„Nemohu být loajální k ambicím některých zelených legitimizovat KSČM v politickém prostoru, k populistickému odmítání snahy o ozdravení stavu státní pokladny nebo k ukázce snahy neschopných spolustraníků změnit Stranu zelených jako převodovou páku k získání jejich vlastní moci a pozic,“ píše ve svém včerejším prohlášení. A jindy velmi komunikativní politik si na celý den vypnul telefon.

Dodal ale zároveň, že si nedělá „iluze o dalších subjektech na naší scéně, v tomto srovnání vycházejí zelení asi nejlépe.“
Nespokojen s fungováním Strany zelených byl Penc už dlouho, ale aby straně nezkazil krajské volby, nechal svůj odchod podle vlastních slov až na období po volbách.

„Během mého angažmá Poslanecká sněmovna i díky poslancům Strany zelených přijala například policejní zákon, který neúměrně zvyšuje pravomoci policistů, zákon o zaznamenávání emailů a telefonů, jakožto zákon o výměně informací nebo evidence biometrických údajů pro vydání cestovních dokladů, kamerové systémy na ulicích velké části českých měst a v podstatě nefunkční systém kontroly a vymahatelnosti práva v našem státě,“ vysvětluje Penc.

Po třech letech v politice se Penc chce nadále věnovat veřejným aktivitám, ale opět jen jako občanský aktivista.