Všechny články k tématu najdete ZDE

Policie jde zřejmě po stopách zakázek za stovky milionů korun. Podle prvních informací má jít mimo jiné o projekty parkovacího domu nebo fotbalového stadionu. Dvě zmiňované kauzy mají dohromady hodnotu okolo 770 milionů korun.

Zdroj: Čížková Nikola

Detektivové se podle informací České televize zajímají mimo jiné o pardubický fotbalový stadion, který za 340 milionů korun, stavěla firma Porr. Skupina podezřelých z radnice měla prý z rozpočtu vylákat okolo 38 milionů korun pod záminkou víceprací a zastupitelům falešně prezentovat stav věcí, v jakém se projekt revitalizace stadionu nachází.

Jednou ze zakázek je výstavba Parkovacího domu na Sukově třídě:

Stavba parkovacího domu na Sukově třídě figuruje v kauze, která hýbe Pardubicemi
O co jde v kauze Charvát, část první: Parkovací dům v Pardubicích

Ve stavební firmě policisté, na pobočkách v Hradci Králové a Praze, při včerejší razii prověřovali podklady týkajících se okolností zadávání a plnění některých veřejných zakázek v Pardubickém kraji. „Přímým důvodem šetření v kancelářích PORR byla skutečnost, že společnost v posledních letech realizovala a realizuje mimo jiné i dvě významné zakázky zadané městem Pardubice a Rozvojovým fondem Pardubic,“ potvrdila mluvčí společnosti Jana Mašínová s tím, že někteří představitelé těchto subjektů jsou v uvedené kauze obviněni z manipulací s veřejnými zakázkami. „S nimi ale společnost nemá nic společného,“ dodala Mašínová.

Letní stadion

Zastupitelstvo města Pardubic schválilo projekt revitalizace Letního stadionu v listopadu 2019. Ve vedení radnice tehdy seděl Martin Charvát (ANO), který má být jednou z hlavních postav celé kauzy.

Rada města tehdy jednomyslně schválila vítěze výběrového řízení. Tím se stala společnost Porr s nejnižší nabídkovou cenou 313 616 000 korun bez DPH.

Policisté a detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v Pardubicích včera a dnes sbírají informace k rozpletení údajné organizované skupině na manipulování veřejných zakázekPolicisté a detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v Pardubicích včera a dnes sbírají informace k rozpletení údajné organizované skupině na manipulování veřejných zakázekZdroj: Deník/Nikola Čížková

„Jedná se o první sportovní zařízení, které se v Česku staví jako Design & Build. To znamená, že jako dodavatelé stavby ji nejen stavíme, ale také architektonicky navrhujeme a projektujeme,“ uvedl tehdy člen představenstva dodavatelské firmy Porr Dušan Čížek.

Design & Build

V 1. díle jsme se věnovali projektu parkovacího domu na Sukově třídě. Třetí část se bude věnovat dalším velkým projektům z primátorského období Martina Charváta.

Město tak mělo podle zhotovitele dosáhnout nejen nižší ceny, ale zároveň získat stadion podstatně rychleji než při běžně používaném zadání, a to díky souběhu tvorby projektové dokumentace a vlastní stavby. Firma totiž dodala jak samotný návrh, tak i kompletní projektovou dokumentaci, včetně kolaudace nebo certifikace stadionu. Pro město to přesto znamenalo jednu z největších investic. Stavba se navíc v průběhu prodražovala.

Ve věku 70 let zemřel Jiří Janda.
Zemřel doktor Jiří Janda, legenda pardubického dostihového závodiště

„Co se možného navýšení nákladů spojených se zvyšováním cen na stavebním trhu týče, město má zasmluvněné nejen zpracování projektu, ale také maximální cenu, která v případě realizace letního stadionu dosahuje výše přibližně 380 milionů korun,“ informoval tehdejší primátor Pardubic Martin Charvát.

Rekonstrukce letního stadionuRekonstrukce letního stadionuZdroj: Deník/Nikola Čížková

Zástupci města měli ale v průběhu stavby obavu, aby firma Porr nešetřila na základních věcech. Na vylepšené zázemí pro diváky i kvalitnější trávník tak radnice odsouhlasila a poslala o 30 milionů korun víc, než původně chtěla. Cena se tak vyšplhala nakonec na necelých 424 milionů korun včetně DPH.

Kritika

Na samotnou stavbu i další vícenáklady tehdy upozorňovali někteří politici. Proti stadionu vystupovala například koaliční ODS. Kritika přicházela i od opozice. „Upozorňovali jsme na prodražování stavby stadionu salámovou metodou, žádali přesné informace k podivnému průběhu tendru na stavbu parkovacího domu. Marně. Teď už možná víme proč,” řekl s ohledem na policejní razii pirátský zastupitel Lukáš Havlena.

Kdo uvázl v síti policie?
PODÍVEJTE SE: Kdo je kdo v „kauze Charvát“?

Policie obviněné lidi podezřívá z porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přijetí úplatku, podplacení a zneužití pravomoci úřední osoby.