„Dnešní noc bude rozhodující. Až do půlnoci má být silný vítr. Pak se uvidí,“ svěřila se mladá žena, která na Rhodosu pobývá s dětmi bez partnera.

„Jsme tu tři matky a šest dětí,“ poznamenala Lucie Kodytek. „Při obrovské smůle na lokalitu jsme měli velké štěstí, že jsme těsně za ohněm, bez stromů a hned na pláži. Náš hotel je poslední zastávkou pro ty, co utíkají před velkým ohněm. Pak už se dá jedině po vodě,“ líčila rodačka z Pardubic.

Pět tisíc utečenců před ohněm

Hotel, v němž je ubytovaná, pomohl v průběhu jedné noci pěti tisícům utečenců před ohněm.

Pardubačka Lucie Kodytek zůstává na RhodosuPardubačka Lucie Kodytek zůstává na RhodosuZdroj: Lucie Kodytek

„Nabídl jim nocleh, pití i jídlo. Ty příběhy byly děsivé. V mnoha případech se na ně vykašlaly cestovní kanceláře. Někteří lidé museli jít po vlastní ose 30 kilometrů s dětmi a batůžky v úmorných vedrech někam podle pobřeží,“ řekla Lucie Kodytek, která je připravená se v případě potřeby evakuovat.

Do Pardubic se vrátili turisté z ostrova Rhodos, kde vypukly lesní požáry
Požár na Rhodosu: Evakuovaní čeští turisté přistáli v Pardubicích

„Věřím, že snad všechno dobře dopadne. V hotelu bydlí 20 hasičů, kteří tu vždy dva dny odpočívají a pak vystřídají své kolegy, co bojují s ohnivým živlem,“ sdělila pardubická rodačka, podle níž byla situace vyhrocená od soboty do pondělního rána.

„Děti i dospělí spali v jídelnách, na recepci, u bazénu, na pláži, ale i na chodbách. Lidé přespávají, kde se dá i nedá. Spousta z nich přišla při útěku před požárem o všechny svoje věci,“ doplnila Lucie Kodytek.

„Situace se tu neustále mění. Proto je potřeba přemýšlet selským rozumem a ověřovat informace, zjišťovat si, kam přesně jedu a jak to tam v reálném čase vypadá,“ zdůraznila Lucie Kodytek. „Řecko z turismu žije a jsem si jistá, že až se oheň uklidní a bude pod kontrolou, stane se Rhodos znovu vyhledávanou destinací pro mnoho turistů,“ uzavřela.

Tomáš Dvořák