Dříve armáda chrlila spoustu potenciálních řidičů. „Každý mladý muž prošel povinnou vojenskou službou, ze které se jich minimálně polovina vracela s řidičskými zkouškami různých skupin. Složení řidičské zkoušky bylo běžnou součástí také některých učebních oborů," vysvětlil ředitel Dopravního podniku města Pardubic (DPMP) Tomáš Pelikán, proč byla situace na pracovním trhu před mnoha lety jiná.

„Dnes, pokud se chce někdo stát řidičem náklaďáku či autobusu, znamená to počáteční investici do vzdělání kolem 50 tisíc korun," dodal. Řidičský průkaz skupiny D, který opravňuje k řízení vozidel s více než osmi pasažéry, stojí přes třicet tisíc korun. Uchazeč musí být při vstupu do kurzu oprávněn k řízení minimálně osobního vozidla a projít zdravotní prohlídkou a psychotesty. A pak tu jsou ještě náklady na profesní průkaz.

I přes téměř nepřetržitou náborovou kampaň chybí společnosti DPMP dvanáct řidičů.

„Zvažujeme zavedení náborového příspěvku. A pokud ani to nepomůže, budeme muset uchazečům o místo nejspíš nabízet kurz pro skupinu D zdarma v naší autoškole," odhadl ředitel Dopravního podniku města Pardubice.

Jako jedni z prvních v republice již v roce 2007 oslovili v kampani přímo ženy. Přestože byla profese řidiče dlouho vnímána jako mužská, ženy v ní obstály. Jsou spolehlivé a zůstávají na jednom pracovním místě delší dobu.

„V Dopravním podniku města Pardubic pracuje v současné době celkem 189 řidičů, z toho je 21 žen," uvedla Jitka Malinská ze střediska marketingových služeb DPMP.

„Mám tu práci rád
a neměnil bych"
Jiří Michek z Pardubic pracuje jako řidič více než třicet let a neměnil by. „Je to čistá práce, navíc práce s lidmi, a to mě baví," říká muž, který se za volant posadil hned po vyučení.
Nejprve jezdil s nákladním autem a v roce 1986 nastoupil do pardubického dopravního podniku. „Díky své práci jsem projel celou Evropu," pochvaluje si řidič, který dlouhou dobu jezdil i zájezdy.
A jak dennodenně zvládá hustou dopravu v Pardubicích a chování některých řidičů na silnicích? „Já jsem bezkonfliktní a nejsem agresivní, to je základ. Všechno se snažím brát s nadhledem a s úsměvem," svěřuje se Jiří Michek. K práci řidičky se nechala zlákat i jeho žena Miloslava. V dopravním podniku jezdí už třicet let. „Tahle práce je trochu jako droga a u nás v rodině má tradici. I můj táta byl řidič," říká Jiří Michek. Domnívá se, že řidičů je dnes málo hlavně kvůli tomu, že chybí vojna, která hodně mužů za volant posadila, a dalším důvodem jsou finance.
„Leckterého mladého kluka by tahle profese třeba bavila, ale nemá peníze na vzdělání. Je to škoda. Mohlo by se to vyřešit třeba tak, že se podniku upíše na deset let a společnost za něj náklady zaplatí," uzavírá řidič.