Regenerace polabinského sídliště Sever, která započala vloni v září a již nyní má několikaměsíční zpoždění, zřejmě již zase nabírá na obrátkách. Od začátku týdne se totiž začíná pracovat v Kunětické ulici.


V polovině prosince byla rekonstruovaná křižovatka U Josefa uvedena do provozu s výjimkou části ulice Kunětické, kde byla vozovka z důvodu sněhu a mrazu zprovozněna jen provizorně, byť s oboustranným zákazem vjezdu. Termín dokončení celé rekonstrukce byl posunut na 30. dubna. Do té doby nebude také Kunětickou ulicí projíždět linka číslo 16.

Kunětická je páteřní komunikace

Paradoxní je, že přestože je v názvu celé akce slovo regenerace, začíná tato úprava kácením stromů.
„Ulice Kunětická je řešena jako hlavní páteřní komunikace s ohledem na provoz MHD. Na východní straně ulice bude ponechána stávající hrana komunikace a celý profil bude rozšířen na západní stranu s vykácením a náhradou dožívajícího stromořadí,“ píše se na oficiálních webových stránkách polabinského obvodu.

Silnice se tak podle této vize rozšíří přibližně o jeden metr a uskuteční se na úkor šířky chodníku, takže nedojde k přiblížení zpevněných ploch k domům.

Nyní se kácí kvůli bezpečnosti

S kácením stromů se začalo v těchto dnech, důvodem prý ovšem nebyla rekonstrukce křižovatky.
„Současné kácení stromů s tím nesouvisí. Stromy v Kunětické ulici kácíme kvůli bezpečnosti. Stromořadí na tomto místě prozkoumal soudní znalec, který zjistil, že některé dřeviny mají sníženou provozní bezpečnost. Z toho důvodu jsme rozhodli o jejich pokácení,“ vysvětlila Jitka Šafrová, referentka životního prostředí polabinské radnice.

Podle Šafrové se stromy kácejí s předstihem, aby později neohrožovaly dělníky pracující na rozšíření Kunětické ulice.
„Toto stromořadí se mnohokrát posuzovalo a nakonec bylo v minulých dnech pokáceno osm vzrostlých stromů,“ dodala Šafrová.
Podle našich informací po dokončení křižovatky U Josefa dělníci plynule navážou stavebními úpravami ulice K Cihelně, což bude další etapa regenerace pardubického sídliště Sever.

Lukáš Dubský, Jan Šafář