Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZCESTNÍK: Vše o 125. Velké pardubické přehledně zde

Pardubice /FOTOGALERIE/– Jubilejní 125. Velká pardubická - hledáte u nás něco? Tudy bezpečně dojedete do cíle.

11.10.2015 4 AKTUALIZOVÁNO 11.10.2015
SDÍLEJ:

Zahřívání v paddocku. Dráha čekáFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

DOSTIHY - Jací koně odstartují do 125. Velké pardubické?

DOPRAVA - Pod tímto odkazem najdete důležité dopravní informace. Jak se vyhnout uzavírkám, kde zaparkovat, jak se na závodiště dopravit nebo vyhnout nehodám. Zkrátka servis nezbytný k tomu, abyste se dostali na závodiště včas.

FOTOGALERIE - Podívejte se s námi do zákulisí dostihového závodiště!

TWITTER - Největší dostihovou událost sezóny sledujeme také na našem twitterovém účtu. Přidejte si nás, ať vám nic neunikne @denikpce1

SMUTNÝ STÍN - Žokej Michal Köhl bude letošní Velkou pardubickou sledovat už z nebeské lóže

PROGRAM DOSTIHOVÉ NEDĚLE 11. ŘÍJNA
11.30: Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a. s. – Cena Jana Kašpara (4500 metrů – 200 000 Kč)
12.10: Cena Pivovarů Staropramen – Cena Laty Brandisové (4200 metrů – 200 000 Kč)
12.50: Cena ČASCH podporovaná společností Bělecký Mlýn (4400 metrů – 200 000 Kč)
13.30: Cena hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy (4500 metrů – 400 000 Kč)
14.10: Poplerův memoriál podporovaný firmou Elton hodinářská, a.s. Prim Manufacture 1949 (3300 metrů – 300 000 Kč)
14.55: Cena společnosti VCES a.s. – Cena Labe (5200 m – 700 000 kč)
15.40: Stříbrná trofej skupiny Profireal Group (4400 m – 300 000 Kč)
16.40: 125. Velká pardubická s Českou pojišťovnou (6900 metrů – 5 000 000 Kč)

Sledujeme on-line:

17:46 - Odjezd ze závodiště je podle policie pomalý, ale relativně plynulý.

17:19 -
Nad pardubickým dostihovým závodištěm zní česká hymna, na stupních vítězů stojí pětka nejlepších.

17:02 - Za desetiletým hnědákem Nikasem skončil na druhém místě Ribelino s Pavlem Kašným a třetí byl favorizovaný Zarif s Josefem Bartošem. Čtvrtý skončil vítěz předchozích tří ročníků Jan Faltejsek s valachem Universe of Gracie. Rabbit Well s žokejem Josefem Váňou mladším skončil pátý.

17:00 - Marek Stromský je neuvěřitelně šťastný, chtěl skončit, ale manželka jej přemluvila, aby Velkou pardubickou ještě odjel.

16:56 - Do cílové rovinky vběhl jako první Nikas pod žokejem Markem Stromským. Do cíle se dostalo 12 koní z 22.
Nikas s Markem Stromským v cíli 125. Velké pardubické

16:55 - Sedmička koní vyráží do útoku, pokračuje za nimi i Rabbit Well s žokejem Josefem Váňou. 

16:49 - Na Velkém taxisu končí dva koně, jezdci jsou v pořádku. I na dalších překážkách jsou pády, na překážku 10A pokračuje 14 koní z 22. Pokračují i volní koně. Tempo diktuje žokej Faltejsek.

16:47 - 125. Velká pardubická s Českou pojišťovnou odstartovala. 

16:44 - Koně odstartovali na zkušební překážku.

16:15 - Favoritem 125. Velké pardubické je kůň Rabbit Well s žokejem Josefem Váňou mladším.

15:24 - Vozy parkující na silnici I/37 budou odjíždět pouze ve směru Chrudim. Tam je ale čeká další uzavírka na světelné křižovatce u Dražkovic. Kolony tak lze očekávat jak v pardubické části Dukla, tak v Mikulovicích na objízdné trase na Chrudim.

15:17 - Na pardubickém závodišti se objevil i ministr obrany Martin Stropnický s manželkou Veronikou Žilkovou či herečka Kateřina Brožová.

15:14 - Před sázkovými terminály stojí dlouhé fronty. Vsadit si na Velké pardubické chce téměř každý. Lidé ale velice často využívají nejnižší možnou sázku 55 korun. "Ve druhém dostihu jsem vsadila 55 korun a vyhrála jsem 125 korun. Jsem spokojená. Na koho vsadím v hlavním dostihu, ještě nevím," uvedla Tereza Švástová. Do Pardubic přijela z Hradce Králové na Velkou pardubickou podruhé. Celých tři sta korun vsadí na hlavní dostih Světlana Kubínková z Brněnska. "Vybrala jsem si číslo pět Universe of Gracie s žokejem Janem Faltejskem. Nikdo mi neradil, vsadila jsem na vlastní intuici," uvedla Světlana Kubínková. Z pětisetkorunového zisku se raduje Vláďa z Tábora. "Ve druhém dostihu jsem vsadil stovku a vyhrál jsem šest set korun," spokojeně si mne ruce a stojí frontu, aby znovu vsadil. "Na koho vsadím ve Velké? Koně si vyberu podle toho, jak se mi budou líbit, jak budou hezcí," říká Radka Bohuslavová. "Vsázím po padesátikoruně a zatím se mi daří. Vyhráváme desetikoruny. Jde hlavně o zábavu," dodává návštěvnice z Prahy.

15:00 - Zpěvák a herec Ondřej Havelka sází na koně již od dětství. "Když jsem byl malý hoch, sázel jsem vždycky za dvě koruny, což byla nejnižší možná sázka, a jednou jsem vyhrál - to byl můj životní úspěch - za ty dvě celých 36 korun. Za výhru jsem si tehdy koupil nejspíš limonádu," vzpomíná Ondřej Havelka. Vítězství ve Velké pardubické by dnes přál nejvíce Váňovým koním. "Asi vsadím na koně Rabbit Well," řekl Ondřej Havelka, který i dnes zůstává při sázení u velmi nízkých sázek, maximálně ve stovkách korun. Sází jen pro zábavu.

14:49 - Se skupinou čínských investorů sdružených ve společnosti CEFC Investment Europe Company zavítal na pardubické závodiště také bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík. „Přijel jsem doprovodit delegaci ze Šanghaje, která má v Česku řadu investic, angažuje se ve společenském životě, charitě i ve sportu. Od jednoho ze svých partnerů dostali pozvání na Velkou pardubickou. Nikdy předtím na dostizích nebyli. Je to pro ně životní zážitek a zajímavá zkušenost," pravil Jaroslav Tvrdík, který si nedělní den na dostizích užíval. „Především tu úžasnou atmosféru, jež tady panuje," pokračoval bývalý minsitr obrany, který prý v životě seděl na koni asi hodinu. „Byl to nádherný zážitek," doplnil Jaroslav Tvrdík, jemuž se prý moc sázet nechtělo. „Moc nevěřím tomu, že sázení je cesta ke štěstí, ale v Pardubicích jsem už byl několikrát upozorněn, že to patří ke zdejší tradici. Tak to asi budeme muset také zkusit," uzavřel.

14:47 - Tento ročník Velké pardubické je nejchladnějším ročníkem za posledních deset let. 

14:40 - Do lóže Deníku dorazil též známý pardubický zpěvák Jiří Ševčík či saxofonista Felix Slováček.

14:34 - Přehlídkou kožešin zpestřili pořadatelé dostihové odpoledne. Kateřina Průšová a Eliška Bučková návštěvníkům předvedly modely známé pardubické kožešnické firmy.

14:33 - „Jezdím do Pardubic hlavně proto, že mě na závodiště zvou. Jezdím sem hlavně kvůli atmosféře, která tu panuje. Když jsem tu byl poprvé, tak mě vůbec nenapadlo, že budu při dojezdu Velké pardubické stát na tribuně a hlasitě povzbuzovat, skoro až křičet. To jsem tehdy vůbec nečekal a natolik mě to dostalo, že jsem rád, že mě pořadatelé pravidelně zvou," přiznal herec Jiří Dvořák, který Deníku prozradil i svého favorita. „Obvykle se rozhoduji až na poslední chvíli, ale co jsem tak mezi odborníky zaslechl, velmi zajímavě vypadá Zarif," nechal se slyšet Jiří Dvořák. „Vždycky sázím a moc ani neprohrávám, minule to bylo jenom padesát korun, což si myslím, že je velmi dobrá bilance," usmál se známý herec.

