Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozeslali 'otrávené ryby', teď si stěžují

Pardubice - Anonymní pisatelé nejdříve vyhrožovali jedem v rybách. Nyní jsou prý pobouřeni.

12.7.2011 1
SDÍLEJ:

Zásilka "otrávených kaprů" dorazila také na pardubický magistrát. Místo na stůl primátorky ale putovala rovnou do koše.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

„Reagujeme na spekulace, které se objevily v médiích v souvislosti s námi zaslaným otevřeným dopisem, upozorňujícím na hrozící ekologickou katastrofu v pardubické Synthesii. Uráží nás, že jsme v médiích spojováni s nějakou firmou. Zdůrazňujeme, že nejsme napojeni na žádnou společnost, nejednáme v zájmu AVE CZ, rozhodně tímto způsobem nebojujeme za stavbu spalovny vedle Synthesie,“ sděluje anonymní skupina, která v pátek rozeslala novinářům a pardubickému magistrátu netradiční obálku s dopisem.

Ten měl poukázat hlavně na neřešení starých ekologických zátěží v areálu semtínské chemičky a jako „bonus“ obsahoval i dvě ryby s výstražnou cedulkou: Pozor, jed.

„Otrávení kapři“

Skupina, která se z označení „Obyvatelé Pardubic“ v druhém e–mailu přejmenovala na „Naštvaní obyvatelé Pardubic“, naráží například na vyjádření ekologického publicisty Miroslava Šuty. Ten upozornil na podle něj podezřelou časovou shodu s rozhodnutím pardubického krajského úřadu zamítnout žádost firmy AVE o modernizaci stávající spalovny v Rybitví.

Pardubický kraj vydal zamítavé stanovisko ke spalovně v pondělí 4. července. Dopisy s „otrávenými kapry“ přišly do redakcí ještě týž týden, v pátek 8. července.

O anonymní pisatele, kteří rozesílali údajně otrávené ryby, se už zajímá i policie.
Identitu stále tají
Skupina, která v prvním dopise tvrdila, že ryby mají jen postrašit „potrefené husy“, teď ale sama tak trochu kejhá.

„Skutečnost, že místo hrozící ekologické katastrofy řeší potrefení zástupný problém autorství otevřeného dopisu, leccos vypovídá o tom, jaké zájmy stojí za neustále odkládanou likvidací ekologické zátěže v Synthesii,“ rozčiluje se skupina, která svou identitu neustále tají.

„Pisatelé dopisu mají také obavy o čistotu a nezávadnost pitné vody v Pardubicích a vody, která teče v Labi. Jeji kvalitu zajišťuje společnost Vodovody a kanalizace Pardubice a její jakost v pardubickém vodovodu není nijak ovlivňována znečištěním v areálu Synthesie. Čistota vody v Labi se za posledních patnáct let zásadně zlepšila a největší měrou k tomu přispělo vybudování čistíren odpadních vod v Hradci Králové a v Pardubicích a rovněž změny ve výrobě a v technologiích v Synthesii,“ upřesňuje Zuzana Nováková z oddělení komunikace kanceláře hejtmana Pardubického kraje. „Také na odstranění dílčích ekologických zátěží věnoval v minulých letech Pardubický kraj již 250 milionů korun ze svého rozpočtu. Sanace areálu chemičky však na svá bedra vzal v privatizaci stát,“ uzavírá Nováková.

Autor:

12.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.
13

Příprava na teror: Pardubice testují krizové plány

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Pardubice – Co se stane v případě mimořádné události s vašimi dětmi? Při potřebě evakuace za ně přebírá odpovědnost zřizovatel školského zařízení.

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení