Mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Kateřina Semrádová připustila, že podobným incidentům se dá předcházet jen těžko.

„V institucích, které nejsou přísně uzavřeny, střeženy a jejich vstupy řízeny, se takové riziko nikdy vyloučit nedá. Není možné provádět osobní prohlídku všem osobám, které vyhledají ošetření nebo jsou hospitalizovány, jejich doprovodům, návštěvám a podobně. Návštěvy jsou po domluvě běžné téměř neomezeně a nemocnice není věznicí,“ uvedla Semrádová.

Riziková pracoviště mohou kontrolovat

Na běžných lůžkových odděleních a ambulancích není možné kontrolovat, co mají pacienti a návštěvy s sebou. Umožňuje to pouze vnitřní řád vybraných rizikových pracovišť.

„Týká se to většinou psychiatrických uzavřených oddělení či protialkoholní záchytné stanice, kde je režim specifický. Tam je možné zajistit osobní věci pacienta, kterými by mohl způsobit zranění sobě či ostatním. Opatření se rovněž v určité míře vztahují též na návštěvy,“ řekla Semrádová.

Pokud má pacient legálně drženou zbraň a bere si ji do nemocnice, existuje na to speciální postup, nemocnice však nemá jistotu, zda ho dodrží.

„Správně by to měl nahlásit při příjmu, zbraň odevzdat do úschovy a při propuštění si ji vyzvednout. Ale nemocnice bohužel nemá nástroje, jak zjistit, zda pacient zbraň má u sebe. Nemůže ho prošacovat, nemůže mu bez jeho souhlasu prohledat osobní věci, tašku a podobně,“ poznamenala mluvčí.

I v Pardubickém kraji se personál setkává s individuálními případy fyzického napadení. „Často jsou způsobeny onemocněním dotyčného pacienta, případně se jedná o podnapilé osoby nebo drogově závislé. Běžná je ale slovní agrese či výhrůžky,“ řekla Semrádová

Taktické cvičení se střelcem

Nemocnice se chystají zaměstnance na podobné situace připravovat a trénovat je, jak by se měli zachovat. Taktické cvičení Amok bude simulovat situaci, kdy se na místě objeví střelec. Naplánované je na čtvrté čtvrtletí letošního roku a bude na něm spolupracovat i státní policie, aby byla co nejlépe nasimulována realita.

Zaměstnanci také mohou absolvovat kurzy prevence násilí a sebeochrany. Cílem je předejít fyzickému útoku prostřednictvím verbální i neverbální komunikace. V druhé části se nacvičuje obrana před útokem. „Učíme zdravotníky doporučené postupy, kterými lze zvládnout nebezpečné situace. Účastníky upozorňuji, že nemusí být využitelné ve všech případech. Každá situace i pacient jsou individuální,“ řekl lektor Jaroslav Pekara

Zdravotníci si v bezpečném prostředí projdou situace jako útok pěstí, kopem, škrcení a každý si vyzkouší, jak se v těchto konkrétních případech bránit.

Zhruba od května by měla ve všech pěti nemocnicích v kraji začít trvale fungovat ostraha, a to od 16 do 7 hodin, tedy v době, kdy je na odděleních nejméně personálu.

„Ve Svitavské nemocnici navíc disponuje nelékařský zdravotnický personál ve službě bezpečnostními náramky TREX, kterými lze vnitřním systémem přivolat na pomoc ostatní personál nemocnice. V případě, že pacienta nelze zvládnout, kontaktují zaměstnanci policii,“ doplnila Semrádová.

Ojedinělé však nejsou ani případy, kdy pacienti napadnou záchranáře. Často jde o lidi pod vlivem alkoholu. Záchranářům pak pomáhají policisté. „Pokud dostaneme žádost od záchranné služby na přítomnost hlídky u nějakého případu, posíláme na místo zpravidla policisty z hlídkové služby. Občas se stává i to, že policisté asistují lékařům při převozu pacienta přímo v sanitce, pokud to situace vyžaduje,“ popsala mluvčí pardubické policie Eva Maturová.

Zdrogovaní mladíci napadli i policisty

Například v červnu 2011 čtyři zdrogovaní mladíci v obci Dědek napadli záchranáře i policisty. Než se podařilo útočníky zklidnit, trvalo to několik desítek minut. Dva záchranáři byli zraněni. „Jeden z našich policistů byl ošetřen na místě a mohl pokračovat ve službě,“ dodala mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

V září 2017 vyjela sanitka záchranné služby do Prachovic. Zdálo se, že půjde o rutinní případ epileptického záchvatu, Na ošetření ale nedošlo, místo toho museli záchranáři čelit smršti ran i kopanců a pokusům o škrcení. „Záchranáři se dokázali ubránit a vyvázli jen s modřinami a potrhanou uniformou,“ poznamenal mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Pomohli jim v tom místní policisté, kteří náhodou viděli zaparkovanou sanitku a šli se zeptat, jestli záchranáři nepotřebují pomoc. Potřebovali.

Řidička nadávala záchranářům

Novým případem, kdy došlo ke slovnímu napadení záchranářů, byla zraněná řidička, která minulý týden ve vysoké rychlosti narazila v Pardubicích do stromu. „Během zásahu a ošetřování opilá pacientka častovala záchranáře nadávkami a vulgárními výrazy. Agresivita pacientky však nepolevovala ani během transportu do Pardubické nemocnice, kam byla převezena pro podezření na poranění páteře a končetin, tak na chirurgické ambulanci nemocnice,“ poznamenal Malý.