Podchod je v majetku města, které se teď bude muset s provozovatelem finančně vyrovnat.

„Zjistili jsme, že už v roce 2011 upozorňoval provozovatel restaurace Václav Reindl na nevyhovující stav podchodu. Na odboru majetku a investic proto zpracovali posudek, podle kterého je podchod v havarijním stavu a provozovna by měla být okamžitě uzavřena," uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Rozhodne soud

Město se bude muset s provozovatelem nějakým způsobem vyrovnat, jelikož nájemní smlouva by měla pokračovat dál. „Město poskytne provozovateli bezúročnou půjčku ve výši jeden milion korun. Náhradu pak bude řešit soud. Mělo by jít o částku zhruba sedm milionů korun, ve které je započítáno znehodnocení majetku, zařízení provozovny a kompenzace za nedodržení nájemní smlouvy, která měla pokračovat ještě tři roky," vysvětlil Martin Charvát.

Vedení města se do opravy podchodu nechce, jelikož v dlouhodobých plánech se s ním nepočítá. „V koncepci je zasypání podchodu a zrušení parkování před Obchodním centrem Grand i vedle kostela svatého Bartoloměje. To je ovšem běh na dlouhou trať, takže zůstává otázka, co budeme dělat s podchodem nyní," pravila před časem náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková.

Provozovatel restaurace Václav Reindl si dlouhodobě stěžoval, že se město o svůj majetek vůbec nestará.

Nedali ani korunu

„Za dvacet let do toho podchodu město neinvestovalo ani korunu a nám tady doslova padá strop na hlavu. Schody se hýbou, je tady rozbité sklo… Leccos jsem hradil ze svých prostředků. Bylo mi totiž trapné podnikat v tak nevyhovujících prostorách," podotkl Václav Reindl.