Přístup „otevřená radnice" hodlá ve své funkci razit starosta Městského obvodu Pardubice V Jiří Rejda. Plánuje takzvané starostovské dny nebo větší otevřenost radničního Hlasatele.

„Chci osobně vyrážet do odlehlejších míst obvodu. Posadím se v předem určenou dobu například v Dražkovicích do hospody a budu občanům k dispozici. Chci, aby věděli, že jsem nadále jeden z nich a k úřadu přistupuji s pokorou," nechal se slyšet Jiří Rejda, který ve funkci vystřídal Jiřího Hájka.

Mezi oběma zůstala velká rivalita. Podzimní komunální volby totiž vyhrálo Hájkovo Sdružení pro Pardubice. Jenže koalici nakonec dokázal dojednat právě Rejda, který se domluvil s ODS, Pardubáky, Koalicí pro Pardubice, Patrioty Pardubic a ke koalici se nakonec připojila i Pavlína Mazuchová, ačkoliv s tím její ČSSD nesouhlasila.

Odlišné představy?

Do svého soka si Jiří Rejda nezapomněl rýpnout ani při představování své koncepce „otevřené radnice". Tu si prý oba starostové představují velmi odlišně.

„K vybavení kanceláře bývalého starosty Jiřího Hájka patřilo zařízení, které upozorňovalo na možnost monitorování kanceláře odposlechovými prostředky a rušička případného takového odposlechu. To chci odstranit," poznamenal Jiří Rejda.
Podle Jiřího Hájka se ale nejednalo o vybavení, které by se v kanceláři objevilo na jeho přání. Zůstalo tam po bývalém starostovi a současném místostarostovi Jaroslavu Kňavovi (ODS).

Jiří Rejda se chystá také na kompletní revizi dodavatelů. Prověřit hodlá především údajně vysoké náklady na vydávání zpravodaje městské části Hlasatel. Tento list by prý měl nadále sloužit prezentaci aktivit a názorů všech veřejně činných osob a sdružení v městské části. Jiří Rejda kritizuje strategii svého předchůdce.

Prostor pro všechny

„Nechci, aby zpravodaj byl PR prezentace starosty. Snažíme se najít prostor pro všechny, kdo mají zájem se vyjádřit," podotkl starosta.
Podle Jiřího Hájka je v pořádku, že se snaží nový šéf malé radnice prověřit dodavatele, ale s kritikou obsahu Hlasatele nesouhlasí.

„Příspěvky do Hlasatele bylo možné psát vždycky. Využívali to ovšem jen někteří zastupitelé. Nevím, jakou další možnost k vyjádření názorů chce nový starosta lidem dát," sdělil Jiří Hájek.
Bývalý starosta by přivítal, kdyby se Jiří Rejda spojil přímo s ním, místo komunikace přes média.

„Obvodu by víc než taková kritika pomohlo, kdyby představil své vize," dodal Jiří Hájek.