V Pardubicích tento týden vzniklo provizorní stanové městečko, ve kterém útočiště našli Romové přijíždějící z Ukrajiny. V lokalitě na Hůrkách jim krajští hasiči postavili improvizované ubytování. „Z nařízení krizového štábu jsme v místě postavili jeden stan,“ potvrdila mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Město Pardubice pro improvizované ubytování poskytlo pozemek. „Více dělat nemůžeme, čekáme, kdy jim budou udělena víza, pak můžeme jednat,“ vysvětlil mluvčí pardubického primátora Radim Jelínek.

Situace je o to palčivější a naléhavější, že do Pardubic přijíždějí další romské rodiny, které jsou ve městě absolutně bezprizorní. Nemají totiž doklady, proces vyřízení víz je tak zdlouhavý. Pokud se navíc ukáže, že nemají ukrajinské občanství, nemají v Česku nárok na žádnou pomoc.

Podobná situace je v Brně:

Například ve čtvrtek před pardubickým Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU) stála více než dvacetičlenná rodina, včetně malých dětí, které nezbývalo nic jiného, než si ustlat na ulici.

V tomto případě se angažoval krajský zastupitel Andrej Ramašeuski, kterému se ve spolupráci s dalšími lidmi podařilo sehnat pro ně nocleh v královéhradeckém KACPU. „Nyní je potřeba zajistit systémové opatření, aby se to nemuselo opakovat,“ apeloval Ramašeuski.

Podle informací mluvčí policie Markéty Janovské už tato rodina vízum získala a dostane v Česku ubytování.

Romské uprchlíky nechtějí nikde:

Pardubický primátor Martin Charvát v pátek napsal dopis adresovaný premiéru Petru Fialovi a ministru vnitra Vítu Rakušanovi. „V několika posledních dnech se stává, že do Pardubic přicházejí lidé bez dokladů, není jisté, že utíkají z Ukrajiny, proto celý proces udělení víza trvá déle. Nejde o hodiny, ale o dny. Do té doby pro český stát neexistují,“ upozornil Charvát s tím, že fyzicky zde tito lidé zkrátka zůstávají.

V dopise kritizoval nefunkční systém, který česká vláda nastolila. Nejen Pardubice tak volají po zřízení jakéhosi čekacího tábora.

V pomyslném vakuu teď v Pardubicích podle policejní mluvčí stále čeká asi šest desítek lidí, které cizinecká policie prošetřuje. „Je to standardní proces, jenž probíhá u všech lidí, kteří zde žádají o vízum. Zjišťujeme, zdali nejsou příslušníky jiného státu, než je Ukrajina, a jestli už v minulých dnech nezažádali o vízum jinde než u nás,“ vysvětlila Janovská.

Ta zároveň vyvrátila informace, jež se objevily, o tom, že by tito uprchlíci v lokalitě na Hůrkách přežívali v nelidských podmínkách. „Na místě jsou toalety, sprchy, dojíždí tam také charita, která se stará o zásobování základními potřebami,“ dodala.

V minulých týdnech na problematiku romských utečenců, kteří nejčastěji přicházejí ze Zakarpatí, upozornil také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Troufnu si říci, že při vší korektnosti se bavíme o tom, že uprchlická krize s sebou nese některé efekty a situace, které prostě zneužívají určité skupiny obyvatel,“ poznamenal Netolický na adresu uprchlíků, kteří do Čech přicházejí z ukrajinsko-maďarského pohraničí.

Ministerstvo vnitra vytipovalo asi dvě desítky objektů, které by mohly sloužit jako ubytovny pro romské utečence. Na listu se objevily také Lázně Bohdaneč, kde se nachází armádní zařízení, které již nyní ubytovává asi stovku uprchlíků z Ukrajiny. Starosta města Vladimír Šebek zásadně nesouhlasil a následně oznámil, že po jednání s krajským úřadem město záměr ministerstva vnitra nevyslyší.

„Bylo mi řečeno, že od takového plánu vnitro údajně odstoupilo,“ uzavřel Šebek.