Mlýny byly pro Pardubáky vždy ikonou, avšak veřejnosti byly dlouhé roky nepřístupné. „Přestože se jednalo v podstatě o továrnu uprostřed města, byly mezi lidmi vždy oblíbené. Byla to poměrně hezká továrna, která byla neustále za plotem, což lidi prostě lákalo,“ popsal před časem architekt Lukáš Smetana, který část areálu vlastní. Rozhodl se, že mlýny lidem zpřístupní.

Nové kulturní centrum

Město, Pardubický kraj a Nadace Automatické mlýny, kterou založili manželé Smetanovi, se snaží vytvořit zcela nový víceúčelový městský prostor. Vznikne také prostranství mezi budovami, kde by se v budoucnosti mohly konat například trhy, pikniky i koncerty. Z tohoto náměstí lidé budou moci vstoupit do budov, které podtrhnou, že mlýny se stávají novým kulturním centrem Pardubic.

„Vzhledem k tomu, že v této části vedle Chrudimky a poblíž parku Na Špici vzniká zcela nová městská čtvrť, rozhodli jsme se, že tato část dostane také své pojmenování,“ řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký. Veřejný prostor, který ponese příznačný název Automatické mlýny, má doplnit pomyslný trojúhelník památek mezi Pernštýnským náměstím, zámkem a mlýny.

Areál Automatických mlýnů

Přestavba objektu má tři investory. V areálu bývalých mlýnů v současné době staví Pardubický kraj (budoucí krajská galerie), město Pardubice (Centrální polytechnické dílny a GAMPA) a majitel areálu architekt Lukáš Smetana (silo a další stavby).

Vše směřuje k tomu, že hlavní stavby se otevřou pro veřejnost v polovině roku 2023.

Název Automatické mlýny odkazuje k historii samotného průmyslového areálu. „Navíc zaštítí všechny sdružené projekty, které v této lokalitě vznikají, a pomůže jejich společné propagaci,“ doplnil Rychtecký.

Jedná se o polytechnické dílny a Galerii města Pardubic, které zastřešuje město, a Gočárovu galerii, za níž stojí kraj i Nadace Automatické mlýny. Všechny nové objekty na sebe budou barevně navazovat, architekti vybrali odstín původních cihel mlýnů.

Centrální polytechnické dílny

Stavební ruch panuje také v zadní části areálu, kde se angažuje město. Centrální polytechnické dílny, které budou v areálu bývalých mlýnů, jsou určeny pro děti, od těch nejmenší z mateřských škol až po středoškoláky. Budou také sloužit volnočasovým aktivitám a ke vzdělávání dospělých. Slibují prvotřídní zázemí na evropské úrovni doplněné o nejmodernější technologie a pomůcky.

Stavbaři v objektu připravují laboratoře i univerzální prezentační sál, ve kterém bude model zeměkoule, na němž bude možné promítat například zemský povrch. Stavební práce firma zahájila v prosinci 2020, hotovo má být příští rok. Za stavbu a vybavení město zaplatí přes 263 milionů korun. S financováním ale pomůže Evropská unie i státní rozpočet.

Gočárova galerie

Východočeská galerie se příští rok do mlýnů přestěhuje s jiným názvem, jako Gočárova galerie. Veřejnosti se otevře v polovině roku 2023. Celkové náklady projektu činí více než 390 milionů korun.

„Zásadním a logisticky náročným úkolem bude samotné přestěhování galerie. V první řadě dojde na stěhování sbírek do nových depozitářů a přesun čeká také galerijní knihovnu, která by nově měla sloužit i veřejnosti,“ popsala ředitelka galerie Klára Zářecká.

„Rádi bychom, aby Gočárova galerie, která bude sídlit v nejstarší budově mlýnského areálu, měla adresu Automatické mlýny číslo popisné jedna,“ dodal náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek.

Vlastníkem veřejného prostranství mezi budovami jsou manželé Smetanovi, kterým areál patří už šest let.