VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Regulační plán ochrání mlýny před živelnou přestavbou

Pardubice - Město Pardubice pořídí regulační plán areálu Automatických mlýnů a jeho okolí. Chce jím chránit historickou hodnotu národní technické památky z dílny architekta Josefa Gočára, urbanistickou hodnotu celého areálu i okolí a jeho vazbu na památkovou rezervaci, tedy na historické centrum města.

21.12.2015
SDÍLEJ:

Automatické mlýny v PardubicíchFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Areál mění majitele

„Představitelé města Pardubice jsou si významu budovy Automatických mlýnů i tohoto území s obrovským a dosud nevyužitým městotvorným potenciálem velmi dobře vědomi. V současnosti, kdy celý areál mlýnů mění majitele, cítí zastupitelstvo města povinnost tyto hodnoty ve veřejném zájmu hájit. Město chce nejprve jasně formulovat základní funkční, urbanistické a architektonické podmínky, tedy základní principy regulace přestavby areálu Automatických mlýnů tak, aby vyjednávací pozice města vůči novému majiteli areálu byla zcela transparentní. Tyto základní principy budou i podkladem pro jednání se zpracovatelem regulačního plánu, jehož pořízení zastupitelé rovněž schválili," vyjádřil se primátor Pardubic Martin Charvát poté, co zastupitelé města deklarovali zájem chránit Mlýny a cenné území před případným znehodnocením a schválili pořízení Regulačního plánu Mlýny.

„Nám, tedy radě města, od začátku šlo o to mít možnost ovlivnit budoucnost automatických mlýnů, nikoliv je koupit za každou cenu stůj co stůj a ani jsme to nikdy neměli v programovém prohlášení, jak je nám nyní podsouváno," doplnil primátor Charvát.

Odbor hlavního architekta na základě usnesení zastupitelstva zpracuje základní principy funkční i prostorové regulace území areálu Automatických mlýnů a předloží je do konce března zastupitelstvu. Tento prozatím nezávazný dokument bude následně podkladem pro jednání se zpracovatelem Regulačního plánu Mlýny.

Veřejné projednání

Po veřejném projednání podle stavebního zákona a zapracování připomínek bude regulační plán předložen pardubickým zastupitelům ke schválení a vydání a stane se tak závazným podkladem pro rozhodování v území.

„Regulační plán mimo jiné navrhne optimální plošné i prostorové uspořádání území navazujícího na Mlýny s cílem stabilizovat urbanistickou strukturu území kompaktního města v historickém jádru Pardubic a vytvořit zde podmínky pro občanskou vybavenost v kombinaci s bydlením městského typu. Samozřejmě s ohledem na stávající památkově chráněné objekty Automatických mlýnů, těsnou blízkost historického jádra města i bezprostřední vazbu na park Na Špici a nábřeží Chrudimky," podotkla Nataša Hradní z tiskového úseku pardubické radnice.

Regulační plán

Regulační plán Mlýny také prověří možnosti nového využití stávajících památkově chráněných objektů Winternitzových automatických mlýnů, zajistí jejich zachování, citlivé propojení s novou zástavbou a zejména navrhne vhodný způsob zapojení areálu do polyfunkčního území městského centra.

Automatické mlýny, vybudované počátkem dvacátého století, projektoval pro rodinu Winternitzů Josef Gočár.

„Provoz v nich byl ukončen v roce 2013, ale zůstávají jednou z dominant Pardubic a jednou z nejvýznamnějších staveb moderní architektury v regionu," uzavřela Nataša Hradní. (pad)

Autor: Redakce

21.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Mazuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jasném vítězství ve volbách.

Hnutí ANO vyhrálo s přehledem i v Pardubickém kraji

AKTUALIZUJEME

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budou sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Pardubice v Třinci prohrály po gólu v nastavení

Pardubice – V posledních vteřinách přišli o bod. Fotbalisté Pardubic po více než měsíci prohráli, když v souboji čtvrtého týmu se třetím podlehli těsně domácímu Třinci. Východočeši své šance v utkání 12. kola FNL neproměnili, na konci utkání pak inkasovali po standardní situaci.

Kvůli tričku s mešitou bylo v Pardubicích u voleb opět rušno

Pardubický kraj – Volby v Pardubickém kraji byly poklidné. Až na xenofobní aktivisty je nikdo nenarušoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení