Příběh knihy je pevně svázaný s východočeským krajem, regionální události autorka proplétá s celosvětovým vývojem válečného konfliktu. Román popisuje osudy obyčejných lidí z východních Čech, kteří museli neustále volit mezi strachem a odvahou, spoluprací s odbojem a kolaborací. Příběhy lidí z Pardubicka se proplétají s osudy spojeneckých letců.

„Román je psychologickou sondou do životů Východočechů žijících v protektorátu i amerických letců vysílaných nad naše území. Kniha vzdává úctu těm, kteří navzdory všudypřítomnému strachu a nebezpečí dokázali podat pomocnou ruku,“ popsala redaktorka nakladatelství Prostor Stanislava Moravcová. Pardubická rodačka Iva Tajovská už se oblasti východních Čech věnovala ve svém předchozím románu Odpusť, že jsem se vrátil, kde zachycuje osudy východočeské rodiny v době první světové války.

Román Hořící nebe na tuto knihu volně navazuje. Autorka má už na svém kontě množství knih, mezi nimi například soubor povídek Jepičí hvězdy. Podle povídky Archiv z tohoto souboru natočila Česká televize v roce 2009 stejnojmenný film.

(tom)