Pokud lékař Pardubické nemocnice potřebuje urychleně provést rozbor krve pacienta, první výsledky může mít k dispozici už za dvacet minut.

Proces výrazně urychlil nový automatický a robotický systém pro kompletní rutinní a speciální analýzy, který je nově v provozu na oddělení klinické biochemie a diagnostiky. Oddělení zpracuje denně kolem 600 až 700 vzorků, téměř polovinu přitom v ranní špičce mezi osmou a devátou hodinou. A to právě býval problém.

„V dobách relativně nedávných, pět, deset let let zpátky, býval automatický analyzátor samostatný. Laborantka musela zkumavku vzít, označit, zcentrifugovat, rozpipetovat, ten proces byl ve výsledku dvoj až trojnásobně náročný na čas," uvedl včera primář oddělení klinické biochemie a diagnostiky Jiří Skalický. Analýza krve tak mohla trvat hodinu i hodinu a půl. Dnes jsou první výsledky za dvacet minut i dříve.

Bezpečnější provoz

Nákup nového systému v hodnotě více než 30 milionů korun byl financován z Integrovaného operačního programu Ministerstva zdravotnictví ČR. Nahrazuje dosud používaný automatický a robotický systém, který již nestačil požadavkům na prováděné analýzy. Byl už zastaralý a poruchový.

Systém tvoří preanalytická linka, která zrychlí a zkvalitní zpracování krevních vzorků před vlastní analýzou. Zajistí rychlou centrifugaci a zkumavky přepraví na automatickém dopravníku k biochemickým analyzátorům.

Dvě centrifugy

Vše je plně automatizované a tím i bezpečnější pro pracovníky laboratoře. Na začátku se do linky vloží zavíčkovaná zkumavka s krví označená identifikačním štítkem a na konci se zpracovaný krevní vzorek vyndá do lednice nebo k dalšímu laboratornímu zpracování. Výsledky analýzy se objeví v systému.

Provoz ale samozřejmě není ani s novou linkou možný bez laborantek. „Ovšem to, co dříve dělalo šest, sedm i osm lidí, dnes dělají dva," zhodnotil primář Skalický.

Přesto prý nikdo na oddělení nepřišel kvůli novému vybavení o práci. Vše se podle primáře vyřešilo přirozenou obměnou, protože kvalifikovaní pracovníci jsou ve zdravotnictví vždy žádaní.
Rychlosti procesu pomůže i kvalitnější vybavení nového systému. Na rozdíl od předchozího má dvě centrifugy. Jeho maximální výkon je zpracování 1500 analýz za jednu hodinu.