Pardubická radnice se soudí s firmou, od které za pandemie koronaviru nakoupila nanoroušky za 600 tisíc korun. Ty měly Pardubáky ochránit lépe než běžné roušky. Dodavatel městu totiž garantoval, že jeho TNG nanoroušky zachytí 99,98 procenta nebezpečných virů a bakterií. Později se ukázalo, že jsou falešné.

Ilustrační foto.
Tři roky od vypuknutí pandemie. Následky covidu stále plní ordinace lékařů

Zhruba 5500 roušek objednalo vedení města pro lidi nasazené v první linii boje proti pandemii, rozdalo je mezi učitele, strážníky, sociální pracovníky, zdravotníky nebo řidiče městské hromadné dopravy. Novináři však už v průběhu roku 2020 opakovaně zpochybnili deklarované vlastnosti TNG roušek.

Přestože roušky měly certifikát a na obalu bylo uvedeno, že se jedná o nanoroušky, žádná nanovlákna v nich nebyla. Liberecká univerzita, která je zkoumala, je označila za falešné a vyrobené v Asii.

„Ve třech ze šesti roušek nebyla žádná nanovlákenná textilie ani jakékoli jiné nanoobjekty, které by technologicky zvyšovaly filtrační funkčnost roušek. Našli jsme v nich pouze mikrovlákenné textilie,” uvedl tehdy vědecký pracovník Technické univerzity Liberec Pavel Kejzlar. Odborníci, kteří ústenky testovali, v minulosti uváděli, že zákazník nemá šanci podvod odhalit.

Pardubice se budou dál soudit s dodavatelem falešných roušekPardubice se budou dál soudit s dodavatelem falešných roušekZdroj: Deník/Nikola Čížková

Pardubice tak v lednu 2021 odstoupily od smlouvy. To už s nimi ale firma nekomunikovala a případ skončil žalobou u soudu. Městský soud v Brně, který se případem zabýval, v roce 2022 rozhodl, že Pardubice nepodaly žalobu včas a zamítl ji. Podle soudu bylo jednání města zdlouhavé, když od 6. listopadu 2020, kdy se město mělo o vadách dozvědět, zaslalo dodavateli oznámení až dne 4. ledna 2021.

Pardubická nemocnice.
Neúspěšné dovolání: Nejvyšší soud rozhodoval v kauze Adámka a nemocnice

Vedení města se brání tím, že v tu dobu panoval nouzový stav a navíc byly vánoční svátky. „Město má jiný právní názor, než jak rozhodl soud, a proto se odvolalo proti dosavadnímu rozsudku. Pokud by ze strany odvolacího soudu byl potvrzen rozsudek Městského soudu v Brně, město by důkladně zvážilo možnost podat dovolání k Nejvyššímu soudu ČR,“ sdělil mluvčí Pardubic Radim Jelínek.

Hazard se zdravím

Městu jde podle radních i o princip, a chtějí tak pokračovat v soudním sporu. „Chceme v tom sporu pokračovat i přes případné další náklady na soudní řízení, protože si myslíme, že jsme v právu. Jestli je něco víc než lidské zdraví, tak pak nevím, co by to mělo být. Proto trvám na tom, že bychom v soudním sporu měli pokračovat,“ řekl primátor Pardubic Jan Nadrchal.

Ilustrační foto
Průlom v pardubické korupční kauze? S policií spolupracuje jeden z obviněných

Soud prvního stupně podle magistrátu neprováděl žádné dokazování ohledně tvrzení, že TNG nanoroušky trpěly vytýkanými vadami, a nezabýval se ani závažností těchto vad a oprávněností nároku. Vedení města tak má za to, že bylo uvedeno v omyl ohledně tvrzení, že nanoroušky TNG garantují 99,98procentní ochranu před nebezpečnými viry a bakteriemi. Navíc v sázce bylo i možné poškození zdraví zaměstnanců, kteří se spoléhali na deklarovaný vysoký stupeň ochrany.

Na nanoroušky a nanorespirátory se podle zjištění Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky spoléhají lidé se sníženou imunitou, onkologičtí pacienti, lidé s chronickými respiračními onemocněními a další rizikové skupiny.

Nanoroušky oproti těm klasickým v sobě mají filtr z nanovláken, který chrání před průnikem virů obousměrně. Tedy nejen okolí uživatele roušek, jako tomu je v případě běžné ústenky, ale i jejich nositele. Nanoroušky jsou účinnější a svou účinnost neztrácejí ani po zvlhnutí. Navíc je lze oproti klasickým rouškám při vhodném zacházení používat i opakovaně.