Petr Buchal bude ředitelem Dostihového spolku (DS), který provozuje pardubické závodiště, pouze do konce měsíce.

O uvolnění z funkce požádal představenstvo na jeho čtvrtečním jednání.

„Moje rozhodnutí odejít nezrálo tak dlouho. Už od začátku mé mise v DS jsem ale tvrdil, že půjde o poměrně krátkou dobu, maximálně rok,“ konstatoval Petr Buchal.

„Splněná mise“

„Svoji misi považuji za splněnou. Byla nastavena jasná opatření, daří se konsolidovat ekonomiku a plynule se pracuje i na takových úkolech, jako je renovace dostihové dráhy či nová koncepce dostihové sezony,“ pokračoval odcházející ředitel DS.

„Netvrdíme, že je všechna práce v DS hotová, ale nastavil se nový informační a účetní systém, který nahradil ty předchozí, co byly značně zastaralé, udělaly se inventury, definovaly se ztráty z minulých let a navrhli jsme způsoby řešení vzniklých problémů. Chyběla i důslednější kontrola jednotlivých procesů,“ dodal Petr Buchal.

„Nevylučuji, že ještě nějaké změny nastanou, ale domnívám se, že nyní už se DS může posunout zase o stupínek výš,“ podotkl ředitel DS.

„Na příští jednání valné hromady jsou přichystány hodnotící zprávy, kde budou akcionáři seznámeni s aktuální situací v DS. Bude k dispozici uzávěrka hospodaření roku 2011 i její rozbor. Je jasné, že budeme vykazovat dost velkou ztrátu, v řádech milionů korun, ale to je důsledek manka z minulých let,“ nechal se slyšet Petr Buchal.

„Je připraven také obchodní a marketingový plán pro rok 2012. Už nyní máme nachystány smlouvy s obchodními partnery za více než 10 milionů korun. Je znát, že se při jednání s nimi projevuje ekonomická krize a přístup případných sponzorů je opatrnější. Jsem však přesvědčen o tom, že letošní sezona je zabezpečena tak, aby se všechny akce, které nyní máme v kalendáři, mohly uskutečnit,“ řekl ředitel DS.

„Oproti předchozím letům jsme v termínové listině udělali jedinou redukci v závodech všestrannosti, které si na sebe nedokázaly vydělat. Naopak ale chceme program pro letošní rok obohatit o další divácky atraktivní akce, jako je například rodeo. Snad se to na ekonomice DS projeví pozitivně,“ doplnil Petr Buchal.

Podle něj bylo jeho osmiměsíční působení velmi zajímavou pracovní zkušeností. „Měl jsem angažmá v řadě podniků a institucích. Velice mě překvapilo, jak dlouho byl DS neseriózně veden. Byla zde potlačena spousta zásad, co patří k řádně vedenému podniku. Má to za důsledek nepříjemná opatření, která vyústila až do podání trestních oznámení. Domnívám se, že nejde jen o nedbalostní ztráty,“ vyjádřil se ředitel DS.

„Charakter této organizace je velmi zvláštní. Dokáže generovat řadu finančních prostředků, které je však třeba kontrolovat a evidovat naprosto přesně. To ale účetnictví, které se tu vedlo před mým příchodem, neumožňovalo. Vzhledem k zastaralému způsobu vedení účetnictví se v něm mohlo manipulovat v časové řadě směrem dozadu. Bylo velkým překvapením, že to někdo mohl tak dlouho trpět,“ sdělil Pardubickému deníku Petr Buchal.

„Zvláštní byl i proces sezonnosti, kdy polovina roku je v případě DS takřka bezpříjmová a to nejdůležitější se odehrává až v jeho druhé půlce,“ pravil ředitel DS, jemuž bylo kritiky vyčítáno, že není odborníkem na koně. „Toto období takovou specializaci nevyžadovalo. Když jsem do DS přicházel, byl nutný spíše krizový manažer. Ve chvíli, kdy jsou nastaveny kontrolní mechanismy, už ale může přijít prostor pro člověka, který se v koňském světě orientuje více než já. Samozřejmě ale musí mít za sebou kvalitní tým lidí, kteří umí dělat obchod, ekonomiku a marketing. Nový ředitel by měl být schopný reprezentant  obchodník a když bude mít blízko k dostihovému světu, tak to bude jedině dobře,“ prozradil Petr Buchal, který si chce nyní hlavně odpočinout.

Práce na zahradě

„Jsem důchodce, takže se teď určitě pokusím rehabilitovat na duši i na těle. Každopádně si dopřeji nějaké lyžařské povyražení. A pak bude spousta práce na mé velké zahradě. Uvidím, zda a kdy mě zase chytne nějaká touha se seberealizovat jinak,“ uzavřel odcházející ředitel DS.