Hokejovým světem tahle správa pořádně zatřásla. Zbyňka Kusého, hokejového šíbra, který dovedl zařídit prakticky všechno, našla policie ve čtvrtek před půlnocí v jeho pražském bytě mrtvého.

Z podprůměrných Pardubic udělal český hokejový velkoklub. Byl svůj, ale jeho metody slavily úspěch. Jako generální manažer s klubem vyhrál tři tituly. Uměl sehnat hvězdy, měl obří vliv v zákulisí, dovedl tahat za nitky, které vedly k medailím. „Pracovali jsme spolu dva roky a hlavně v té druhé sezoně jsme spolu zažili krásné chvíle. Vyhráli jsme titul a Zbyněk na tom samozřejmě měl obrovský podíl, mužstvo z velké části stavěl on," vzpomíná na něj trenér Václav Sýkora, který s Pardubicemi vyhrál titul v roce 2010.

Byla to sezona, kdy se do klubu vrátil brankář Dominik Hašek. Kusý neřešil řeči, že je starý, brzy se zraní a na vrcholový hokej ve 45 letech už nemá. „Kdyby nebylo jeho, je dost možné, že jsem v Pardubicích nehrál a v roce 2010 titul nezískal. Jemu vděčím, že jsem se ještě mohl vrátit a strávit tam krásnou sezonu," řekl Deníku slavný gólman. „V první řadě pro mě Zbyněk vždycky bude kamarád, ve druhé jeden z nejúspěšnějších funkcionářů, co v Pardubicích byli," dodal Dominik Hašek tichým hlasem.

„Šlo o manažera, který byl dennodenně v kontaktu s týmem i trenéry. Chtěl být zatažený do dění a mít detailní informace. Byl to jeden z nejlepších generálních manažerů, jaké jsem poznal. Věděl, co klub potřebuje a uměl to dotáhnout do konce. Na možnosti, jaké měl, dovedl vždycky pro tým vytvořit maximální podmínky," dodal Václav Sýkora, který nechtěl strašlivé zprávě vůbec věřit.

„Je to člověk, na kterého budou Pardubice vždycky vzpomínat. Pro mě je to kluk, který přišel jako osmnáctiletý do Pardubic s cílem, že bude pro hokej tady pracovat a to se mu podařilo. Byl s námi jako funkcionář i v Naganu, byť nebyl na ledě, měl svoji velkou zásluhu na obrovském úspěchu. Na to by se nemělo zapomínat," doplnil ho zarmoucený Hašek.

Za Kusého vlády se v Pardubicích přestavěla hokejová hala, dvakrát se v ní konalo MS do dvaceti let, naplánoval zápas pod širým nebem. Dokázal do klubu nalákat hvězdy kalibru Jiřího Dopity… Na jeho vládu se, i přes dosud nevyjasněný vyhazov v roce 2012, bude vzpomínat jako na zlatou éru hokeje na východě Čech.

„Tahle zpráva nás v klubu všechny zasáhla, udělal hodně práce tady i pro celý český hokej. Všem pozůstalým bych chtěl za klub vyjádřit upřímnou soustrast," pronesl současný generální manažer Dynama Pavel Rohlík.

Bývalý manažer pardubických hokejistů Zbyněk Kusý nečekaně zemřel ve věku 49 let. S extraligovými Pardubicemi získal tři mistrovské tituly. Příčina smrti je zatím neznámá, hovoří se o selhání srdce.

Zemřel Zbyněk Kusý, bývalý manažer pardubického hokeje

„Tato zpráva nás všechny velmi zasáhla. Zbyněk Kusý pro pardubický i celý český hokej vykonal spoustu práce. Díky němu jsem mohl začít pracovat pro pardubický klub po ukončení hráčské kariéry, hodně jsem se od něj naučil. Za klub chci vyjádřit upřímnou soustrast všem pozůstalým," uvedl generální manažer týmu Dynamo Pardubice Pavel Rohlík.

Hokejový klub pak uctil památku Zbyňka Kusého minutou ticha před včerejším extraligovým zápasem s Olomoucí.

To, že by se úmrtím Zbyňka Kusého zabývali policisté, odmítl Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie jakkoli komentovat. Na přímou otázku ale připustil, že v Šermířské ulici v Břevnově, kde devětačtyřicetiletý sportovní funkcionář bydlel, policisté v noci na pátek zasahovali.

Ve čtvrtek večer

„Mohu potvrdit, že na adrese, kterou uvádíte, byl ve čtvrtek deset minut před 23. hodinou hlášen na tísňovou linku 158 nález těla v jednom z bytů. Na místě nebyly zjištěny jakékoli okolnosti nasvědčující násilnému úmrtí," prohlásil Tomáš Hulan.

Podle jeho slov byla nařízena zdravotně bezpečnostní pitva, což je v podobných případech standardní postup. Pokud se při ohledání těla nebo místa nálezu objeví cokoli podezřelého, je nařizována mnohem detailnější pitva soudní.

Výjezd v čase 22.38 potvrdila Deníku i Jiřina Ernestová z centrály záchranné služby. Ani ona ale konkrétní informace neuvedla. „Koroner stanovil úmrtí muže ročníku narození 1966 z neznámé příčiny," konstatovala s dodatkem, že více prozradí výsledky nařízené pitvy.

Zbyněk Kusý po odchodu z hokejových Pardubic krátkou chvíli působil ve fotbalové Slavii. Toto angažmá ale skončilo neúspěšně už zhruba po půl roce. Kromě sportu se v posledních letech vrhl i na politiku a také v ní dosáhl úspěchů. V roce 2012 byl za Stranu práv občanů zvolen do krajského zastupitelstva.

Rodák ze Skutče

„Zpráva o náhlém odchodu Zbyňka Kusého mne překvapila a zasáhla. Od jeho zvolení zastupitelem kraje jsem s ním měl možnost opakovaně spolupracovat a naše debaty byly vždy konstruktivní. Vážím si jeho práce, kterou dlouhá léta odváděl nejen pro pardubický, ale i celý český hokej, jelikož byl v roli manažera podepsán pod největšími úspěchy českého hokeje. Svojí činností pomohl k rozvoji sportu, a to nejen hokeje, v celém našem kraji," konstatoval hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

K nejbližším spolupracovníkům Zbyňka Kusého v zastupitelstvu patřil jeho stranický kolega, náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Jaromír Dušek.

„Když jsem se v pátek dopoledne dozvěděl, co se stalo, nechtěl jsem tomu věřit. Potkávali jsme se spolu často a nebyl pro mě jen kolegou, ale i kamarádem. On byl navíc rodák ze Skutče, kde jsem já začínal jako výpravčí, takže jsme si měli o čem povídat," zavzpomínal Jaromír Dušek.

Podle náměstka hejtmana by se dali lidé, kteří v kraji udělali pro sport tolik jako Kusý, spočítat na prstech jedné ruky. „Byl velmi disciplinovaný, ale zároveň nezkazil žádnou legraci. Jako předseda výboru pro sport měl obrovský přehled. Myslím, že takového člověka nelze nahradit," dodal Jaromír Dušek.

„V ČSOB Pojišťovně, která je dlouhodobým partnerem pardubického hokeje, hodnotíme spolupráci se Zbyňkem Kusým velmi pozitivně. Byl to velmi schopný manažer. Proto zprávu o jeho úmrtí vnímáme jako smutnou a hodně překvapivou," nechal se slyšet Marek Nezveda, člen představenstva ČSOB Pojišťovny, který je zároveň členem představenstva hokejového klubu.

Zbyněk Kusý
Narozen: 20. května 1966
Zemřel: 19. listopadu 2015
Zbyněk Kusý se narodil 20. května 1966. Od šesti let hrál aktivně hokej v nižších soutěžích. Absolvoval obchodní akademii a následně speciální nástavbu pro manažery a zahraniční obchod. Po ukončení studia nastoupil v podniku Drobné zboží Hradec Králové. Krátce poté přijal práci vedoucího oddělení zahraničního obchodu DZ. Po roce 1990 odešel do soukromého sektoru a v listopadu roku 1993 do funkce obchodního ředitele pardubického hokejového klubu.
V roce 1994 se stal členem Výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) s odpovědností za úsek ekonomiky a marketingu. Jako člen realizačního týmu se zúčastnil mnoha mezinárodních utkání a turnajů. V letech 2004 až 2008 byl prvním místopředsedou ČSLH a od roku 2001 do roku 2008 generálním manažerem české hokejové reprezentace. Po svém odchodu od pardubických hokejistů působil jako manažer SK Slavia Praha. V roce 2012 byl za SPOZ zvolen do zastupitelstva Pardubického kraje, kde vykonával funkci předsedy výboru pro sport, volnočasové aktivity a cestovní ruch.