Zákonodárci v minulých dnech schválili doslova revoluční změnu trestního zákoníku, která se bude týkat mladých lidí, kteří až doteď byli „jen“ dětmi.

Mladí teprve úderem patnáctého roku dostali občanský průkaz a stali se za svoje skutky odpovědnými. To se však nyní má změnit. Hranice trestní odpovědnosti se posune o jeden rok níže. „Už to mělo přijít dřív. Stále se o tom mluvilo, ale stále se to také odkládalo. Přitom všem bylo jasné, že to musí přijít. Kdyby se takto zákon změnil již před několika lety, bylo by hezkých pár darebáků potrestáno,“ myslí si jeden z pardubických policistů, který však nechtěl být jmenován.

Desítky zločinců v dětském věku

Konkrétně na Pardubicku se za tento rok jedná o několik desítek dětí, které spravedlnosti unikly jen proto, že nedovršily patnácti let. „Ke 31. říjnu evidujeme 36 osob, které za tento rok spáchali nějaký skutek a přitom jim ještě nebylo patnáct let,“ prozradila našemu Deníku Dana Hejkalová z pardubické policie.

Pochopitelně to neznamená, že všech šestatřicet dětí by po změně zákoníku bylo trestně odpovědných. Jednalo se totiž také o děti, kterým nebylo ještě ani třináct… „Tito mladí mají na svědomí hlavně majetkovou trestnou činnost. Násilné činy jsou v jejich případě minimální,“ dodala tisková mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

S posunutím věkové hranice trestní odpovědnosti souhlasí i speciální pedagog a ředitel Pedagogicko – psychologické poradny Pardubice Jiří Knoll. „Je dobře, že se to konečně schválilo, protože už se o tom dlouhou dobu mluvilo. Děti jsou dnes určitě vyzrálejší, než byly dřív,“ nechal se slyšet Jiří Knoll.

„Myslím si, že ve čtrnácti letech si děti uvědomují důsledky svých činů. Ten jeden rok, o který se ta hranice posunula, nehraje příliš velkou roli,“ konstatoval ředitel pardubické pedagogicko – psychologické poradny.
Pokud by Jiří Knoll byl poslancem, tak by se přidal ke sto dvaceti zákonodárcům, kteří zákon podpořili. „Ano, tuto novelu trestního zákona bych podpořil,“ uvedl pro náš Deník Jiří Knoll.

Mladí lidé ale získají ve 14 letech také více práv – dostanou občanku a mohou začít sexuálně žít.
„Já v tom nevidím vůbec žádný problém. Tato oblast se hodně vyvíjí, takže dnes už na školách běžně funguje velmi dobrá sexuální výchova,“ řekl nám Jiří Knoll.

(Lukáš Dubský, Jan Šafář)