Největší procento požadavků ze strany obcí na strážníky je měření rychlosti. "Co se týká obcí jako Býšť nebo Chvojenec, tam je to zcela pochopitelné. Obcí prochází silnice první třídy, takže se jim tam doslova valí nepřetržitá doprava. Jsou to úseky, kde často dochází k vážným nehodám a velmi často i nehodám s úmrtím. Navíc jsou tu boční silnice, které řada řidičů využívá jako zkratky, nákladní dopravu po nich zase navigace vede kratší cestou k dálnici či naopak na Náchod a další. Není to ale jen o měření rychlosti," říká Jaroslav Mohaupt, vrchní strážník Městské policie Sezemice.

Město navíc po uzavírce kunětického mostu čeká další. "Povrch Masarykovy ulice je ve špatném stavu už léta. První práce začnou koncem září. Až na konec obce dostane nový tichý povrch. Práce ale začnou až koncem září, hned jak skončí uzavírka mostu u Kunětic. Dříve to nejde, vede tudy totiž objízdná trasa," říká starosta Sezemic Martin Staněk.

I dohled nad touhle uzavírkou budou muset strážníci zvládnout. "Jsou to fotbalová utkání, od září přechody u škol, společenské akce, teď v létě dohled kolem vodních ploch a na parkování. Zajišťujeme i prevence v mateřských školách. Starostové se na nás obrací s žádostmi o pomoc v dalších situacích včetně posledního příkladu, kdy jsme potřebovali vyřešit problém staršího částečně nesoběstatečného ale i konfliktního muže, kterému bylo potřeba zařídit střechu nad hlavou a péči. I v tom na nás spoléhají, nechceme je zklamat, bohužel nás ale trápí nízký personální stav. Je nás pět, místo plánovaných osmi, ale stále se snažíme zachovat službu tak, jako by ji konalo 8 lidí. Strážníci jsou stále na telefonu ve čtyřiadvacetihodinových pohotovostech a jsou připraveni vyjet na pomoc na zavolání. Na tom se nic nemění," dodává Mohaupt.

Městská policie Sezemice na veřejnoprávní smlouvy zajišťuje služby v 34 obcích v okolíNa každý měsíc tam mají strážníci určené hodiny, které musí odsloužit. "Povinnostem dostojíme, byť je to časově i lidsky náročnější. Potřebujeme doplnit počet strážníků alespoň na osm. V pěti lidech máme na starosti větší území, než má město Pardubice," uzavírá Jaroslav Mohaupt.