Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Romská rodina z Červeného Kostelce se bojí o své životy

Červený Kostelec /DOPLNĚN KOMENTÁŘ/ – Rodina Morových je romské národnosti. Její členové bydlí v jednom z rodinných domů v okrajové části města. V posledních dnech se z jejich celkem poklidného života stala noční můra.

24.11.2009
SDÍLEJ:

Vyhořelý dům paní Alžběty Morové.Foto: DENÍK/Věra Sýkorová

„Celé noci nespíme, bojíme se o své životy,“ řekl nám hned v úvodu Alexandr More. Před několika dny jim totiž zčistajasna, necelé dvě hodiny po půlnoci, začala hořet střecha nad hlavou.

„Normálně jsme spali, najednou tu zastavili městští policisté, bouchali nám na okna a křičeli, ať prý jdeme ven, že nám hoří barák,“ popisuje Alexandr More nedávný průběh noci, kterou má dosud v živé paměti. „Všichni jsme tedy – ještě rozespalí – vylítli ven, a čekali spolu s policajty na hasiče,“ vyprávěl More. Podle jeho slov nejprve hořela kůlna, od které následně vzplála část domu, ve které bydlí jeho maminka, 75letá Alžběta Morová. „Všechno mi shořelo. Měla jsem na zdi pověšené obrázky, nezbylo z nich vůbec nic,“ posteskla si stará paní. Mezi ohořelými trámy prý skončil i jejich pes – Ťapka. Naštěstí přežil.
„Myslíme si, že nám to tu někdo podpálil. Někdo odsud z Kostelce. Jen nevíme, kdo to byl. Sami jsme si to neudělali,“ tvrdí Alexandr More.
Vše prý začalo zhruba před měsícem. Někdo jim na jejich dvě osobní auta vyryl hákové kříže a zároveň rozbil čelní skla.

„Máme tu pětileté dítě. O něj se bojím nejvíc. Vůbec nevím, kdyby se něco opět stalo – koho mám vlastně chránit? Dítě? Ženu? Anebo sám sebe? Fakt nevím,“ přiznal se Alexandr More.

„Už dva měsíce nespíme. Opravdu jsme každý den až do rána vzhůru a hlídkujeme,“ říká More.

Budou žít Romové pod stany?

Romům Morovým nejenže vzplála střecha nad hlavou. Také jim prý někdo hodil oknem do místnosti obrovský kámen. „Dopadl na zem, kousek od pětileté holčičky, mé neteře, která tu spala na gauči,“ vyprávěl Alexandr More, podle kterého je nynější situace již neúnosná.

„Byl jsem za starostou, ten mi ale řekl, že ho to nezajímá. Že prý je ten barák náš, a jestli nám spadne na hlavu, že je mu to jedno,“ tvrdí Alexandr More, který by byl nejradši, kdyby město jejich dům odkoupilo. „Stačilo by nám třeba 200 tisíc, za ty peníze bychom si sehnali jiné bydlení,“ řekl More. Ten je momentálně bez práce. Zaměstnání prý nesežene, půjčku nedostane a jinou možnost kromě odkupu domu městem nevidí. „Starosta to ale nechce ani slyšet. Prý nám žádné byty nedá, a kdyby nám barák spadl na hlavu, prý nám dá stany,“ tvrdí More.

Starosta města, Petr Mědílek, však uvádí: „“Pan More tu vůbec nebyl. Nevím, proč by město mělo kupovat jejich dům. Nemám tu od nich žádnou žádost, ani žádný jiný požadavek,“ podivil se starosta.

Město prý rodinu Morových již několikrát upozorňovalo na to, že dům je ve špatném stavu a dělá městu ošklivou vizitku. „Naopak, několikrát jsme jim pomohli. Například, když se vyřazovala okna, nabídli jsme jim je,“ říká starosta Mědílek. Dodává však, že takřka žádné problémy s touto romskou rodinou město nemá. „O požáru vím. Kdo jej má na svědomí však netuším. Podle mě se však o rasistický útok určitě nejedná,“ zakončil Petr Mědílek.

Policie prošetřuje požár jako trestný čin poškození cizí věci. „Zda se jedná o rasistický útok zatím nevíme, ale i tato možnost je předmětem šetření,“ uvedla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. Jak dodala, na místě byl i policejní pes, který je speciálně vycvičen na odhalování chemických stop. Nic se však nenašlo. „Ano, to znamená, že si majitelé mohli dům zapálit klidně i sami,“ odpověděla mluvčí na naši otázku.

Dodala, že nejpravděpodobnější variantou se však policii jeví cizí zavinění. „Určitě požár nevznikl náhodou, ani závadou na elektroinstalaci,“ řekla Deníku Prachařová. Podle ní je pravděpodobné, že se příčina vzniku požáru ani nezjistí. Policisté sice prověřují určité osoby, ale zatím u žádné z nich napojení na extremistické hnutí nezjistili. O rasistický útok se podle policie tedy s největší pravděpodobností nejedná. Případ je v tuto chvíli předmětem vyšetřování policistů.

KOMENTÁŘ: Jak to vidí Věra Sýkorová

"Hlavně jim všechno nevěřte"!

“Hlavně jim všechno nevěřte! Lžou, jako když tisknou. Já už je znám. Ten barák si beztak podpálili sami. Viděli někde v televizi, jak jinde dostávají Romové byty, a tak je chtějí určitě taky,“ vychrlil na mě včera v Červeném Kostelci pán, kterého jsem se ptala, kudy vede cesta k vyhořelému domu Romů. „A nemyslete si, já nejsem žádný rasista. Proti slušným cikánům nic nemám. Dokonce jsem jednoho před časem zaměstnal. Řekl jsem mu, že když mi nic neukradne a bude pracovat, tak mu za to zaplatím. Ale ne všichni jsou slušní, víte? Mého syna už jedna romská banda napadla. Klidně to tam všechno napište, ale své jméno vám raději říkat nebudu. Aby nenapadli také mě,“ rozloučil se neznámý pán.

I další červenokostelecký občan, skorosoused Morových, si nepřál zveřejnit jméno: „Jestli mají v Kostelci Romové problémy s lidmi? Jde o to, jak která rodina. Některá tu má problémy a dělá bordel, jiná ne. Morovi… ti ještě jakž takž jdou.. ale ti druzí… to je katastrofa. Nevím, zda si ten barák podpálili sami. To nemůžu komentovat. Ale docela bych tomu i věřil…,“ rozpovídal se pán, který prý se svými skorosousedy problémy nemá. (sýk)


Co si myslíte vy? DISKUTUJTE pod tímto článkem.

Autor: Věra Sýkorová

24.11.2009
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení