"Jsme nekuřáci, proto jsme to zkusili. Když nebude dost zákazníků na kuřáckou kavárnu se dá podnik proměnit vždycky," řekl ČTK majitel Tomáš Pirkl.

Než se Pirklův podnik zavede, nějaký čas to trvá, návštěvnosti prý pomůže zahrádka, kterou v Třebové chystají, řekl Pirkl. "Chodí k nám všechny věkové kategorie a spíše ženy, ale protože točíme i pivo, zavítají k nám i muži. Hosté si nekuřácké prostředí pochvalují," uvedl Pirkl.

V Pardubicích je výběr a spektrum nekuřáckých podniků největší. Lze navštívit již osmým rokem vinárnu u Schwarzů, řadu let funguje pizzerie Piccolo nebo restaurace Špalda, kde na jídelním lístku převažují luštěniny, obilniny a zelenina a naopak chybí alkohol nebo maso. V Chrudimi zase Ivana Hrochová postrádala restauraci, kam by se dalo zajít s dětmi na oběd, aniž by rodinu obtěžoval dým z cigaret. Proto si před třemi lety založila vlastní.

"Začátky byly krušné," řekla Hrochová. Jen samotná restaurace by se neuživila. A protože podnikatelku zajímal zdravý životní styl, provozuje v rámci restaurace čajovnu, pořádá přednášky, školení, nechybí ani dětský koutek, řekla Hrochová. "Bez dalších aktivit bychom se neuživili. Když se jdete najíst, musíte je po čase nějak zabavit, protože se po chvíli nudí," řekl ČTK majitelka.

Pokud hostinští a restauratéři chtějí přilákat i nekuřáky, vyhradí jim nekuřácké salonky. Takové lze nalézt v Pardubicích například v kavárně Evropa, Pizza-gril-bar Garáž nebo v hostinci Imperial.

Typická pivnice, kde host nenašel na stole popelník, zmizela z Pardubic před čtyřmi lety. V restauraci Severka se vyměnili majitelé a s nimi obchodní strategie.

Zhruba třetina lidí od 15 let v České republice kouří. Čtyřicátníci a starší lidé se často snaží s nikotinovým zlozvykem přestat. Důvodem je jejich zdraví a stále častěji rostoucí cena za balíček cigaret, řekla ČTK Jana Nedbalová ze Zdravotního ústavu v Pardubicích, která každý čtvrtek vede protikuřáckou poradnu.

"Bohužel nekuřáckých restaurací je jako šafránu. Chybí politická vůle. Věřím, že se to časem změní. Sice počet kuřáků ubývá, ale u patnáctiletých je naopak 50 procent nárůst," uvedla Nedbalová.