Kateřina Průšová

14:32 - „Už několik let mě organizátoři Velké pardubické zvali. Nikdy předtím mě to nevyšlo. Až letos," svěřila se Miss České republiky 2002 Kateřina Průšová. „Jsem ráda, že to vyšlo na jubilejní 125. ročník. Mám velmi kladný vztah ke koním. Je tu příjemná atmosféra, potkala jsem tu spoustu přátel, které jsem třeba za celý rok v Praze neviděla. Dříve jsem jezdila na koni, teď už moc ne, protože mám méně času a víc se o sebe bojím, protože mám za sebou operaci kolene," podotkla modelka, která byla jednou z hvězd módní přehlídky kožichů. „Móda k Velké pardubické neodmyslitelně patří. Například klobouky tu byly velmi zajímavé," dodala Kateřina Průšová, která si přijela hlavně užít příjemné odpoledne. „Nesázím, nemám to ráda a neholduji tomu," zdůraznila.

14:10 - „Jsem velkým fandou dostihového sportu. Mám pro to i rodinné zázemí. Jak můj děda, tak i můj strýc jsou velcí koňáci," řekl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, pod jehož záštitou se konaly už dva ročníky Zlatého poháru. „Atmosféra na pardubickém závodišti je fantastická jako vždycky. Velká pardubická je vrcholem celé dostihové sezony. Letos je moc dobře obsazená. Je tu hodně kvalitních koní a myslím, že do poslední chvíle bude napínavé, kdo nakonec zvítězí. Určitě si vsadím. Přemýšlím, že budu držet palce žokeji Janu Faltejskovi," přiznal Jan Hamáček.

14:04 - Na Velkou pardubickou letos dorazili i vítězové tohoto slavného dostihu z předchozích let.

14:02 - „Jsem rád, že na dostihovém závodišti je k vidění spousta nejrůznějších pochutin a věcí, co ke koním a tomuto svátku milovníků turfu patří," vyjádřil se hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Věřím, že všichni koni a jezdci dokončí dnešní dostihy v pořádku a nebude se opakovat nešťastná událost, která postihla jízdní oddíl Městské policie Pardubice, konkrétně žokeje Michala Köhla. Je vidět, že dostihový sport není vždy jen veselý," doplnil Martin Netolický.

14:00 - Mezi hosty Velké pardubické je i pardubický primátor Martin Charvát. „Velká pardubická je pro mě vyvrcholením celé dostihové sezony, svátkem nejen pro milovníky koní. Všem přeji hodně úspěchů," pravil pardubický primátor. „Je mi velkou ctí, že jsem mohl být na zahájení 125. Velké pardubické. Tato akce je nejen významnou a společenskou událostí, ale představuje také obrovskou historii, a to i v rámci chovatelství koní v České republice," pravil ministr zemědělství Marian Jurečka.

13:59 - „Dvacet let fandím u televize a letos poprvé jsem měl příležitost sledovat Velkou pardubickou naživo přímo na závodišti, protože jsem měl čas, což se mě stává zřídkakdy," řekl Deníku oblíbený herec Miroslav Donutil. „Moc jsem se do Pardubic těšil. Je to pro mě velká premiéra a přál jsem si, aby to byly krásné závody," podotkl Miroslav Donutil, který držel palce Josefu Váňovi mladšímu. „A to proto, že se známe s tatínkem. On si zaslouží držet palce, protože je to legenda," pravil Miroslav Donutil na adresu nestárnoucího žokeje. „Nemohu říct, jestli jsem si přál nebo nepřál, aby se i letos postavil Josef Váňa starší na start Velké pardubické. Respektuji jeho rozhodnutí. On sám musí nejlépe vědět, jestli má fyzickou kondici nebo ne. Když se rozhodl, že letos nejede, tak je to v pořádku," podotkl oblíbený herec. „Nepředpokládám, že bych si šel na někoho vsadit, ale stát se může cokoliv," doplnil.

13:44 - „Na Velké pardubické jsem letos také částečně pracovně. Organizátorům jsem slíbila, že se zúčastním módní přehlídky kožichů," vyjádřila se Česká Miss 2008 Eliška Bučková. „Často jezdím na dostihy v Praze do Velké Chuchle. V Pardubicích na závodišti jsem nikdy nebyla. Je to pro mě neskutečný zážitek," svěřila se Deníku. „Jsem ráda, že většina lidí tu byla z jednoho prostého důvodu, protože mají rádi koně. Je to moc hezké pozorovat," podotkla Eliška Bučková. „Z koní mám respekt. Jezdila jsem na nich, když jsme točili reklamy či filmy. Moje mladší sestra koně miluje a dokonce na nich závodně jezdí," uvedla Česká Miss 2008, která sázet na Velké pardubické nechtěla. „Doma mě učili, ať nikdy nehazarduji," usmívala se. „Vsadila bych si jedině na žokeje, který má alespoň 170 centimetrů. A žádný takový tady není," dodala.

13:43 - Seznam celebrit doplnil na pardubickém dostihovém závodišti i Peter Freestone, někdejší tajemník Freddie Mercuryho, a také pardubický zpěvák a šoumen Jiří Ševčík. 

13:11 - Na pardubickém závodišti docela znatelně chybí bankomat. Lidé si na nemožnost vybrat hotovost stěžují.

125. Velká pardubická je také módní záležitostí.12:59 - Desítky dam si klobouk pořídí až přímo na pardubickém závodišti. Stánek Marie Daubnerové s těmito módními doplňky je celé dopoledne v obležení žen. Koupit si zde mohou levnější, konfekční modely, ty stojí do tisíce korun. Pokud chtějí originál, zaplatí dva až tři tisíce korun. „Ale zároveň si kupuje jistotu, že jinou ženu v úplně stejném modelu nepotká. Také materiál je špičkový," říká Marie Daubnerová. Klobouky ženám vřele doporučuje. „Vypadají v něm okamžitě jinak, promenáda se rozzáří, když na ni vstoupí ženy v klobouku. Pro každý obličej existuje ten správný model," doplňuje Marie Daubnerová, která klobouky nejen prodává, ale i sama vyrábí. Důležitá je také barva, každému nesluší klasická černá. „Dnes už jsou ale dostupné i klobouky v jasných barvách, červená, tyrkysová, cihlová," popisuje Marie Daubnerová. Společensky působí i zdobené čelenky, takzvané fascinátory. Jsou zdobené pravými pery a stojí od 500 do 2800 korun.

12:42 - Fronty před sázkovými kancelářemi se zatím netvoří. Řada návštěvníků využívá nejnižší sázky ve výši 50 korun. „Vsadím nejnižší sumu. Koně zatím vybíráme," řekla Martina Pechová. Na Velkou pardubickou přijela podruhé v životě, jinak bydlí v Praze. Její maminka Marcela Pechová uvidí legendární dostih vůbec poprvé. Ta vážila cestu konce až z Olomouce.

12:32 - I přes varování organizátorů a policie si někteří návštěvníci zkracují cestu na závodiště přes železniční koleje.  

12:30 - Řada milovníků dostihů využila možnosti dorazit na pardubické závodiště vlakem nebo městskou hromadnou dopravou. Pré mají také taxikáři.

12:13 - Pořadatelé Velké pardubické nezapomněli ani na důležitou věc. Kromě standardních toalet v areálu je připravena i celá řada mobilních záchodů.

12:00 - Areálem zní nejen čeština, slovenština, polština, ale dost často také němčina, angličtina, ruština i holandština.

11:40 - O požehnání koním a jezdcům se postaral populární lanškrounský farář Zbigniew Czendlik. „Moc mě potěšilo, že se organizátoři Velké pardubické rozhodli vrátit k této starobylé tradici. Žehnání koní není nic nového. Je mi velkou ctí, že jsem mohl být u znovuobnovení tohoto krásného zvyku," svěřil se Zbigniew Czendlik, který je pravidelným hostem dostihového závodiště. „I proto jsem rád přijal pozvání na letošní 125. Velkou pardubickou," podotkl oblíbený farář. „Favorita letos ještě vybraného nemám. Ale každopádně budu držet palce outsiderům. Asi si na někoho také vsadím. Člověk má pak alespoň šanci něco vyhrát," usmál se Zbigniew Czendlik.

11:08 - Pěší příchozí musí obcházet i lesopark Dukla. Důvodem jsou stavební práce. "Vstupy do parku střeží i několik hlídek městské policie. Důvodem je především to, že v parku jsou nově položené živičné povrchy, na které zatím nelze chodce vpustit," uvedl náměstek ředitele Městské policie Pardubice Josef Sentivan. "Strážníci také odkazují chodce na nadjezd u Parama kvůli bezpečnému přecházení kolejí," dodal Sentivan.

11:06 - O slavnostní zahájení celého dostihového dne se postarala operní pěvkyně Eva Urbanová zpěvem české státní hymny. „Když mám zpívat českou státní hymnu, tak pozvání nikdy neodmítám. Vždycky si ji ráda zazpívám. A na Velké pardubické to byl krásný pocit," nechala se slyšet Eva Urbanová v rozhovoru pro Deník. „Na pardubickém závodišti panuje velice příjemná atmosféra. Vidím, že si tu spoustu lidí sází na svého favorita, drží mu palce. To je pak pořádný adrenalin," všimla si slavná operní pěvkyně, která mám ke koním podle svých slov obrovský respekt. „Bojím se jich, ale je to nádherné zvíře," dodala Eva Urbanová.

11:00 - Parkovací plocha na silnici I/37 se pozvolna plní. Od nadjezdu Paramo už je souvislá řada zaparkovaných vozidel dlouhá přes půl kilometru. Připomínáme, že všechna vozidla musí silnici opustit do 19:00 hodin, jinak budou odtažena.

10:54 - Na pardubické závodiště letos zamířil i ministr financí Andrej Babiš. „Na pardubické závodiště jezdím už léta, možná deset let, ne-li víc. Pro mě znamená Velká pardubickou obrovskou tradici. Jsem rovněž sponzorem Josefa Váni staršího. Teď jsem s ním ještě nemluvil, proč se rozhodl tentokrát nestartovat, ale asi už přece jen rozhodl věk. Přesto si myslím, že Josef Váňa starší je takovým Jaromírem Jágrem dostihového sportu. Ale asi už přece jen chce štafetu předat svému synovi," přemítal Andrej Babiš. „Na Velkou pardubickou jsem přijel také trochu pracovat. Využiji tuto příležitost, abych se tu setkal s lidmi, na které nemám přes rok čas. Vzal jsem s sebou však i svou dceru, která nyní začala jezdit na koních závodně. Syn nakonec nedorazil, ten šel na fotbal," podotkl ministr financí, jenž už na dostizích nesází. „Kdysi dávno jsem asi deset let sázel pravidelně Sportku. Dával jsem stále stejnou kombinaci čísel a nic jsem nevyhrál. V době kapitalismu už nesázím," pravil.

Slavnostní zahájení 125. Velké pardubické.10:46 - Do areálu dostihového závodiště přijely kočáry, které přivezly vzácné hosty. V prvním kočáru sedí předseda představenstva Richard Benýšek s ředitelem Jiřím Skalickým a farářem Zbigniewem Czendlikem, ve druhém primátor Pardubic Martin Charvát s hejtmanem Martinem Netolickým, předsedou představenstva České pojišťovny, která je generálním partnerem Velké pardubické, Markem Jankovičem a ministrem zemědělství Marianem Jurečkou. Nechybí ani operní pěvkyně Eva Urbanová. Vše je připraveno na slavnostní zahájení.  

10:39 - Na přístupové cestě na závodiště se objevili i odpůrci Velké pardubické s transparenty. Snaží se zastavovat kolemjdoucí a vysvětlovat jim svoje názory. Střídají se tu společně s nejrůznějšími výběrčími, kteří se zde snaží od návštěvníků získat peníze na nejrůznější dobročinné projekty. 

10:38 - Mezi pokladnami si jeden muž bez dovolení rozbalil svůj prodejní stánek a odmítá odejít z místa.

10:32 - Fronty se už od rána tvoří u stánků s klobouky. Zejména dámy sledují, jestli jim nepadne do oka nějaký nový přírůstek, který by mohly využít třeba při další Velké pardubické. 

10:29 - Hlavní komunikaci v areálu závodiště lemují nejrůznější stánky. Dominuje občerstvení. Návštěvníci mohou vybírat z opravdu pestré nabídky. Zájem je o grilované krocany a další speciality, ale také halušky, bramboráky, trdelník, vuřty a koleno na pivě, nudle, kukuřici, klobásy, žebra, ale především o teplé nápoje - čaj, kávu, svařák či medovinu. 

10:27 - Areál se začíná postupně naplňovat. Zatím se však výrazné fronty u vchodu netvoří. Půl hodiny před slavnostním zahájením se rychle plní i tribuny.

10:21 - Letos je z bezpečnostních důvodů pro pěší uzavřen průchod podél závodiště, podél Pražské ulice. Návštěvníci musí nahoru ke sjezdu k závodišti a odtud podél silnice. 

10:19 - Žokej Josef Váňa starší dorazil na dostihové závodiště v Pardubicích kolem osmé hodiny. Letošní 125. Velkou pardubickou bude sledovat jen z tribuny, na startovním poli ale má svého syna i koně ze své stáje. Josef Váňa měl po ránu velmi dobrou náladu, ve stájích žertoval a rozdával úsměvy.

10:17 - Začátek Velké pardubické bude věnován vzpomínce na žokeje Michala Köhla. Jeho památka bude uctěna minutou ticha.

Autor: Redakce

11.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení