Kompromisní omezení poplatků, které schválila Poslanecká sněmovna, je podle hejtmanů nedostatečné a budou prosazovat výraznější omezení. Do té doby se na současném systému proplácení tedy nic nezmění.

„Mrzí mě, že byl tento návrh přijat. Zdravotnické poplatky nadměrně zatěžují i seniory a chronicky nemocné. Jsme stále pro úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví a budeme ho prosazovat. Královéhradecký kraj bude nadále odpouštět pacientům ve svých zdravotnických zařízeních poplatky podle stávajícího systému,“ uvedl královéhradecký hejtman Lubomír Franc.

Podobně se vyjádřil i pardubický hejtman Radko Martínek. Ten v minulých dnech poprvé připustil, že by byl ochoten určité poplatky ponechat. Ne však v takovém rozsahu, jaký schválili poslanci.

„S novelou nemůžu souhlasit. Zachovává poplatky dětem i důchodcům, a u léků ruší nesmyslně všechny poplatky kromě těch, které jsou u léků bez doplatku. Takže ti, co shání levné léky bez doplatku, budou platit 30 korun navíc,“ zlobí se hejtman Martínek.
„Chtěli jsme kompromis, ale nebylo to vyslyšeno, a místo toho bylo prosazeno silové řešení. Připravíme s ostatními kraji vlastní návrh omezení poplatků,“ dodal. Jaký konkrétně, to si chtěl nechat pro sebe.

Z Martínkových dosavadních vyjádření je však patrné, že se mu nejvíc zajídají poplatky pro důchodce, požaduje rovněž snížení limitů maximálních výdajů za poplatky.

A je přesvědčen, že Senátem, kde má pravice většinu, připravovaný návrh projde.
Stejně „stoprocentně“ přesvědčen o neúspěchu takového plánu je však jičínský senátor Jiří Liška. „Kompromis, který prošel Senátem a nyní Poslaneckou sněmovnou, je z hlediska koalice opravdu maximum možného, kam můžeme ustoupit,“ kontroval Liška. „Je mi ale jasné, že to budou sociální demokraté dál zkoušet, ačkoliv si vybrali pseudotéma. A i navzdory tomu, že se ukazuje jednoznačný přínos poplatků. Kdyby byly omezeny ještě víc, ztratily by veškerý smysl,“ dodal jičínský senátor Liška.