„Nemohu souhlasit s kampaní, která se rozpoutala po Vašich vyjádřeních o úrovni ústavní péče v České republice a Pardubickém kraji,“ píše Joann K. Rowlingové v dopise pardubický krajský radní Miloslav Macela.

„Vnímám rozčarování zaměstnanců našich ´domovů´ z neustálého obviňování, že vůči uživatelům služeb používají zastaralé a nehumánní praktiky, předně tzv. klecová lůžka. Nejsme méně humánní než kolegové ve Velké Británii, ale dokud to nezazní z Vašich úst, bude práce našich zaměstnanců nadále předmětem neoprávněné kritiky,“ pokračuje v osobním pozvání na návštěvu do Pardubického kraje.

V kraji fungují dva velké ústavy pro postižené – v Rábech u Pardubic a ve Slatiňanech. V Rábech nedávno byli na tajné „inspekci“ i reportéři BBC. Právě v BBC byly před lety zveřejněny reportáže o nehumánní péči o chovance, zavřených v klecových lůžkách.

Z českých ústavů byla poté klecová lůžka až na výjimky odstraněna. Podle řady zaměstnanců však byla potřebná a klientům neubližovala.
„Pokud si (Macela) myslí, že péče v jejich ústavech je dobrá, pak jim rádi pomůžeme s auditem, který ukáže stav věcí,“ vzkázal Macelovi na serveru aktualne.cz psychiatr Jan Pfeiffer, kterého si Rowlingová najala.