Asi nejsem úplně ten pravý kritik, ale názor na monstrózní akci, kterou je sčítání obyvatel, si přeci jen neodpustím. Dost dobře totiž nechápu, proč se ve třetím tisíciletí musíme sčítat pomocí nějakých vyplněných papírů.

V době, kdy na všechno existují přesné počítačové databáze, kdy díky počítačům funguje jaderná elektrárna, jezdí vlaky či létají letadla a podle rodných čísel je přesně a aktuálně evidována nejen každá obec či město, ale vlastně celá země, je až zarážející, že se sčítáme pomocí čárek. Svoje databáze si vedou veškeré úřady, nemocnice, policie a pochopitelně matrika. Podle mého laického rozumu by se pomocí těchto databází měli spočítat obyvatelé republiky – ne–li během několika minut, tak hodin určitě.

Místo toho však nastoupila monstrózní administrativa, která bude trvat několik let, než se dozvíme výsledek. O desítkách či stovkách milionů korun, které tato byrokracie spolkne, radši ani nemluvím. Navíc, kde stát bere jistotu, že každý vyplní sčítací formulář se stupidními a mnohdy až intimními otázkami podle svého nejlepšího vědomí a svědomí? Už nyní je totiž více než jasné, že se spousty lidí zaevidují v místě, kde skutečně bydlí, ale zároveň se také určitě objeví i v registraci jejich trvalého bydliště.

Kapitolou samou pro sebe pak jistě bude i sčítání, respektive nahánění, bezdomovců. Přestože i oni mají svá rodná čísla a tudíž už někde evidováni jsou. Stačilo by jen rozkliknout nějakou tu databázi. Vrcholem všeho je pak i to, že až toto rádobypřesné a aktuální sčítání za několik let skončí, bude pod ním napsáno, že údaje se vztahují k březnu 2011. Tedy naprosto čerstvá „aktuálnost“! Jen několik let stará…