Letní dětský tábor Chrudim pořádaný Klubem chrudimských výsadkářů se letos konat nebude. „Letošní ročník se nemohl uskutečnit, protože podmínky pro organizaci letních táborů pro nás Ministerstvo zdravotnictví stanovilo příliš pozdě,“ zdůraznila koordinátorka tábora Eva Šíbová.

Tábory, které se konat budou, se uskuteční především ve znamení testování. Pro rodiče a děti je ve hře hned několik variant, jak se prokázat negativním testem na covid-19. V případě, že rodiče nechají své dítě otestovat pomocí PCR testu, který není starší než sedm dní před nástupem na tábor, nebude již dítě během pobytu dále nijak testováno. Stejná pravidla pak platí i pro ty děti, které se budou moci prokázat potvrzením o prodělání nákazy covidem-19 před méně než 180 dny. Pokud se dítě prokáže negativním antigenním testem, který není starší než 72 hodin před odjezdem, bude muset v průběhu tábora podstoupit přetestování dalším antigenním testem po sedmi dnech pobytu.

Svou dvanáctiletou dceru pošle na tábor například Gabriela z Pardubic. „Dceru před táborem, na který se chystá začátkem srpna, nechám otestovat PCR testem, který se stírá z úst. V průběhu tábora tedy už nemusí řešit další přetestování,“ uvedla.

Město Pardubice zajistilo testování dětí před jejich odjezdem. „Se zástupci společnosti Scimed Biotechnologies, která má jako zdravotnické zařízení všechna potřebná oprávnění, jsme se dohodli, že na svém odběrovém místě na hlavním nádraží v Pardubicích navýší kapacity testování a vyhradí termíny navíc,“ zmínil náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Roušky už nejsou potřeba

Podle původní dohody Ministerstva zdravotnictví a České rady dětí a mládeže nebudou roušky na táborech nutností. „Přibalení roušek či respirátorů je čistě dobrovolné a záleží na každém, jak bude chtít. Dezinfekci si děti také přibalovat nemusely. Jedinou povinností bylo testování,“ sdělila Monika Dobruská, hlavní vedoucí Dětského tábora Jiskra, který se pravidelně koná na Seči.

V případě návštěv rodičů v průběhu táborů se podmínky nezměnily. „Návštěvy máme zakázané. Pokud se rodiče přijedou podívat na své dítě, posíláme je hned od brány domů,“ dodala Dobruská.

Pokud se na táboře nákaza objeví, táboroví vedoucí se mají řídit postupy stanovenými Ministerstvem zdravotnictví. „V prostorách tábořiště máme zařízenou izolaci, kde by dítě s náznaky onemocnění vyčkalo do příjezdu rodičů, kterým bychom pochopitelně dali okamžitě vědět. Celou situaci bychom také nahlásili příslušné hygienické stanici,“ sdělila koordinátorka Letního tábora souboru Radost Pardubice Alexandra Neradová.

Markéta Plachá