Nepochopitelné opovrhování dopravními předpisy a nebetyčný hazard. Snad jen tak lze popsat to, čeho se v noci z pátka na sobotu dopustil řidič kamionu v Rosicích nad Labem. Najel totiž se svým vozidlem na tamní most mezi Rosicemi a Srnojedy. Jenže - tento most je určen pouze pro osobní vozidla do dvou tun a samotný kamion vážil tun asi třicet!

"Řidič nákladní soupravy MAN ročník 1946 nerespektoval svislé dopravní značení, které omezuje jízdu vozidel na most s okamžitou hmotností maximálně do dvou tun a průjezdní šířkou 1,8 metrů. Na most od obce Rosice najel, ale na jeho druhém konci se mu už bohužel sjet nepodařilo. Zabránily mu v tom dva ocelové sloupky vylité betonem. Řidič se tedy rozhodl, s nákladní soupravou manévrovat a couvat po mostě, i přesto, že musel vědět, že je pouze do nosnosti dvou tun. Samozřejmě došlo k tomu, že řidič s vozidlem zůstal na mostě zaklíněn," uvedla tisková mluvčí pardubické policie Markéta Janovská.

Jenže tím celá lapálie neskončila. Kamion se sice podařilo vyprostit, ale jeho přejezd mostu se neobešel bez následků. Most by měl z bezpečnostních důvodů unést až desetinásobek váhy, na kterou byl projektován - což by v tomto případě bylo kolem dvaceti tun - jenže kamion vážil ještě víc. A v tom je právě ten problém. Na mostě se dokonce objevily praskliny!

"Tahle díra tu včera určitě ještě nebyla. Taky na zábradlí je vidět, že se most pohnul. Vjezdu velkých aut bránily od Rosic také sloupy vylité betonem, ale nedávno jeden z nich někdo uřízl," uvedl jeden z místních obyvatel. Jenže právě tahle nezodpovědnost teď možná zavře most klidně i na několik měsíců.

"S ohledem na možné poškození mostní konstrukce a narušení statiky mostu přistoupili policisté vyšetřující nehodu po dohodě s operačním důstojníkem k uzavření mostu do doby, než bude zjištěno skutečné poškození," uvedla Janovská.

V pondělí by celý most měl prověřit statik. Ten určí, co bude s mostem dál. Zatím vjezdu kromě zákazových značek brání i přenosné zátarasy. I ty ale někteří nezodpovědní řidiči objížděli a hazardovali tak s vlastním zdravím!