O sametové revoluci a dnešním stavu demokracie ve středu přijeli do Sportovního parku Pardubice debatovat chartista Daniel Kroupa a předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář.

Filozof, politik a signatář Charty 77 Daniel Kroupa, který se sametové revoluce sám aktivně účastnil, upozornil posluchače, aby nevěřili konspiračním teoriím o jejím průběhu. „Revoluce byla takový chaos, že se ani konspirovat nedalo,“ uvedl Kroupa.

Ekonomika a kultura

Polistopadový politický vývoj podle něj nebyl úplně šťastný. „Bohužel politici, kteří se bušili do prsou, jací jsou pravičáci, se nedokázali vymanit z marxistického paradigmatu o ekonomické základně a duchovní nadstavbě. Dodnes se Češi soustředí hlavně na to, co se stane v ekonomice, a ignorují, že skutečný pohyb společnosti kupředu se odehrává v oblasti vzdělanosti a kultury,“ vysvětlil Kroupa.

Debata se v druhé části dotkla současné politické situace, demonstrací a respektování výsledků voleb. „My neprotestujeme proti výsledkům voleb, ale proti chování vítězů voleb. Nevadí nám, že mají moc, ale že ji zneužívají. Demokracie přece není o tom, že ten, kdo vyhrál volby, má právo dělat cokoli,“ řekl Minář, který stojí v čele spolku, jenž zorganizoval sérii protestů proti premiérovi Andreji Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové.

Vývoj protestů si Minář netroufl odhadnout. „Kdyby mi někdo řekl, že zaplníme Letnou, nevěřil bych. Takže kdo ví, jak to bude pokračovat,“ uvedl Minář.

Tragédie země

Došlo i na kritiku prezidenta Miloše Zemana. „Představa, že se někomu podaří názorově spojit občanskou společnost, je naivní. Předpokládá se ale, že v zásadních otázkách, jako je bezpečnost státu nebo zahraniční politika, dojde ve společnosti k široké shodě. Tragédií naší země není to, že máme rozdílné názory, ale že širokou shodu společnosti, o které jsme se domnívali, že platí, se pokouší rozbourat lidé, kteří mají v popisu práce udržovat společnost jednotnou,“ konstatoval Kroupa a vysloužil si potlesk publika.

Hana Tománková