Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na radnici bydlí 1260 lidí! Aspoň podle trvalého pobytu

Pardubice- Na pardubické radnici je v současné době hlášeno k trvalému pobytu zhruba 1260 lidí. V převážné většině jsou to občané, kterým město zrušilo ve správním řízení jejich trvalý pobyt a dotyční se nepřehlásili jinam. Pak je trvalý pobyt takového člověka automaticky ze zákona zapsán v sídle úřadu, který mu jej zrušil. Namísto žádného trvalého pobytu pak má trvalý pobyt v sídle radnice, což je evidentně fiktivní údaj nevycházející z reality.

14.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Jediný způsob, jak může jakýkoli úřad svou písemnost člověku, u kterého není známa adresa bydliště „doručit“, je oznámení o jejím uložení na vlastní úřední desce. Takže žádné postboxy a další záležitosti. To bohužel nahrává podvodníkům a neplatičům, kteří se chtějí vyhnout soudu nebo exekuci.

Jen evidenční údaj

„V praxi to samozřejmě vede k situaci, že máme na území České republiky tisíce lidí hlášených v sídle radnic, kde samozřejmě z povahy věci nebydlí,“ říká vedoucí odboru správních agend pardubického magistrátu Petr Kramář. „Takovým osobám nelze efektivně doručovat, což s sebou nese problémy nejenom pro soudy, ale i pro de facto všechny úřady. Vůbec celý institut trvalého pobytu je poplatný době vzniku – za socialismu – a hlavně je širokou veřejností, a bohužel i některými práva neznalými veřejnými institucemi, spojován s právem bydlet tam, kde dotyčný má trvalý pobyt. To není pravda! Dle našeho právního řádu mám právo někde bydlet na základě užívacího práva k nemovitosti, nikoliv na základě trvalého pobytu. Trvalý pobyt je pouze evidenční údaj. Radnice též nemá za povinnost pokoušet se doručovat písemnosti lidem, kteří jsou hlášeni v jejím sídle. To je v praxi prakticky nemožné. Nemáme informace, kde se dotyční opravdu zdržují a pro jejich hledání nemáme žádné kapacity,“ říká Petr Kramář.

Přihlašování a rušení trvalého pobytu je podle vedoucí odboru správních agend rovněž velmi byrokratický postup. Při přihlašování je nutné se prokázat oprávněním v domě bydlet či souhlasem osoby, která toto oprávnění má. Při rušení trvalého pobytu se musí postupovat podle správního řádu a rušit trvalý pobyt ve správním řízení se složitým dokazováním, že dotyčný již nemá právo v místě bydlet a v místě se nezdržuje.

Autor: Petr Doubrava

14.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Dnes ve dvě začnou voliči vybírat poslance. Kandidátů je v kraji 407

Fotbalová Fortuna národní liga: FK Pardubice -  FC Sellier & Bellot Vlašim.

Jak Pardubice promluví do obsazení TOP 4? V sobotu hrají v Třinci

Proti proudu času zdarma k oslavám Mezinárodního dne archeologie

Pardubice - Proti proudu času se lidé mohou vydat ve stejnojmenné archeologické expozici Východočeského muzea v Pardubicích.

Pardubice se rozloučí s dostihovou sezonou

Pardubice – Velkou pardubickou to neskončilo, dostihoví příznivci se mají na co těšit ještě tuto sobotu. Pardubickou dostihovou sezonu ukončí sedm dostihů.

Pravý břeh Labe zůstane klidovou zónou. Stavět se nebude

Pardubice – Obyvatelé Pardubic už znají budoucí podobu pravého břehu Labe. Nejzásadnější změnou je nová lávka přes řeku, vybudování informačního systému či doplnění městského mobiliáře. Vzniku nové zástavby určené k bydlení se starousedlíci a ekologové obávat nemusí.

Fotbal a škola. Zkusili si to i v Kanadě

Pardubice – Plnit si povinnosti na fotbalovém hřišti a zároveň i ve škole se vyplácí. O tom dobře vědí hráči Regionální fotbalové akademie Pardubického kraje. Jeden z nich se nedávno dočkal zajímavé odměny, když po úspěchu v „olympiádě“ z anglického jazyka vyrazil na výměnný pobyt do zahraničí. Čtrnáctiletý Petr Beneš týden poznával, jak se žije a trénuje v Kanadě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení