Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodiče by neměli za špatné vysvědčení děti trestat bitím

Pardubice - Podle psychologů může nepřiměřeně přísný trest značně zamávat s psychikou dítěte

30.6.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Alena Burešová

Nastal konec školního roku a s ním přišla i jeho nejdůležitější část – předávání vysvědčení (viz ilustrační foto). Rodiče si často neuvědomují, že některé reakce na vysvědčení mohou výrazně ovlivnit psychiku jejich potomků. „Je důležité brát ohled na celoroční práci dítěte. Zda jeví o školu nějaký zájem, ne se zaměřit pouze na konkrétní známky na konci roku. Známka je jen známka,“ konstatoval Jiří Knoll, ředitel pardubické Pedago〜gicko– psycho〜lo〜gické poradny.

Věnujte se dítěti

Psychologové také poukazují na to, že by rodiče měli zachovat chladnou hlavu a zamyslet se nad tím, jak moc se dítěti věnují.
Komunikace v rodině by neměla váznout a zároveň by se dítě mělo chválit, nejen trestat. Pokud má totiž pocit méněcennosti, je přirozené, že ztratí zájem se více snažit.

„Trest je součástí výchovného působení rodičů celého života dítěte. Pokud je tedy dítě trestáno jen kvůli vysvědčení, dá se předpokládat, že se bude tohoto dne bát už předem,“ řekl Jiří Knoll.

Nepřiměřené fyzické tresty tak bývají často příčinou útěků z domova, či, v těch nejhorších případech, tragických událostí, jako jsou například sebevraždy. Strach ze školy není ničím výjimečným. Proto psychologové radí nastavit dítěti už od malička jisté mantinely, pravidla chování nebo dobu, do kdy mohou být venku.

Pomoc psychologa

„Pokud se dítě snaží během celého školního roku, a známky neodpovídají jeho snaze, je dobré navštívit psychologa. V takových případech se totiž může jednat o druh nějaké vývojové poruchy,“ uvedl Jiří Knoll.

Mezi nejrozšířenější poruchy pak patří dyslexie (porucha čtení), dysortografie (porucha osvojit si pravopis), dyskalkulie (porucha počítání), ale existuje samozřejmě mnoho dalších.

Rodiče by tedy neměli špatné zakončení školního roku řešit bitím, ale snažit s dítětem domluvit. Teď by měly nastat spíše oslavy začátku prázdnin.

Iveta Koubková

30.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení