Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romové utíkají, Kanada proto zvažuje víza

Pardubice - „V Kanadě nebyl po získání pracovního povolení problém sehnat práci,“ říká Rom, který tam žil deset měsíců

3.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

Již v úterý možná Kanada zavede vízovou povinnost pro cestovatele z České republiky. Život to zkomplikuje lidem žádajícím o kanadský azyl i těm, co jen poletí na dovolenou. Kanada zpřísněním podmínek reaguje na nárůst počtu Čechů, kteří žádají o azyl. Jde hlavně o Romy.

Jedním z těch, komu se podařilo do Kanady dostat již v roce 1996, byl romský podnikatel z Pardubického kraje. Nepřál si být jmenován, protože se obává reakcí okolí. „Už jsem zažil napadení a dostávám také anonymní dopisy,“ vysvětlil muž.

Tento Rom prožil v Kanadě deset měsíců. Poté se ovšem musel vrátit zpět do České republiky. „Moje maminka vážně onemocněla. Vzhledem k tomu, že jsme ještě nebyli občany Kanady, museli bychom si náklady na léčení hradit sami,“ popsal okolnosti návratu podnikatel.

V Montrealu měl pocit svobody

V Kanadě se mu však velmi líbilo. „Bylo mi 18 let, takže jsem ještě chodil do školy. Jakmile jste ovšem měli pracovní povolení, tak nebyl vůbec problém sehnat práci. Každý, kdo chtěl pracovat, tak měl příležitost. Zažil jsem tam pocit svobody – nikdo mě totiž neposuzoval podle barvy pleti,“ nechal se slyšet muž, který bydlel se svou rodinou v třípokojovém domku na předměstí Montrealu.

A co říká na uvažované zavedení víz? „Do Kanady bych se možná vrátil, ale když teď zavedou víza, bude to hodně složité. Tady bohužel nedostanu šanci. Mám třeba sjednanou schůzku po telefonu, ale poté, co obchodní partneři zjistí, že jsem Rom, tak práci nedostanu,“ dodal romský podnikatel, který se obává, že by zavedení víz mohlo vést k ještě větší nevraživosti vůči romským občanům.

Chystané zavedení víz se nelíbí ani Lucii z Pardubic, která se do Kanady chystá na dovolenou se svým přítelem. „Zařizovat si víza kvůli krátké dovolené se mi nelíbí. Mělo by se nějak rozlišit, zda někdo žádá o azyl nebo jede jen na dovolenou. Na druhou stranu kanadskou vládu částečně chápu,“ konstatovala Lucie.

A proč vůbec Romové z Pardubického kraje, ale i celé republiky, houfně odcházejí do Kanady? „Situace se tady od roku 1989 nezlepšila. Moje děti teď prožívají úplně stejnou diskriminaci, kterou jsem zažil já. Je to pořád to samé – začíná to už ve školách a pak to pokračuje i v práci. Doufal jsem, že se to zlepší a naše děti s tím již nebudou mít problémy,“ vyjádřil se jeden z pardubických Romů Aleš Horváth, podle něhož se situace nyní spíše vyostřila.

„Momentálně může každý Romům beztrestně nadávat a když to samé udělá Rom, tak je hned považován za rasistu. Teď to navíc ještě vyhrotily útoky na romské rodiny a extremistické akce,“ uvedl Aleš Horváth.

Lukáš Dubský

3.7.2009
SDÍLEJ:
Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení