„Severovýchodní obchvat je pro nás v tuto chvíli nejdůležitější dopravní stavbou z celého budoucího dopravního systému města," uvedl náměstek pardubické primátorky Michal Koláček (Sdružení pro Pardubice).
Manželé vlastnící rodinný dům poblíž budoucího obchvatu územní řízení dlouho úspěšně napadali. Budovu ale nebylo možné vyvlastnit, protože neleží v trase silnice, ta ho jen ovlivní hlukem. Město se proto s majiteli dohodlo, že jim poskytne finanční náhradu na pořízení náhradního bydlení, dům jim zůstane, ale jeho využití bude změněno na nebytové prostory. Nebude tak muset mít protihlukovou ochranu.

„Nyní už nic nebrání vydání územního rozhodnutí. Teprve poté můžeme začít vykupovat pozemky pro stavbu," řekla vedoucí úseku výstavby pardubické správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Hana Jarolímová. Přípravu stavby odhaduje na několik let, část peněz na výkupy ŘSD má. Vlastní stavba ale začne až ve střednědobém výhledu.

Severovýchodní obchvat Pardubic by měl odvést část automobilové dopravy z širšího centra města. Propojí kruhový objezd v Poděbradské ulici u Globusu na příjezdu od Hradce Králové s kruhovou křižovatkou na Dubině na výpadovce na Holice.
Pro úplné vyřešení dopravy ale bude nutné postavit ještě jihovýchodní obchvat a přebudovat klíčovou křižovatku U Trojice.