát přibylo v posledním roce. Máme s tím jenom starosti. Chodí sem navíc pošta a soudní obsílky, ale nic s tím neuděláme. Ty lidi necháváme hledat i městskou policií, ale většinou marně,“ řekla Eva Tomková ze správního odboru radnice v Rychnově nad Kněžnou.

Jenže města musejí takové fiktivní obyvatele na žádost rodičů na adresy městských úřadů přehlásit. Ze zákona. Splněny musí být jen dvě podmínky: problémový potomek nesmí mít k domovu rodičů vlastnická práva a nesmí se tam zdržovat. „A to rodičům, už jenom pro zachování dobrých vztahů, sousedé rádi dosvědčí,“ podotýkají úředníci.

V Hradci Králové představují problémoví potomci naštvaných rodičů více než dvě třetiny z 643 lidí, kteří mají na magistrátě oficiální trvalé bydliště.

„Často to bývají právě případy, že děti rodičům nadělají dluhy a ti se pak bojí exekutora. Proto potomkovi doma zruší trvalé bydliště a přehlásí ho k nám,“ uvedl mluvčí královéhradeckého magistrátu Václav Svoboda.

Příliv nových žadatelů o přehlášení potomků na radnice přichází zejména na jaře, když mají lidé zaplatit za popelnice. „Rodiče k nám na úřad pak často přicházejí odhlásit své plnoleté dítě, které doma stejně nebydlí, aby za něj nemuseli odpad platit,“ řekla Eva Tomková z rychnovské radnice. Často se za adresou městských úřadů schovávají také notoričtí dlužníci. „Zákon to v tomto ohledu lumpům dost změkčil,“ podotkla Miluše Němcová z Městského úřadu v Chrudimi.

Majetek si naradnici neschováte.Přehlašovat trvalé bydliště problémovým potomkům na adresy městských úřadlů doporučují zoufalým rodičům sami exekutoři. Stejnou fintu zkoušejí i mnozí zadlužení podnikatelé, aby se vyhnuli problémům se soudy. Jenže s těmi si exekutoři poradit umějí. „Na radnici se sice můžou přihlásit, ale majetek si tam neschovají. A ještě ponesou náklady za náročné pátrání,“ upozornil mluvčí Exekutorské komory ČR Pavel Kočiš.